avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1097 soluții astăzi
Forum Activitate melcisor

Activitate melcisor

Buna ziua!

Socrul meu impreuna cu fratii lui vreo 5 la numar detin niste pamant. Nu s-a facut succesiunea cand a decedat ultimul parinte al sau. Am dori sa stim daca poate face el singur succesiunea pentru partea lui si atat. Mentionez ca pamantul este impartit verbal intre frati.

Va multumesc
Buna Ziua!
Daca facem contract de vanzare cumparare cu clauza de intretinere pentru un apartament cu socrii si vine si cumnatul meu sa semneze ca a primit despagubire (asa am considerat ca este bine ca sa-si cumpere si el in alta parte) se poate acest lucru? Poate altcineva sa atace acest act?

Stiu ca in principiu contractul de v-c cu clauza de intretinere e acelasi luccru cu cel de intretinere, dar preferam varianta prima pentru linistea noastra si pentru linistea socrilor. Varianta 2 mi se pare putin asa nerealista pentru noi tinand cont ca platim totusi niste bani si avem grija si de socrii.

Cum ar fi totusi mai bine?

va mu.tumessc
Discuție procura
Buna ziua!
Socrul meu a facut o procura pentru soacra-mea prin care ea poate incheia si semna in locul lui pentru un contract de intretinere cu uzufruct viager cu noi.
Analizand mai bine situatia si datorita unor circumstante ne-am razgandit si am dori un contract de vanzare cumparare cu clauza de intretinere.

Poate ea sa semneze actul daca in procura scrie ca e pentru contract de intretinere cu uzufruct viager, fara sa facem alta procura?

Va multumesc
Multumesc foarte mult pentru raspunsuri.

Darmai am o situatie. Noi il despagubim pe cumnatul meu pentru ca asa am cazut de acord cu socrii si mama mea pentru ca si ea e implicata. Banii de despagubire provin de la ea. Adica ea are o casa pe care i-o vinde cumnatului meu. Pretul este de 50000 euro. El ii plateste doar 30000, restul de 20 000 euro reprezinta despagubirea.

Cum putem face dovada ca el a primit diferenta aceasta de bani ca si despagubire? Se poate trece in contractul lor de v-c un paragraf in care sa se specifice acest lucru?
Mentionez ca el a facut un credit bancar sa poata plati diferenta de 30000.
Astept cu nerabdare raspunsurile dumneavoastra,
Va multumesc
ideea e ca nu avem de gand sa vindem dar daca s-ar ivi ocazia sa ne mutam la 4 camere am vrea:D.

Acum cum e cu clauza asta de transfer de proprietate in fapt dupa decesul celor 2 socrii? Ar fi trebuit deja sa-i spunem asta notarului sau ii spunem cand semnam actele? si daca in contract nu este trecuta clauza ce trebuie sa facem noi dupa deces?
Buna ziua!
Noi vrem sa incheiem un contract de intretinere cu socrii mei, respectiv parintii sotului. As dori sa stiu daca este cel mai avantajos contract pentru noi, tinand cont ca el mai are doi frati, unul pe care il despagubim. Celalalt provine dintr-o alta relatie a soacrei. Nu vom avea nicio problema dupa decesul celor doi?
De asemenea, toate actele vor fi pe numele nostru din momentul incheierii actului, se va face intabularea pe numele nostru? Putem sa schimbam toate contractele la utilitati pe numele nostru?
Sunt taxele mai mici in cazul acestui tip de contract?
Se poate vinde apartamentul obtinut printr-un contract de intretinere, cu acordul celor intretinuti evident, in ideea, de exemplu de a ne muta de la 3 la 4 camere.

Sper ca nu sunt prea multe intrebari deodata.:D

Va multumesc
Buna ziua! Am si eu o nelamurire, va rog sa ma ajutati!
Se poate ataca in instanta un act de vanzare cumparare intre parinti si copii?

Socrii mei ne fac act de vanzare cumparare pe numele nostru. Il despagubim pe fratele geaman al sotului meu. Problema este ca soacra mea mai are un copil dintr-o alta relatie. Nu a fost adoptat de socrul meu. Mentionez ca in actele apartamentului sunt trecuti si soacra si socrul meu.

Daca facem act de vanzare cumparare putem avea probleme vreodata?
.
Va multumesc!
Buna ziua!
caut si eu ajutor in urmatoarea situatie:
socrii mei vor sa treaca apartamentul pe numele nostru al meu si al sotului. Exista posibilitatea ca la notar sa trecem o valoare foarte mica si zic aici ceva de genul 20000 euro (ap. este in Buc.) ca sa nu platim taxe si impozit prea mari? Mai ales ca noi nu platim practic nimic pe ap.

Multumesc
Discuție Vouchere rabla
Buna ziua!
As vrea sa cumpar un auto nou cu credit auto. pentru avans pe langa o suma mica as vrea sa cumpar 3 vouchere rabla.
As dori sa stiu: Conteaza din ce judet e voucherul?
Eu sunt din Bucuresti si as putea cumpara vouchere din alte judete.
Va multumesc.
Buna ziua!
In dec 2006 am cumparat un autoturism cu credit auto. L-am asiugurat casco inca din prima zi, insa asigurarea este cesionata in favoarea bancii.
Acum 2 zile am avut un accident si s-a hotarat ca este dauna totala #-o.
Ce se intampla cu banii pe care ni-i da firma de asigurari?
Am putea plati creditul in continuare iar cu banii din asigurare sa cumparam alt auto nou pe care sa-l punem gaj la credit?
Ar fi banca de acord cu aceste conditii?


Va multumesc si va urez sarbatori fericite!:)