avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1481 soluții astăzi
Forum Activitate ionescu.cristina

Activitate ionescu.cristina

Discuție divort
am introdus cerere de divort. La 3 termene, fostul sot nu s-a prezentat, iar procedura nu a fost indeplinita, deoarece eu nu am cunoscut domiciliul acestuia, acesta parasind domiciliul conjugal. La al 3 termen de judecata acesta a introdus o cerere de amanare iar la termenul urmator, eu nu am putut sa ma prezint deoarece am avut examene la acea data. Nu am facut cerere de amanare deoarece am crezut ca ma pot prezenta pana la sfarsitul sedintei, dar aceasta s-a terminat foarte repede: 11,30.
Actiunea a fost respinsa motivata pe art.616 C.pr.civ.
Intrebarea mea este: ce motive de apel pot invoca si ce sanse am, sau o iau de la capat cu o noua cerere de divort?
Discuție concediere
m-au concediat cu 3 salarii brute, nete, nici nu mai are rost sa stiu, din moment ce din 38 de milioane ce mi s-ar fi cuvenit, mi s-a spus ca mai am dreptul la 13 milioane lei: impozit, somaj, asigurari, CAR, o poprire venita pe ultima ora din care mi s-a oprit 9 milioane .
E prea de tot. Nu stiu ce rost mare au cele 3 salarii din moment ce iti opresc ce datorii ai. Pt ce nu mi-sa oprit si ceilalti 13 milioane ce mi s-ar fi cuvenit, din moment ce pt o singura poprire in viata mea, acum la sfarsit de servici, mi se opreste dintr-o data 9 milioane lei.

Intrebarea mea este : este drept sa mi se opreasca toate aceste datorii : somaj, asigurari, etc., CAR, popriri care au venit dupa ce mi-au desfacut contractul de munca. Cele 3 salarii am intels ca acum 10 iulie mi s-au bagat iar poprirea a venit in luna iunie cand eu eram in preaviz.
Repet. pt ce se mai acorda cele 3 salarii de nimic? tot pt a-si recupera ei datoriile?
chiar nu e nici o legislatie in acest sens.? nu pot sa-mi fac lichidarea pt ca mai am destule datorii la servici? Ca sa nu mai spun ca dupa ce-ti introduci actele de somaj trebuie sa astepti 2-3 luni?

Eu sa fac in acest timp? din ce sa traiesc?

Va rog, explicati-mi cineva ce pot face
Discuție plangere
mai devreme v-am spus ca am facut plangere penala impotriva sotului cu care sunt in divort ca mi-a furat pasaportul.

Politistul mi-a adus pasaportul la usa si mi-a inapoiat plangerea spunandu-mi, citez:" ca pot sa sterg cu ea undeva".

Atunci l-am intrebat de ce mi-a inapoiat plangerea pt ca nu vreau sa mi-o retrag chiar daca mi s-a inapoiat pasaportul, fapta ramane.

Politistul mi-a ras in nas spunandu-mi ca nu mai este furt din moment ce mi-a inapoiat pasaportul.
Intrebarea mea este ce mai pot face acum, ca daca ma duc din nou la aceeasi politie, mai mult ca sigur ca voi fi ridicularizata.

Va rog sa ma sfatuiti ce sa fac: ma duc inapoi la aceeasi politie, pot sa ma duc la Parchet sau pot face direct actiune in justitie.

Va multumesc
as dori sa stiu cu cat s-au marit pensiile pentru limita de varsta din august 2009 pana in prezent pentru a putea mari pensia de intretinere pentru un copil major care este student
multumesc pentru informatie.
fata este studenta la zi si lucreaza fara carte de munca cand se poate ca nici nu-i permite timpul fiind la zi la facultate
Răspuns la discuția plangere penala
va multumesc mult.
asa am gandit si eu citind art.210.
numai la impacarea partilor se inlatura raspunderea pena.
dar am avut ghinionul sa dau de un politist care m-a facut albie de porci ca am indraznit sa fac plangere, citez"pentru un pasaport?"
Nu mai spun cum m-a jinit facand afirmatii de genul" daia a parasit domiciliul conjugal, de poama buna ce sunteti".
Buna ziua,

Fiica mea a obtinut pensie de intretinere de la tatal ei cu care ma aflu in divort desi majora, este studenta.
Instanta mi-a acordat o suma de bani cu care initial si el a fost de acord, dar acum a introdus cerere de sistare pensie, afirmand ca nu se afla in incapacitate de munca, ca poate sa munceasca si ca art.86 C.familiei ofera sprijin doar persoanelor in nevoie, iar ea nu se incadreaza in acest articol.

Mentionez faptul ca este studenta in anul 3 si ca nu lucreaza cu carte de munca.
Lucreaza sporadnis, mai ales acum pe perioada vacantei pentru a-si plati studiile, si alte probleme legate de facultate, mai ales ca eu, mama ei, nu am nici un venit.
Am fost disponibilizata si nici nu mi-am facut actele de somaj.

Intrebarea mea este:
Are sanse ca instanta sa-i acorde sistarea pensiei?
Va multumesc
Discuție plangere penala
Buna ziua,

Va rog frumos explicati-mai si mie ceva.
Am facut plangere penala impotriva sotului cu care ma aflu in divort care mi-a furat bunuri din casa si pasaportul.
Politistul caruia m-am adresat l-a contactat telefonic si acesta i-a confirmat ca mi-a furat pasaportul.

Intrebarea mea este :
Daca imi restituie pasaportul, imi pot mentine plangerea? Pt ca nu vrea sa ma impac cu el. Poate continua in acest caz urmarirea penala?
Pt ca politistul ma obliga sa-mi retrag plangerea.

Va rog frumos sfatuiti-ma ce sa fac .

Va multumesc
Discuție plangere penala
Buna ziua,

Am facut o plangere penala impotriva sotului cu care ma aflu in divort pentru furtul unor bunuri proprietate comune dai in mod special pentru furtul pasaportului .

Politistul unde m-am adresat l-a cautat la adresa indicata de mine, si mi-a spus ca sotul meu a recunoscut ca pasaportul este la el si ca mi-l va da.

Intrebarea mea este urmatoarea:
Chiar daca imi restituie bunurile si pasaportul, eu nu vreau sa ma impac cu el.
In acest caz, va mai fi cercetat pentru furt?

Intreb aceasta, deoarece politistul ma obliga sa renunt la plangere din moment ce mi-a dat pasaportul.

Va multumesc si astept raspuns urgent, daca se poate, pentru a stii ce sa-i raspund politistului care se ocupa de caz.
daca angajatorul desfiinteaza un post in organigrama, poate mentine salariatul angajat la acelasi loc de munca? Daca da, atunci cum este platit din moment ce postul nu mai exista?
daca angajatorul angazeaza un salariat si nu este pe post in organigrama, atuncui cum este platit acest salariat?