avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 316 soluții astăzi
Forum Activitate Ursi

Activitate Ursi

Vreau sa stiu si eu daca cetatenii moldoveni au nevoie de viza atunci cand intra in Ro?
Discuție Raspundere
Un angajator mai poate trage la raspundere un fost angajat, pentru o fapta savarsita de acesta in legatura cu natura muncii lui.Mentionez ca angajatul nu mai lucreaza la angajator si i-a fost data foaia de lichidare si s-au incheiat toate formalitatile incheierii relatiilor contractuale dintre ei.
A aparut ceva sapt. trecuta pe site ca slariile urmeaza a se rotunji ca urmare a aparitiei RON si a denominarii.Stie cineva daca s-a publicat ordonanta sau daca a mai aparut ceva in sensul asta.
Răspuns la discuția Loc de parcare pe domeniul public
Conform legii nu ai voie sa ingradesti in nici un fel Spatiul public, chiar daca ai platit pentru locul respectiv de parcare.Singurul lucru LEGAL pe care poti sa-l faci este sa pui o placuta cu nr. Autorizatiei de la primarie si cu nr. inmatriculare masina.
Răspuns la discuția sunt proprietar, dar nu am act
Vorbeste cu un notar meserias, astia le cam stiu cand e vorba de terenuri case etc.
Intrebarea mea care se pune este ce se intampla daca ai vrea sa vinzi ce s-ar intampla.Anunta-ne cum ai rezolvat dilema
Poate fi asimilata folosirea de chei potrivite cu efractia cf. Codului penal
Nu sunt in domeniu dar pot sa ti dau un sfat ca apoi colegii sa ti spuna daca e bine.
Incearca sa te duci la Registrul de Carte funciara si vezi ce intabulari sunt pe acea suprafata de teren.
Sa ne spui si noua daca ai rezolvat ceva si cum.
Vorbeste cu un politist, astia stiu toate smecheriile in domeniu.Oricum nu suna prea O.K., are implicatii penale
Răspuns la discuția Vechime in munca sau nu
Din cate inteleg, tu nu aveai contract de munca dat de angajator, mie mi-au dat contractul.
Sa ne spui si noua ce se mai intampla.
Răspuns la discuția Vechime in munca sau nu
Multumesc Romy