avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 929 soluții astăzi
Forum Activitate iulian stroe

Activitate iulian stroe

Buna ziua,intentionez sa cultiv o gradina cu tutun,ce conditii trebuie sa indeplinesc,nu am nici firma,intentia este de a l comercializa,sper sa scot in jur de cateva zeci de kg,ma poate ajuta cineva va rog frumos,nici macar nu stiu unde sa ma duc sa intreb,la primarie,unde anume,ce tre sa fac sa fie legal?
in noiembrie 2009 la curtea de apel Bucuresti...
salut,caile interne au fost epuizate.
la sfarsitul lui 2009 am primit ultima factura la curent,locuiesc in provincie,jud.Teleorman.am contoar tip nou,au venit in decursul acestor ani sa mi citesca contorul de cateva ori,nu l au citit,iar acum ma trezesc cu cineva de la lumina ca mi l citeste dupa mai bine de doi ani cum citeste la tot satul,si am o factura de plata de 10 milioane.am pensie de 5 milioane si nu pot plati,ce sa fac caci sunt persoane pe aici ce si au pierdut casele.ce variante as putea avea,deoarece este greseala lor si chiar daca suma e corecta ma depaseste.
salut!tatal meu a trimis un dosar la CEDO in legatura cu pensia de magistrat ce i a fost refuzata de instantele din Romania la inceputul lui 2010 datorita faptului ca functia de instructor cu probleme juridice nu era echivalata cu functia de consilier juridic.exista precedent al altei persoane careia i a fost admisa cererea respectiva precum si adeverinta de la UNPR fosta UNCAP cum ca functia de instructor cu probleme juridice a fost corespondentul functiei de consilier juridic principal de la unitatile de stat.nu am primit nici un raspuns,(tatal meu a decedat anul trecut,am drept de mostenire deoarece daunele cerute sunt retroactive)si nici nu stiu unde pot cauta raspunsuri cu privire la problema.unde pot cauta informatii si ce sanse am in continuare,multumesc!
nu l am mai ridicat[fapta nu exista-confirmare primita acasa]acum sunt in anglia si vreau sa stiu pot sa conduc sau nu,ce pot sa fac trebuie sa ma duc inapoi in tara?
romanii au drept de munca doar ca ,self employed,in uk.lituanienii nu au restrictii.daca ma nsor cu o lituaneanca,voi avea drept de munca legal?tinand cont de faptul ca vom fii sot si sotie si vom beneficia de aceleasi drepturi.daca da,peste cat timp de la casatorie?

vreau sa fiu direct:ce acte avem nevoie[eu roman ea lituaneanca]pt a ne casatori in anglia,daca prin casatorie obtin drept de munca aici[lituanienii au acest drept]si daca se poate care sunt procedurile.multumesc
am pasaportul si certificatul de nastere.ce mi ar mai trebui si care e procedura?
este posibil doar cu pasaportul?
am decat pasaportul,vreau sa ma casatoresc cu o persoana din lituania in anglia.este suficient?ce mi ar mai trebui,unde sa ma adresez si cat costa toata procedura aproximativ?