avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 965 soluții astăzi
Forum Activitate roxananaum

Activitate roxananaum

Daca unul dintre frati deschide succesiune si din diferite motive unul dintre frati nu poate participa, ce se intampla in acest in acest caz.
Va multumesc anticipat.
Discuție Mostenire
Buna ziua,
Am si eu o problema si v-as ruga daca puteti sa ma indrumati.
Avem o problema legata de o mostenire.
Bunicul meu a murit in anul 1992 si dupa moartea lui niciunul din cei trei copii ai lui nu au deschis proces de succesiune. Unul dintre copii locuieste in casa parinteasca dar pana in prezent ceilalti 2 frati nu au dat niciun fel de semnatura.
As dori sa stiu ce se intampla in cazul de fata. Fratele care sta acum in casa devine automat proprietar ( el a platit impozit in acesti ani) fara ca ceilalti sa mai aiba vreun drept?
Si am mai inteles ca daca chemam un evaluator pentru a vedea cam la ce valoare se ridica casa, se va lua valoarea casei in momentul constructiei. Este adevarat? Sau se ia valoarea actuala de piata a imobilului?
Va rog sa ma lamuriti.
Buna ziua,
Tatal meu este nascut in iulie 1953 si are un stagiu efectiv de cotizare de 37 de ani. Are 25 de ani in gr 2 si cam 2 ani in gr 1, iar restul normal.. Anul acesta am depus actele pentru pensionare si ni s-a spus ca nu se incadreaza. Avand in vedere si faptul ca are grupa are 44.7 ani vechime.
Credeti ca este posibil ca prin intermediul noii legi sa poata iesi mai repede la pensie? Ati putea sa-mi spuneti concret cind?
Va multumesc
Buna ziua,
Am cistigat pe fond un proces impotriva unei banci. Sentinta s-a dat pe data de 1.11.2010.
As dori sa stiu care este termenul in care se face comunicarea.
Discuție Pensie
Buna ziua,
As dori sa va intreb ceva in legatura cu perioada de vechime pentru iesire la pensie.
Tatal meu face in 20 iulie 57 de ani si are vechime efectiva 37.7 ani la care se mai adauga inca 7 ani pt. ca a lucrat in grupa a 2-a. Deci in total are 44.7. Nu mai are de vreo 6 luni loc de munca si nici nu mai gaseste.
Poate sa iasa la pensie?
Va multumesc.
Bun asta am inteles.Dar angajatorul mi-a spus si la fel au spus si la Fortele de munca ca nu mai exista Conventie civila. Atunci luminati-ma ce forma de contract trebuie sa-mi faca ca sa ma pot incadra si unde se declara acel contract.
Buna ziua,
Din pacate nu m-au lamurit cei de la Serviciul pentru Indemnizatii. Mi s-a spus ca nu mai exista conventie civila in Codul muncii. Atunci i-am intrebat ce alta forma legala pot face pentru a se putea incadra acel venit pentru calcularea inemnizatiei. Dar mi-au zis ca nu-mi pot spune, sa fac dosarul si vom vedea.Al doilea job pentru mine este unul de confectionare diverse materiale. Iar primul este de bugetar. Puteti sa-mi spuneti, va rog ce fel de contract as putea sa inchei cu angajatorul ca sa pot beneficia ulterior de indemnizatie si de aici? Eu doream un contract la care sa nu trebuiasca sa platesc toate darile catre stat. Sa platesc doar impozit. Se poate asa ceva? Sau este obligatoriu pentru indemnizatie sa platesc si CAS.
Va multumesc
Răspuns la discuția Indemnizatie crestere copil
Va multumesc frumos pentru raspuns.
Imi era frica ca nu cumva sa nu se ia in calcul si conventia.
O zi buna va doresc.
Răspuns la discuția Indemnizatie crestere copil
Deci daca am 12 luni pe cartea de munca si doar 9 sau 10 luni la conventia civila, pot beneficia de CIC facandu-e suma intre cele 2 venituri?
Va multumesc
Buna ziua,
Am o nelamurire in privinta acordarii indemnizatieipt. crestere copil. Eu sunt angajat bugetar dar pe linga am si o conventie civila de prestari servicii.In ceea ce priveste contractul de munca am o vechime mai mare de 12 luni, dar la convenia civila am doar 10 luni.Pot benficia de indemnizatie crestere copil din amindoua veniturile? Mentionez ca pletesc impozit.
Va multumesc anticipat,
Cu respect
Roxana Naum