avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 854 soluții astăzi
Forum Activitate maria_clgruia

Activitate maria_clgruia

Potrivit legi poate beneficia de reducerea de la plata taxelor si impozitelor locale , numai daca persoana cu handicap detine in proprietate bunurile pentru care solicita scutirea
Buna ziua
In prezent sunt in concediu pt cresterea copilului pina la 2 ani , copilul face 2 ani in 2 20 05 2012 ,intrebarea mea este cu cit timp inainte trebuie sa fac cererea de revenire in activitate ? este un anumit termen prevazut de lege
Voi dai examen la revenirea in activitate , mentionez ca lucrez la Regiea Autonoma de Activitati Nucleare la compartimentul administrativ
Va multumesc anticipat!
Răspuns la discuția alegeri locale 2012
multumesc mult
Vreau sa canditez la functia de primar intr-o localitate , dar nu am domiciliul in acea localitate .Vreau sa stiu daca este un termen de stabilirea a domiciliului pentru a putea candita .
Multumesc
Răspuns la discuția salarizare in primarie
e functie publica sau contractuala
sunt contractuali sau pe functie publica ?
daca e functie publica trebuie avizul ANFP
daca e contractal faceti un examen de promovare in functie
Si eu lucrez in administratie si recent am promovat in functie un salariat
Speta mea este un referent I contractual cu studii medii l-am promovat in contractual inspector de specialitate II studii superioare
Am vrut sa transform postul contractual de referent in functie publica de inspector , dar nu am primit aviz din cauza studiilor medii
Daca cazul dumneavoastra seamana cu al meu revin cu mai multe date cu privire la organizarea examenului
Răspuns la discuția buna ziua!-majorare pensie
va adresati cu o cerere scrisa institutiei la care anexati copie dupa Sentinta definitiva si irevocabila ca ei sa o puna inaplicare
Discuție Partaj
Am introdus divortul la o luna de la nunta ,suntem de acord cu divortul amindoi am introdus actiunea in instanta , termenul va fi in ianuarie .,l in actiune solicita si suma de 7500 lei. Darul de nunta ramas este de 10000 lei .La cit are dreptul daca eu detin dovezi ca am investit in nunta 5000 lei (facturii , bonurii ) si din lista cu invitatii mei(plicurile) reiese ca suma de 10000 lei a fost data de invitatii mei,are dreptul la aceata suma , va tine instanta seama de contributia mea in organizarea nuntii
Nu exista copii minorii
Va multumesc
Răspuns la discuția Divort
multumesc pentru raspuns , dar el nu vrea sa mearga la notar , ma santajeaza ca e de acord cu divortul daca ii dau jumate din banii de la nunta , nu mai sunt jumate din bani pentru ca el a furat din casa o parte din ei
Discuție Divort
Pot divorta dupa 3 saptamini de la casatorie . Motivul , dupa casatorie a inceput sa bea ,,nu imi doresc o viata linga un alcolic , cum pot divorta daca el nu e de acord . El a luat din casa o parte din banii de la nunta , restul erau la banca pe numele meu si i-am ridicat eu . Eu am dovezi (facturii , bonurii fiscale. etc ca am investit multi bani in organizarea nuntii se va tine cont de acestea in instanta ?