avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 799 soluții astăzi
Forum Activitate jalaboi

Activitate jalaboi

Buna ziua! Vreau sa cumpar de la cineva un apartament. Proprietara trebuie sa-si modifice numele de domnisoara cu cel de casatorie; ea imi spune ca nu-l poate schimba pana cu achita toate datoriile (asociatie de locatari, impozit etc) si vrea sa-i dau un imprumut. Intrebarea mea este: este adevarat ca nu poate modifica contractul daca are datorii si cum se face imprumutul (la notar sau la avocat)?
Multumesc! Astept raspuns urgent!
Discuție prima casa 4
Buna ziua! Am o intrebare: am lucrat la stat (spital) momentan sunt in prenatal, pot sa fac dosar pentru prima casa 4? Astept raspuns; va multumesc!
Buna ziua! Sotul meu lucreaza la un patron cu CIM din 2009 si mai mult este prin deplasare, vine acasa odata la luna. In anul 2010 a luat de 4 ori salariul (iulie, august, octombrie, noiembrie), iar anul acesta de 2 ori (ianuarie, februarie).Patronul promite ca va da salariile restante, dar cand ajunge la data promisa tot nu da. Intrebarea mea este: ce se poate face in aceasta situatie? Cum ne putem recupera salariile restante?
Am un venit de 120 lei(alocatia a 3 copii); am fost la primarie cu actele pentru alocatie complementara si dosarul a fost respins, deoarece am in intretinere un copil care nu a implinit inca 18 ani (ii face in septembrie) care a terminat doar 10 clase in comuna. Mi sa- spus ca nu pot beneficia de alocatie deoarece copilul care a terminat 10 clase trebuia sa continue studiile pana la 18 ani. Intrebarea mea este: este legal ce mi sa- spus? Nu se poate face alocatie complementara pe ceilalti 2 copii?
Matusa mea a dat casa cu contract de vanzare -cumparare cu clauza de intretinere unei fiice din cei 8 copii, acum 7 ani.Intre timp fiica a renovat casa, iar momentan ea se afla in Iatlia si mama s-a imbolnavit. I-a trimis bani pt doctori si nu poate veni acasa acuma. Mama ei doreste sa strice actele facute.
Intrebarea mea este: se poate strica contractul de vanzare- cumparare cu clauza de intretinere fara prezenta fiicei?
Răspuns la discuția comunicare sentinta civila...
eu am fost in calitate de parat si nu inteleg comunicarea care am primit-o
Pe data de 6 octombrie am avut proces cu managera unitatii unde lucrez pentru restituirea unui spor de 10%. La proces eu nu m-am prezentat din cauza varstei de gestatie (33 sapt) si complicatiile ei. Pe data de 12 octombrie am primit comunicarea unde prevede urmatoarele:
"INSTANTA: avand in vedere cererea reclamantului de renuntare la judecata,
DISPUNE: in baza dispozitiilor art 246 Cod procedura civila ia act de renuntare la judecata. Definitiva. Cu drept la recurs in 10 zile de la comunicare."
Din acest paragraf eu am inteles ca odata ce am semnat ordinul de plata pt restituirea sumei respective, eu am renuntat la proces, deci am "castigat" procesul.
Astept raspuns cu alta explicatie. Va multumesc!
conform art 24 aliniatul (2) Concediile pentru sarcina si lauzie se pot compensa intre ele, in functie de recomandarea medicului si de optiunea persoanei beneficiare, in asa fel incat durata minima obligatorie a concediului de lauzie sa fie de 42 de zile calendaristice. Intrebarea mea este nu poate fi si invers: adica 42 de zile prenatal si diferenta de zile pana la 126 de zile postnatal?
buna ziua! Am fost data in judecatade catre managerul unitatii pentru recuperarea unei sume de 10% din salar (un spor care nu am fost anuntata ca s-a dat; a fost dat la nivel de unitate).Acuma 2-3 luni managerul unitatii s-a schimbat. Intrebarea mea este: mai este valabila citatia primita? Procesul este azi si eu nu ma pot prezenta ca sunt gravida in 32 saptamani.
sa inteleg ca eu care am semnat angajamentul de plata nu o sa mai am treba cu procesul. Sporul a fost negociat de sindicat si la verificarea curtii de conturi s-a decis sa dam banii inapoi.