avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1019 soluții astăzi
Forum Activitate excuseme

Activitate excuseme

Răspuns la discuția Mostenire-iesire din indiviziune
Avocatul a vazut dosarul,de aceea sustine ca...a adus martori kincinosi etc...el zice ca a cerut expertiza..dar...nu vom avea nicio sansa,.,.nu inteleg de ce???
Buna ziua,
apelez la dvs, cu speranta ca cineva ma va lamuri ce am de facut pe viitor in cadrul unui proces de iesire din indiviziune , si anume:
fratele tatalui meu, care a ramas in casa parinteasca , refuza sa acorde partea de mostenire tatalui meu, aducand martori mincinosi ,mintind ca au demolat casa parinteasca, desi au extins constructia si chiar au mansardat-o....avocatul meu nu s-a implicat niciodata ,ci doar promitand ca va fi cu succes acest proces.Noi suntem din brasov iar procesul se afla la Buzau.In acest caz,..ce pot face?m-am gandit sa schimb completul de judecata? sau ...sa imi iau un avocat bun din buzau..dar ..nu stiu cine se va mai baga...aveti un sfat si pentru mine?
Multumesc.
Doresc sa infiintez o societate comerciala, cu obiectul de activitate intermediere resurse umane, respectiv: recrutare de persoane, care la randul meu sa le plasez altor firme de recrutare,deci eu practic sa fiu doar un intermediar.
1)ce fel de societate comerciala s-ar preta la acest gen de activitate? un srl-d,o soc. com neplatitoare de tva, se poate face si ca pf? mentionez ca firma va avea 3 angajati.
2) ce fel de autorizatii voi avea nevoie de la itm? si ce cod caen m-ar ajuta,sau simplifica, de la scoaterea mai multor autorizatii?
multumesc.
Discuție insarcinata
Buna ziua,
As dori sa ma lamuresc cu urmatoarea chstiune: daca sunt insarcinata acum, si nu am lucrat si cotizat nimic la stat, nu exista nici un ajutor de la stat ca viitoare mamica? nu exista nici o portita cumva ?mentionez ca in 2010 am lucrat doar 4 luni.
Multumesc
Buna ziua,
In momentul de fata nu lucrez si nici nu sunt asigurata in vreun fel.
Tocmai am aflat ca sunt insarcinata intr-o luna si ceva. Intrebarea mea este : daca mi-as depune cartea de munca la o societate comerciala ca sa pot beneficia de cei 2 ani de crestere copil, CU SE SUMA MA POT INCADRA CA SALARIU?as dori o suma minima dar care este ea?
si a 2a intrebare: cu ce data sa ma incadrez ,ca eu , pana voi naste in noiembrie sa fiu in regula de a beneficia de cei doi ani? adica trebuiesc 12 luni cotizate continuu sau un anumit nr de luni? nu de alta, dar sa nu incep cotizarea iar prin noiembrie sa aflu ca nu pot beneficia de cei 2 ani de crestere pt copil!
va multumesc .
Doresc sa stiu daca printre dvs a depus cineva documentatia necesa obtinerii celor 10 mii euro...daca da, va rog, as dori sa cunosc anumite detalii vis a vis de construirea documentatiei si a tuturor pasilor ce trebuiesc facuti ...

cu multumiri,
catalina
Discuție mostenire
Buna ziua,


daca in termenul de 6 luni de zile nu am fost anuntata de biroul notarial ca se ocupa de succesiune , ce trebuie sa fac?

Multumesc,
Catalina, COMSA
Răspuns la discuția revenire in tara
Multumesc de raspuns...dar ideea era....doresc ca , contributiile din marea britanie la pensie, sa-mi fie luate in calcul in Romania la anii de pensie , inclusiv vechime,este posibil? caci eu nu ma mai intorc in marea britanie, deci contributiile de aici vor ramane platite si nefolosite.... si nu imi vor mai folosi la pensie, in marea britanie, caci eu ma voi afla in Romania permanent !!!
Imi cer scuze de exprimarea greoaie.
Multumesc.
Sunt de 4 ani in Anglia, in curand voi ajunge in tara...aici am fost angajata, insa in tara nu am mai platit nimic, adica somaj ,sanatate,pensie....cum imi recuperez acesti 4 ani de neplata din tara? ce formular trebuie completat , si ce acte am nevoie din Anglia pentru vechimea mea cand voi avea anii de pensie?pentru ca nu doresc sa pierd acesti ani.
mii de multumiri.
Răspuns la discuția Revenirea in tara
Multumiri, insa de unde gasesc acest formular? este formular al tarii noastre sau formular al GB?