avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 647 soluții astăzi
Forum Activitate iudith

Activitate iudith

Sunt reprezentantul legal al unei asociatii de proprietari, bloc ce are mai multe scari, iar una dintre ele doreste sa se separe de asoctia mama si sa devina asociatie independenta.
Mentionez ca asociatia noastra are datorii fata de furnizori si o lipsa in gestiune necunoscuta.
Va rog sa-mi spuneti daca pentru separare reprezentantii scarii respective au nevoie de la asociatia mama de anumite copii dupa acte ( CUI, hotarare judecatoreasca de infiintarea asociatiei si procesul verbal de cand a fost ales presedintele ).
Buna ziua,
m-am impotmolit si sunt nevoita sa solicit ajutor. Activez de ceva timp in zona organizarilor de evenimente iar acum cateva zile , un prieten m-a rugat sa-l ajut sa organizeze o competitie sportiva ( eveniment ce se dorea organizat de o asociatie, dar, pentru ca nu au finalizat actele iar el a apucat sa-l anunte , il va face pe cheluilela proprie si in umele lui. Am reusit sa discut cu cateva societati sa-i vina in ajutor cu ceva bunuri/ premii /echipamente , dar nu stiu care este forma legala de intocmire a barterului intre un organizator persoana fizica si un srl. Se dorea un protocol de colaborare , un bartere /bunuri contra publicitate...... Srl-ul are nevoie de documentatie justificativa pentru bunurile instrainate si dovada colaborarii noastre.
Multumesc anticipat celor ce ma vor"lumina"!
Desfacerea casatoriei, dupa 13 ani de mariaj in conditiile in care a rezultat si un minor (de 12 ani), se poate face la ofidiul starii civile ( sau primarie)pe cale amiabila, cu acordul paritlor asupra incredintarii minorului sau doar in instanta? Am inteles ca aici intervine Autoritatea tutelara , iar minorul este intrebat cu care din parinti vrea sa ramana.
Multumesc anticipat!
Cu o luna in urma am fost la munte ,am inchiriat un atv si ne-am rasturnat. In urma accidentului au existat ceva avarii , cu siguranta trebuia dus la reparat. Pentru ca noi acuzam dureri si necesitam o investigare la medic, am plecat din statiunea respectiva ,dar nu inainte de a-i lasa proprietarului atv-ului numarul de telefon. Cu cateva zile in urma ,m-a sunat sa imi spuna ca ii datorez cca 2000
de euro, atat a costat reparatia.
Intrebarea mea este :firmele de inchiriere nu sunt obligate de lege sa aiba asigurare?
Oare acest domn vrea sa incaseze si banii de la asigurare si de la mine?
Multumesc din suflet, celor care ma vor ajuta ! Mai ales ca nu dispun de aceasta suma iar dumnealui a inceput sa ma ameninte.
O zi productiva!
Dupa implinirea varstei de 55 ani se mai poate depune dosarul pentru pensionare anticipata?



Ne sunteti de un real ajutor , si pentru asta va multumin!
Am tot auzit vorbindu-se la tv despre doua feluri de pensii anticipate........ Va rog lamuriti-ma si pe mine! Care este diferenta dintre pensia antipat partiala si pensia anticipata?



Cu respect,
Buna ziua, am 54 ani, in luna septembrie a anului trecut am fost operata de cancer la colon ,in prezent urmez tratament citostatic si iradiere.Am fost sfatuita sa-mi depun dosar de obtinere a pensiei de handicap, tinand cont ca am suferit si alte interventii chirurgicale(histerectomie,colecist).Mi-e teama sa nu fac vre-o greseala ,care mai tarziu sa ma coste scump. Nu stiu in ce masura pot beneficia de pensie de handicap si pensie anticipata sau la termen.
Am inceput sa lucrez din 15 iulie 1974 in functia de preparator conserve,din 1983 in functia de fochist pana in prezent fara intrerupere.
Sunt nascuta pe 25 mai 1955.
Daca nu abuzez prea mult de amabilitatea dumneavoastra , ce ma sfatuiti sa fac ?Ce ar varianta de pensionare ar trebui sa aleg , pentru ca mai tarziu sa nu regret?
Mii de multumiri cu consideratie!
Buna seara,
Sunt in situatia in care nu stiu ce sa fac , unde si cui sa ma adresez......mai exact in urma cu doua luni mama a fost diagnosticata cu cancer de colon gradul trei cu ganglioni metastazici. A fost operata de urgenta iar de atunci este in concediu medical. Fiind angajata la o societate comerciala (angajator de origine turca) zilele trecute a fost sunata si somata de catre acesta sa isi depuna dosarul de pensionare sau sa se prezinte la locul de munca.
.Dumneaei este incadrata cu un salariu de 7 mil2sute ,dar pentru cele doua luni de concediu medical( perioada in care a fost spitalizata) i-au fost inmanati doar 6 mil.
Am incercat sa aflu cum se calculeaza salariul cuvenit unui angazat care beneficiaza de medical 100%............... dar nu am inteles mare lucru.
Am rugamintea ,daca se poate ,sa ma indrumati incotro trebuie sa merg ,carui institutii trebuie sa ma adresez pt a putea lamuri aceasta situatie .deoarece pe cale amiabila nu cred ca pot rezolva.
Este corect salariul pe care mama l-a primit in aceste doua luni?
Are s-au nu drept la 12 luni de concediu medical , in situatia dumneaei,sau trebuie sa se pensioneze?

Mii de multumiri pentru intelegere!