avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 540 soluții astăzi
Forum Activitate onutza26

Activitate onutza26

eu nu am amenzi pe numele meu.doar sotul.si nu avem nimic pe numele nostru .nici eu nici el.eu nu am datorii de nici un fel.e corect sa mi se refuze eliberarea certificatului?pe cnp-ul meu pe numele meu.asta vreau sa stiu.ma poate informa cineva?
am citit codul fiscal .cel putin art privind eliberarea certificatelor.as vrea un raspuns urgent daca se poate.trebuie sa depun un proiect si am nevoie de certificat.va multumesc
am fost la primarie sa cer eliberarea unui cazier fiscal dar mi s-a refuzat pe motiv ca sotul meu are 2 amenzi de radar neplatite.eu nu am nimic pe numele meu.nici proprietate nici o amenda.a motivat ca suntem sot si sotie si ca sunt si eu partasa la amenzile lui.e posibil?daca nu as vrea , va rog art din lege prin care este obligata sa imi elibereze certificatul.am inteles ca , chiar daca ai datorii sunt obligati sa il elibereze
detin o societate care are punct de lucru autorizat pentru comercializarea pestelui si derivatelor.as vrea sa merg prin targuri,piete din judet.statutul societatii imi permite,detim masina autorizata sanitar veterinar,documente analiza marfa.cum procedez cu casa de marcat?cum se fiscalizeaza?
sunt 2 asociati intr-un srl.unul detine 99.%si celalalt restul.cel care detine mai putin este si admninistratorul societatii.statutul firmei este unul normal fara clauze speciale.poate fi revocat administratorul (mentionez ca are mandat de 4 ani,),fara acordul unuia dintre asociati?sau poate sa faca ceva asociatul majoritar fara acordul celuilalt?(schimbare sediu,cesiune parti)?asociatul majoritar a facut o hartie,convocare pe care celalalt refuza sa o semneze fiindca nu este de acord cu ce scrie in ea.va multumesc si as dori un raspuns urgent
sunt administrator si asociat intr-o firma.detin o parte sociala(10 lei)si asociatul 756 parti.poate vinde asociatul partea lui fara acordul meu?sau poate deschide punct de lucru sau sa schimbe sediul social fara mine?
sunt aproape de finalizarea deschiderii unei societati.sediul social l-am declarat intr-o comuna,dar as vrea ca corespondenta sa o primesc la oras,in acelasi judet.se poate?m-am gandit la o casuta postala sau la adresa la care stau(oras)urmeaza sa imi deschid un punct de lucru in oras si mi-ar fi mai usor sa primesc corespondenta acolo.
detin o proprietate in extravilanul unei localitati(comune) si anul asta m-am trezit ca am de platit la primarie 10%din valoarea din contabilitate pentru ca nu am facut reevaluare.am dus raport de evaluare la 31 martie.cota de impozitare pt imobiilele neevaluate este la fel in toata tara?de exemplu la severin(resedinta de judet este de 8,4% si eu care sunt in mijlocul campului intr-o fundatura de sat ,10%?am citit ceva de rangul localitatii sizona acesteia.se pun in aplicare?cand am fost la primarie,functionara a inceput sa imi citeasca din codul fiscal si cand a vazut ca arata doar cota la bucuresti s-a inmuiat.nu ar trebui sa fie o hotarare locala in sensul asta?va multumes
sunt in preuna cu cineva de 6 ani.el este casatorit ,dar nu mai locuieste cu sotia de aceeasi perioada.ea a fost plecata din tara si el a intentat divort.au un copil in preuna dar are 18 ani(acesta a fost unul din motivele pt care nu a intentat divortul,asteptand sa faca fata 18 ani )ea nu vrea divortul.au termen de judecata in octombrie.cat poate sa dureze?
detin un magazin de desfacere a pestelui.mai nou am decis sa transam pestele rezultand cap de peste si file peste si bine inteles resturi.cum calculez si cum ma inregistrez cu el?dintr-un kg de peste 30%este cap,60%file si 10%pierdere(intestine si solzi?eu vand si capetele de peste .(4 lei kg pt ca si piata dicteaza preturile,avand in vedere ca achizitionet cu 5 lei kg de peste)cum se procedeaza?am tot cautat peste tot si nici contabila nu prea ma poate ajuta.e urgent.pt ca deja eu vand aceste produse