avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 777 soluții astăzi
Forum Activitate rommantyc

Activitate rommantyc

Răspuns la discuția rog o informatie
dar pana se termina recursul, pot locui in casa? pt ca nu s-a cerut evacuare.
suntem in continuare amandoi proprietari pe casa pana la terminarea recursului, chiar daca judecatoria a atribuit casa doar unuia?
multumesc pt raspunsuri
Răspuns la discuția rog o informatie
deci pana la finalizarea recursului nu pot merge la executor ca sa reusesc sa obtin banii pt partea mea?
dar pana la finalizarea recursului poate vinde casa si apoi sa nu mai aiba de unde sa-mi dea partea mea din casa? multumesc pt raspuns
in urma unui partaj se atribuie o casa unuia din fostii soti si este obligat sa plateasca jumatate din valoarea casei. daca sotul care a primti casa face recurs pana la finaliazarea recursului este obligat sau nu sa dea banii la care a fost obligat ? multumesc pt raspuns
daca nu sunt de acord cu valoarea unei chirii stabilita de primarie si pe care trebuie sa o achit la directia de taxe si impozite cum o pot contesta? consider ca e calculata gresit fata de contract...s-a emis si titlu executoriu pentru suma respectiva
eu am facut act aditional la actul constitutiv in care am scris ca x, cetatean roman, domiciliat in ...identificat cu....., denumit cedent, inteleg sa cesionez ferm si irevocabil cele z parti sociale in valoare de ...lei catre xy, cetatean roman, cu domiciliul in ...., identificat cu,...., denumit cesionar. Eu, xy, cesionar, declar ca primesc ferm si irevocabil de la cedent cele z de parti sociale a cate x lei fiecare, preluand astfel toate drepturile si obligatiile aferente. Actul aditional il semneaza cedentul si cesionarul, este pusa stampila societatii, se face in 6 exemplare orginale, doua se depun la reg comertului, pe un exemplar se trece numarul de caractere
daca ramane un singur asociat, se face verificarea la registul comertului privind asociatul unic
si se depune actul constitutiv actualizat
toate inscrisurile pot fi facute si sub semnatura privata
daca cel ce devine asociat unic a fost asociat in societate nu mi s-a cerut sa dea declaratie si specimen de semnatura, acestea au fost cerute in cazul in care este un asociat din afara societatii
Răspuns la discuția probleme cesiune parti sociale
notificarea o trimitem la domiciliul fostului administrator, dar actiunea o depunem la judecatoria de la domiciliul acestuia sau la tribunal
am cumparat un srl, insa fostul administrator refuza sa-mi predea si documentele contabile ale societatii. cum il pot obliga sa mi le predea?
Răspuns la discuția Va invitam sa postati
a dizolvat cineva o asociatie prin hotararea adunarii generale? cat timp a durat?
Discuție evacuare
pentru evacuarea unei societati dintr-un spatiu inchiriat trebuie hotarare definitiva sau si irevocabila?
Răspuns la discuția martor viceprimar?
martorul declara ca numitul XY nu este de fata sa semneze procesul verbal de constatare si sanctionare a contraventiilor.
poate fi martor viceprimarul daca cea care aplica amenda este primaria?