avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1645 soluții astăzi
Forum Activitate roxxy_daniela

Activitate roxxy_daniela

Buna seara,

am un credit ipotecar si un comision de administrare credit, aplicat anual la sold: 0,85% care mi se pare cam mare. La fiecare sfarsit de an platesc aproximativ 400 euro in plus fata de rata lunara.
Este legal acest comision? Am vreo sansa de castig daca as actiona banca in instanta pe acest subiect? Sau am sanse de negociere cu banca astfel incat sa reduca comisionul sau sa-l reesaloneze?

Multumesc.
Am presupus ca dosarul de stimulent a fost luat in considerare din cauza ca pe ultima luna nu am primit suma integral. Am primit pe 3/4 din luna.

Va multumesc mult
Sotul indeplinea conditiile insa nu a vrut sa stea acasa o luna.
Buna seara,

Am intrat in CIC la inceputul lunii ianuarie 2013 si am optat atunci pentru 1 an. Am specificat de atunci ca sotul nu va sta acasa ultima luna.
Pe 25 august(inainte cu 2 zile de a implini copilul 11 luni) am inceput serviciul si am depus dosarul de stimulent.
Pentru luna august am primit integral indemnizatia si ma asteptam sa primesc o instiintare ca trebuie sa returnez diferenta de bani (de pe 26-31 august cand deja eram la serviciu).
In schimb, eu am primit si pentru luna septembrie indemnizatia, insa aici nu am mai primit toata suma. Aici pare sa fie pe 3 sferturi de luna plata.

Ma intreb daca este o eroare de plata si va trebui sa returnez aceti bani sau daca se considera ca desi sotul a refuzat sa stea o luna, fiindca indemnzatie este pentru 12 luni, primesc eu banii in locului lui.

Multumesc mult.
Buna ziua,

Acum cateva luni parintii mei si-au deschis o firma- o patiserie. In scurt timp a venit ITM-ul peste ei si s-a facut un proces verbal care contine numai aberatii pe care angajatii l-au semnat din mare prostie.
Firma a primit o sanctiune de 20000 RON.
A urmat un proces pe care parintii mei l-au pierdut si ITM-ul a castigat.

Urmeaza intrebarea: Daca nu patesc sanctiunea ce se intampla? Utilajele firmei sunt cumparate pe persoana fizica. Ei nu au inregistrat cheltuieli pe firma cand au ridicat sediul. IN contul bancar al firmei nu exista prea multi bani.
De fapt, va puteti inchipui ce incasari are o patiserie din provincie cu doi patiseri.

Imi puteti povesti pe scurt care ar fi scenariile posibile?
Parintii mei pot declara ca sunt in imposibilitate de plata, sa intre in insolventa si sa isi deschida firma pe alt nume?
Ce poate face fiscul pentru a rcupera acesti bani?

Va multumesc mult.
Buna seara,

In urma unui proces intre o firma si ITM exista un rezultat.
Rezultatul este afisat pe internet, este public, insa eu nu reusesc sa il deslusesc.
Firma mea este PETENT
ITM-ul este INTIMAT

Ora estimata: 9:00
Complet: C.4
Tip solutie: Respinge plângerea
Solutia pe scurt: Respinge plângerea contravenţională. Cu drept de apel în termen de 30 de zile de la comunicare. Cererea de apel se depune la Judecătoria Pătârlagele. Pronunţată în şedinţă publică, la 20.10.2014.
Document: Hotarâre 20.10.2014

Va rog sa imi explicati si mie care e concluzia acestui proces?

Multumesc anticipat.
Buna ziua,

am un credit ipotecar in derulare si vreau sa rambursez anticipat din sold(51000 euro) sa zicem 1000 euro, iar cei de la banca imi spun ca trebuie sa platesc o dobanda pt aceea suma. Cand ar trebui sa platesc(rata fiind scadenta pe 15 ale lunii) astfel incat dobanda sa fie 0? Cum se calculeaza aceasta dobanda?
Multumesc
Buna ziua,

Pe data de 19 sepetembrie am semnat un contract cu o firma pentru termoizolarea apartamentului in care locuiesc. Am semnat in total 4 apartamente din bloc, fiecare contractul sau individual.
Firma ne-a asigurat ca in termen de 7 zile schela va fi montata in fata blocului insa acest lucru nu s-a intamplat nici pana astazi 24 octombrie.
Fiecare apartament din bloc a platit la semnarea contractului 50% din valoarea lucrarii care are un termen de 45 de zile pentru finalizare, termen dupa care firma intra in penalizari pentru fiecare zi intarziere.

Vreau sa stiu ce ar trebui sa facem? Reprezentantii firmei nu ne mai raspund la telefon. Ce solutie exista sa ne recuperam banii?
Buna ziua,

Am un contract de comision cu o agentie imobiliara, care nu e autentificat la notar si as dori sa stiu daca mi se poate intampla ceva daca nu mai platesc acel comision.
Contractul de vanzare-comparere s-a incheiat cu notarul bancii de la care am obtinut creditul si impreuna cu vanzatorii l-am rugat sa scoate agentia din contract, trecand:,,vanzarea s-a facut fara intermediar''.
Multumesc pentru sfaturi.
Buna ziua,

Stau cu chirie intr-o garsoniera, printr-un contract de comodat pe o perioada de 2 ani(in vara lui 2010 expira), dar intre timp ne-am gandit sa ne facem un credit la banca pentru a ne achizitiona propria casa, adica prin februarie daca totul merge ok cu banca sa ne mutam.
Ca niste oameni corecti am anuntat proprietarii cu 2 luni inainte ca am vrea sa ne mutam explicandu-le situatia, iar ei au inceput sa faca scandal ca i lasam balta acum si nu ne respectam contractul si ei in februarie nu-si mai gasesc alti chiriasii si nu-si mai iau bani pe chirie cat si-au luat cand ne-am mutat noi si chestii de genul, noi cumparandu-ne frigider si masina de spalat aici si acum i lasam cu garsoniera cam goala.
Problema e ca noi cand ne-am mutat i-am platit o luna chria plus o luna garantie, care a ramas sa o restitue la final(semnand pe o harie ca a primit aceea suma,martora fiind cea care a intermediat inchirierea,o tanti de la o agentie, care si ea a semnat pe foaie). Ne-am gandit noi ca ei au venit cu scandal ca sa nu ne mai dea garantia inapoi cand plecam si am vrea un sfat in legatura cu problema asta, cu ce ne leaga contractul acesta de ei, noi le platim niste bani care i baga direct in buzunar, in contract nu scrie nici o suma, din cate ne-am dat seama ei imprumutandu-ne noua casa pe 2 ani.
Daca plecam inainte de sfarsitul contractului ni se poate intampla ceva, sau daca poate sa ne dea afara din casa daca nu mai vrem sa-i platim ultima luna de stat la ei si le ramana garantia aceea platita la inceput.Mentionez ca nu am deteriorat deloc casa in perioada cat am locuit aici, in cazul in care ar zice ca trebuie sa repare ceva dupa noi si sa opreasca o suma din garantia respectiva, noi nu vrem sa renuntam la aceea garantie pentru ca-s banii nostri munciti.

Multumesc pentru raspunsuri.