avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 921 soluții astăzi
Forum Activitate costi_mbd

Activitate costi_mbd

Discuție Plangere penala
Buna seara,
Am avut 2 procese pe rol cu eceeasi persoana.In anul 2008 unul din procese sa terminat, am primit sentinta nefavorabila si am pierdut procesul. Am primit somatie de la executorul judecatosresc si am achitat suma integrala inclusiv onorariul executorului. In 2011 sa terminat si celalalt proces si la fel l-am pierdut si pe acesta.
La fel primesc somatie de la executor si in sentinta judecatoreasca data pentru executare era prinsa cu rea vointa si suma procesului din anul 2008 pe care eu l-am achutat.
Cu toate ca persoana cu, care m-am judecat stia destul de clar ca i-am achitat toate cheltuielile pentru procesul din 2008, le mai cere inca odata in anul 2010. Am mers la executor cu chitantele din 2008 si mi-a dat crezare recalculandu-mi valorea reala de achitat. Va rog sa-mi spuneti daca pentru aceasta fapta facuta cu rea vointa de acest individ pot sa fac o plangere penala?
Va multumesc anticipat
Discuție reviziure
Va supun atentiei o problema dificila si va rog sa ma ajutati Am avut un proces civil fond funciar pe rol la Judecatorie si am castigat, la recurs am pierdut Tribunalul facand dreptate adversarilor nostri. Intre timp Primaria ne elibereaza o adresa in care ne spune tot adevarul despre suprafata de pamant ocupata abuziv si cu aceasta adresa am cerut revizuirea sentinei date de Tribunal.Cererea de reviziure am depus-o in termen de 30 de zile si este respinsa de Tribunal ca fiind tardiva si ne obliga sa platim cheltuieli de judecata. Tribunalul nu ne-a trimis hotatararea data la revizuire si m-am trezit cu o adresa de la executorul judecatoresc sa platesc cheltuielile de judecata plus cheltuielile aferente fara ca eu sa am hotararea data de tribunal. Va intreb ce sa fac in acest caz? poate executorul sa ma execute daca eu nu am o hotarare trimisa de tribunal?O alta problema e ca eu nu pot plati aceste cheltuieli de judecata pentru ca nu am niciun venit nici eu si nici sotia nu are la fel niciun venit, nici ajutor social nu primesc de la Primarie ca nu are fonduri, De aceea va rog sa ma sfatuiti ce trebuie sa fac si cui sa ma adresez sa nu fiu executat.
Multumim anticipat
Răspuns la discuția hotarare revizuire
A fost atacata cu revizuirea hotararea data de Tribunal
Am avut pe rol un dosar in care ceream revizuirea unei sentinte. Acest dosar s a finalizat in data de 29 iunie 2011 si nu am primit hotararea judecatoreasca nici la aceasta data. Va intreb ce trebuie sa fac pentru a intra in posesia acestei hotarari judecatoresti?Instanta respectiva nu avea obligatia de a ne trimite in scris hotararea luata?
Discuție cheltuieli
Suntem mai multi frati si am avut un proces pe rol. La recurs am pierdut si am fost obligati sa platim cheltuielile de judecata. Unul dintre frati a facut contestatie in anulare si revizuirea sentintei. In final dupa judecarea contestatiei si a revizuirii au fost respinse. Va intreb cheltuielile de judecata la aceste dosare cine le va suporta? Daca se va ajunge la un executor judecatoresc acesta pe cine va executa?
Multumim
Am avut un proces pe rol, in instanta de fond am castigat noi iar la recurs am pierdut. Dupa pronuntarea sentintei care fiind irevocabila, am gasit niste inscrisuri care au fost ascunse in timpul procesului. Am depus in teremn cerere de revizuire si contestatie in anulare. Au fost aprobate dosarele cu revizuirea sentintei din recurs si a contestatiei in anulare dar in final aceaste cereri ne-au fost respinse. Va intreb daca mai este vreo cale de atac? Pentru ca noi consideram o nedreptate am vrea sa trimitem dosarele atat cel de fond cat si cel de revizuire la CEDO.Va intrebam daca putem sa le trimitem?
Multumim anticipat

Citeste mai mult: www.avocatnet.ro/content/for...
Am avut un proces pe rol, in instanta de fond am castigat noi iar la recurs am pierdut. Dupa pronuntarea sentintei care fiind irevocabila, am gasit niste inscrisuri care au fost ascunse in timpul procesului. Am depus in teremn cerere de revizuire si contestatie in anulare. Au fost aprobate dosarele cu revizuirea sentintei din recurs si a contestatiei in anulare dar in final aceaste cereri ne-a fost respinse. Va intreb daca mai este vreo cale de atac? Pentru ca noi consideram o nedreptate am vrea sa trimitem dosarele atat cel de fond cat si cel de revizuire la CEDO>va intrebam daca putem s le trimitem?
Multumim anticipat
Răspuns la discuția revizuire
Multumim de raspuns.
Am depus acel act sau mai bine spus acea adresa in dosarul de revizuire si paratii au depus o cerere in dosar sa fie respinsa aceasta adresa ca nu are valoare juridica si ca presedintele comisiei locale - primarul ne-ar fi faforizat.Sa inteleg ca dosarul va fi verificat de instanta de control judiciar si ei v or hotara daca revizuiesc sentinta data?
Multumim
Discuție revizuire
Am cerut o revizuire la o sentinta. Este acceptata cererea de revizuire si procesul e pe rol. Va intreb ce sanse am de castig pentru ca la baza revizuirii am o adresa eliberata de Primarie in care se spune adevarul care a fost ascuns in timpul procesului.Aceasta adresa a fost ceruta si in timpul judecarii procesului dar are un alt raspuns neadevarat Aceasta adresa este considerata ca un act juridic?
Multumim
Răspuns la discuția completare titlu de propietate
Multumim de raspuns, o sa apelam la un cadastru autorizat. Dar daca am un proces pe rol cu un capat de cerere in care cer reconstituirea si completarea titlului de propietate nu e mai bine sa astept sa vad ce hotarare da instanta?si dupa aia sa apelez la cadastru/