avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 461 soluții astăzi
Forum Activitate elena3

Activitate elena3

rog pe cineva sa ma ajute cu niste sfaturi, daca am un contract de asociere in participatiune cu o societate comerciala, eu fiind persoana fizica autorizata, profitul il impartim jumatate, se poate sa ne platim fiecare impozitul pe profit?
sunt angajata la aceeasi firma cu 2 ore pe zi, contributiile la cas, cass si somaj sunt obligatorii? sunt PFA din aprilie, daca trebuie sa le achit din urma trebuie sa platesc penalitati? multumesc mult! contractul de asociere in participatiune este facut deja si inregistrat la finante de fiecare, va rog spuneti-mi daca putem face un act aditional in care sa specificam ca fiecare dintre noi isi platese impozitul pe profit, este bine asa?daca se poate, va trebui sa inregistarm si acel act aditional la finante?
Multumesc foarte mult!
va multumesc frumos!
contractul de asociere in participatiune este facut deja si inregistrat la finante de fiecare, va rog spuneti-mi daca putem face un act aditional in care sa specificam ca fiecare dintre noi isi platese impozitul pe profit, este bine asa?
daca se poate, va trebui sa inregistarm si acel act aditional la finante?
buna ziua,

rog pe cineva sa ma ajute cu niste sfaturi, daca am un contract de asociere in participatiune cu o societate comerciala, eu fiind persoana fizica autorizata, profitul il impartim jumatate, se poate sa ne platim fiecare impozitul pe profit?
sunt angajata la aceeasi firma cu 2 ore pe zi, contributiile la cas, cass si somaj sunt obligatorii? sunt PFA din aprilie, daca trebuie sa le achit din urma trebuie sa platesc penalitati? multumesc mult!
buna ziua,

va rog daca poate cineva sa ma ajute cu niste informatii: sunt persoana fizica autorizata si am un contract de asociere in participatiune cu o societate comerciala.nelamurirea mea este asupra impozitului, initial mi s-a spus ca profitul se imparte asa cum am specificat in contract si fiecare isi plateste impozitul, acum am inteles ca societatea comerciala ar fi cea care ar plati impozitul pe tot profitul, ori in conditiile acestea pe mine nu ma avantajeaza deloc, fiindca eu platesc impozitul declarat anticipat, societatea imi retine impozitul pe profit si eu platesc de facpt de 2 ori.multumesc anticipat!
Discuție asociere
Buna seara,
Rog pe cineva care este in masura, sa-mi spuna cum trebuie sa procedez in situatia in care intentionez sa ma asociez, intr-o firma deja infiintata.Daca detin 30 sau 40% ce drepturi am si la ce riscuri ma expun?Dar celalalt asociat poate sa ma excluda din firma la un moment dat? Se pot stipula anumite clauze pe care putem sa le facem intr-un act aditional?
Multumesc anticipat!
multumesc frumos pentru mesaj.va scriu printre lacrimi, caci si in seara asta am avut parte de o primire "calduroasa" acasa, adica cu un cutit amenintandu-ma ca ma taie bucati si de data asta n-am mai putut sa fug.nu avem copii, stam intr-un apartament cu chirie, probabil vecinii deja s-au obisnuit cu urltele scoase de el si cu toate amenintarile aduse mie, dar nimeni n-ar avea curaj sa vina ca un eventual martor.crezand pana in al 12-lea ceas ca se schimba, am facut un credit ipotecar prin "prima casa", credit care de altfel s-a si aprobat, este pe numele meu, el fiind coplatitorul.intentionez ca in momentul in care pot sa am certificatul de casatorie sa bag divortul si sa gasesc undeva unde pot sta temporar.chiar nu pot insotita de un politist sa vin sa-mi iau macar hainele si lucrurile personale?in timpul divortului ce "drepturi" are asupra mea?poate sa zica ca am parasit domiciliul?
sub amenintarea lui am luat bani din gestiune si i-am dat, asa ca s-a invatat si la asta? ce pot sa
Discuție sot violent
multumesc frumos pentru mesaj.va scriu printre lacrimi, caci si in seara asta am avut parte de o primire "calduroasa" acasa, adica cu un cutit amenintandu-ma ca ma taie bucati si de data asta n-am mai putut sa fug.nu avem copii, stam intr-un apartament cu chirie, probabil vecinii deja s-au obisnuit cu urltele scoase de el si cu toate amenintarile aduse mie, dar nimeni n-ar avea curaj sa vina ca un eventual martor.crezand pana in al 12-lea ceas ca se schimba, am facut un credit ipotecar prin "prima casa", credit care de altfel s-a si aprobat, este pe numele meu, el fiind coplatitorul.cui va ramane apartamentul?intentionez ca in momentul in care pot sa am certificatul de casatorie sa bag divortul si sa gasesc undeva unde pot sta temporar.chiar nu pot insotita de un politist sa vin sa-mi iau macar hainele si lucrurile personale?in timpul divortului ce "drepturi" are asupra mea?poate sa zica ca am parasit domiciliul?
sub amenintarea lui am luat bani din gestiune si i-am dat, asa ca s-a invatat si la asta? ce pot sa fac in acest sens?
va rog sa-mi spuneti ce pot sa fac in cazul in care sotul meu ma bate si fug de acasa de frica sa nu ma omoare, solicit politia la 112?este o persoana foarte violenta, vine si ma ameninta si la serviciu si face scandal, mentionez ca este un loc unde lucrez cu publicul; intentionez sa bag divort dar nu am inca certificatul de casatorie.de cate ori pomenesc de divort ma ameninta ca prefera sa ma omoare si apoi sa intre in puscarie.trebuie sa depun la politie o plangere impotriva lui pentru amenintari cu moartea? cum pot sa fac sa-mi iau lucrurile de acasa, in cazul in care fac o solicitare sa ma insoteasca un politist, se poate? sa vina cu mine sa-mi iau lucrurile personale?
va rog mult ajutati-ma!
buna seara,
am nevoie urgent de un sfat...sunt casatorita de 12 ani si in urma cu o luna am depus dosarul pentru un credit prin prima casa, eu fiind titularul creditului, iar sotul meu coplatitorul.am facut acel antecontract, am dat un avans proprietarului, acum ni s-a aprobat creditul.intentionez sa divortez pentru ca ma bate si e violent, am crezut ca se schimba, am luat si acest credit si acum numai pot da inapoi.rog pe cineva care poate sa ma ajute cu un sfat, sa-mi spuna cine va ramane in acest apartament si daca pot sa-l schimb pe el ca si coplatitor, in cazul acesta sa raman eu in apartament.va multumesc frumos anticipat!
Discuție asociere
as dori un sfat pentru urmatoarea problema: lucrez la o societate si de curand mi s-a propus o asociere, precizez ca societatea are sediul social in alt judet decat cel in care este punctul de lucru si are mai multe puncte de lucru in tara.
Asocierea pe care o doresc eu ar fi in felul urmator: sa pot lua eu hotararile in ceea ce priveste punctul de lucru unde lucrez, fara sa ma intereseze ce se intampla la sediul social si la celelalte puncte de lucru.Se poate face un act de genul asta?
multumesc frumos!