avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 659 soluții astăzi
Forum Activitate cosminghe

Activitate cosminghe


Buna ziua,

Intr-un proces care il am cu un asociat ( procedura insolventei- societate cu raspundere limitata) dosarul s-a aflat pe fond la Tribunalul Bucuresti unde Completul de judecata ia respins cererea, a facut recurs, recursul s-a mutata la Curtea de Apel Bucuresti unde au fost doua termene la care eu nu m-am prezentata si nici avocat delegat nu am avut, la ultimul terme Instanta recurs de la CAB a decis citez din sentinta" In baza art.155/1 C.pr.civ. Suspendă judecata cauzei pentru nedepunerea de către recurentă a relaţiilor privind sediul intimatei. Irevocabilă."
Imi puteti explica va rog ce inseamna acesta sentinta, mai poate fii redeschis acest dosar, sau s-a terminat definitiv procesul?

Va multumesc

Buna ziua,

Astazi am vrut sa depun cererile de insolventa a doua societati la una sunt unic administrator si actionar si la a doua sunt actionar 50% si unic administrtor cu drepturi depline, una are sediul in Ilfov alta in Bucuresti as vrea sa imi spuneti daca se poate:
- la cea cu sediul in Ilfov am platit taxa la Primaria Cornetu pentru ca am fost sa depun cererea din pura prostie la Judecatoria Cornetu si am aflat ca trebuie depusa la Tribunalul Bucuresti, in aceasta situatie mai este valabila taxa de timbru sau trebuie sa o replatesc la Primaria Glina pentru ca acolo am sediul social?
- la ambele societati in conturile in care ar trebuii sa existe capitalul social subscris si varsat acesta a fost retras, nu mai este, acum ca voi depune maine cererile de deschidere a procedurii simplificate de insolventa este necesar sa redepun capitalul social pentru a nu avea probleme, mentionez ca am oprire pe conturi?
-la firma care are sediul in Bucuresti sunt actionar 50% va fii nevoie sa fac o comunicare asociatului meu cu privire la cererea pe care o voi depune, acesta va trebuii depusa la dosar ulterior, maine sau nu va fii nevoie de ea la dosar, si el a cerut dizolvare in instanta dar cererea lui a fost respinsa, iar cu mine nu mai comunica.
-la cererile de intrare in insolventa cineva mi-a spus ca pe langa cerere si copia dupa chitanta dovada a platii taxei de timbru si a timbrului fiscal trebuie sa depun si actul constitutiv al firmei, cui, cert constatator, etc ( acte care tin de juridic) este adevarat sau ma induce in eroare?
- si un sfat sa depun sau nu actele consemnate la art 28 alin 1 sau sa merg pe art 28 alin 2, mentionez ca firma are datorii la stat ( imp. forfetar, cas, tva) si nu vreau sa le mai tin iar pe ele nu avem nici un activ, cum ar fii mai rapid si mai usor?

Va multumesc


Buna ziua,

In calitate de administrator al unui Srl maine voi depune la tribunal o cerere de deschidere a procedurii simplificate de insolventa conf legii 85/2006 si vreau sa va intreb:
- pot platii taxa judiciara in valoare de 120 ron si direct la casieria judecatoriei sau trebuie sa merg obligatoriu la finante in raza caruia am sediul social?
-timbrele le gasesc numai la Posta sau si la Judecatorie, iar daca nu gasesc valoare de 0,30 pot lua mai mari?
- si un sfat firma are datorii la stat si la o banca acesta din urma a cerut incuvintarea executarii silite deja cum ar fii mai bine sa atasez la cerere actele cerute la art 28 al 1 sau nu sa procedez conf al 2 al aceluiasi articol

