avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 896 soluții astăzi
Forum Activitate ministru_

Activitate ministru_

Răspuns la discuția Ce contract sa semnez
Domnule BODEALEX va multumesc foarte mult ptr. raspunsul prompt.
Sincer nu mi se parea ok asocierea in participatiune asa cum recomanda domnul gig47
O singura intrebare mai am, poate ma puteti ajuta si aici: Contractul de comision este un contract de intermediere? Pot activa coduri caen privind intermedierea ?
Va multumesc inca o data ptr. raspunsul dat!
Buna ziua!
Am gasit mai multi potentiali clienti pentru o firma producatoare de mobilier.
M-am inteles cu furnizorul sa-mi dea un comision din fiecare factura vanduta cu ajutorul meu.
Intrebarea mea este ce fel de contract sa semnez cu furnizorul si ce cod caen sa declar la ONRC?
M-am gandit sa inchei un contract de intermermediere, dar uitandu-ma pe internet am vazut ca pentru contractele de intermediere incheiate voi lua un singur comision la incheierea contractului, eu dorind commission pentru fiecare facture vanduta de mine.
Va multumesc anticipat!
Buna ziua!
Va rog sa ma ajutati si pe minte intr-o problema.
Am un spatiu comercial in centrul orasului care este cumparat de mine pe persoana fizica. Am primit o suma foarte frumoasa de bani pentru a-l inchiria, dar problema este ca cei care vor sa-l inchirieze doresc si factura. Daca eu fac un contract de comodat intre mine PF si firma mea (pentru a putea emite facturi), iar mai departe semnez un contract de inchiriere intre firma mea si firma cui il inchiriez este legal?
Imi puteti oferi si alte variante?

Va multumesc anticipat!
Buna seara!
Imi poate spune cineva daca intermedierile sunt considerate operatii de consultanta si management conform Codului Fiscal sau nu? Daca da imi poate spune si mie articolul din Codul Fiscal unde apare acest lucru?
Buna ziua!
Ieri am avut un control de la vama si vor sa-mi dea amenda pentru ca pe dispozitiile de plata/incasare si pe registru de casa, scrie doar denumirea nu si codul fiscal al societatii.
Stie cineva daca este o lege unde este specificat acest lucru?
Va multumesc.
Buna seara!
Am si eu nevoie de o informatie.
Sunt administratorul a doua s.c. A si B. Firma A are datorii la firma B de 30.000 lei. Firma A nu poate sa dea banii firmei B, dar ii da o masina in schimbul sumei restante. Imi poate spune cineva ce documente trebuie intocmite intre cele doua societati?
Va multumesc!
Buna ziua!
Anul trecut am suspendat activitatea unei s.c., iar acum as vrea sa o redeschid.
Imi poate spune cineva cum se numeste formularul ce trebuie completat la Registrul Comertului?
Multumesc.
Buna ziua!
As dori sa achizitionez o casa prin programul "prima casa", iar proprietarul constructiei mi-a spus ca va trebui sa platesc si tva-ul pe langa pretul constructiei, deoarece pretul este mai mare de 35.000 euro.
Este adevarat? Imi poate spune si mie cineva unde in codul fiscal gasesc aceste articole?

va multumesc anticipat!
cimentul si varul sunt obiecte de inventar?
Dar gresia, daca valoarea totala este de peste 1800 lei?
Va multumesc.
Va multumesc foarte mult !
Sunteti minunati !