Va multumesc

Buna ziua,

Lucrez la un centru comercial cu program de luni pana duminica( un hipermaket), am vazut ca zilele de 23 si 24 mai au fost declarate zile libere nelucratoare, acum la mine este urmatoarea speta in perioada 17-23 am concediu de odihna iar pe 24 si 25 am cele doua zile libere cuvenite pe saptamana pentru ca noi lucrand si sambata si duminica nu prea vedem liber in aceste zile ni le dau la incept de saptamana cand magazinul nu este plin.
As vrea sa stiu in cazul meu daca ar trebuii sa primesc aceste doua zile libere sa-mi date ulterior, iar pentru ca muncim sambata si duminica primim 25% din salariu brut pe ora, este corect acest lucru?
Va multumesc
Răspuns la discuția Unde sa depun cererile

Asta inseamna ca taxa de 120 de lei trebuie sa o platesc la Primaria Glina iar la cealalta la Trezoreria sector 3, si daca se poate un sfat sa depun si actele cerute la art. 28 aliniatul 1 sau sa merg pe art. 28 aliniatul 2 pentru ca, contabila mea mi-a gresit actele si sunt greu de refacut si nu vreau sa ma leg la cap cand nu ma doare iar debite sunt destule mai ales la stat, daca puteti sa-mi dati un sfat din experienta.

Va multumesc,

Buna ziua

Ma judec cu un asociat, la termen nu m-am prezentat pe situl Tribunalului apare in dreptul termenului de Incheiere iar un alt termen nu mai este precizat, pentru a afla sentinta trebuie sa ma duc personal la Tribunal dar vreau sa stiu trebuie sa fac o cerere sau ma duc pur si simplu la arhiva cu buletinul si cer sa vad ce s-a hotarat?

Va multumesc
Buna ziua,

Am doua societati comerciale, vreau sa declansez falimentul la ambele pentru ca nu am bani de avocat ma voi ocupa eu de acest lucru atat cat ma pricep si maine doresc sa depun cererile de intrare in faliment insa am cateva necunoscute, daca sunteti amabili sa-mi raspundeti va sunt recunoscator:
- Prima ar fi unde se depun cererile, o societate are sediul in Ilfov, iar alta in Bucuresti sector 3 ( daca la cea din Ilfov presupun ca la Judecatoria Cornetu dar nu sunt sigur, la cea din Bucuresti sector 3 trebuie depusa la Tribunalul Bucuresti sau la Judecatoria sector 3) ?
- Aceste cereri trebuiesc depuse la registratura Judecatoriei, cu vreo mentiune legata de materia juridica sau o anume sectie 5, 6 comerciala sau toate acestea le va face persoana care inregistraza cererea?
- Cererile trebuiesc facute in dublu exemplar, cand voi depune cererile presupun ca voi avea nevoie de actul meu de identitate sau si de altceva
- Unde se platesc taxele acelea de timbru si cat este cuantumul lor si daca mai am nevoie de alte timbre sau alte taxe de platit ?


Va multumesc

Va multumesc pentru ajutor.
O zi buna va doresc si numai bine.

Buna ziua,

Am doua societati comercile (Srl ambele) la una sunt asociat unic si administrator si i-am suspendat activitatea pe trei ani, iar la cea de a doua sunt asociat 50% si unic administrator acesta este inca in functiune dar pe ea nu se mai lucreaza asociatul meu a cerut in instanta dizolvarea dar pentru ca eu nu m-am prezentat cerere a fost respinsa, acum as vrea sa inaintez pe rolul instantei cerea de intrare in faliment pentru ca ambele au datorii la stat si nu numai.
Daca ma puteti ajuta cum ar trebuii redactata cererea si unde ar trebuii depusa una are sediul in Ilfov iar alta in Bucuresti sector 3, nu am bani de avocat daca aveam treburile ar fii fost mai simple pentru mine dar as vrea sa depun cererea si pana la primul termen sa pot angaja un avocat.

Va multumesc,

Am inteles insa daca se poate as dorii cateva lamuriri; la Curtea de Apel Bucuresti pentru a vedea sentinta data cand merg la arhiva trebuie intocmita o cerere sau merg pur si simplu cu actul de identitate si cer persoanei de acolo sa-mi comunice sentinta in dosarul respectiv sau sa-mi inmaneze o fotocopie dupa ea?
Iar in speta cu urmarirea penala la Parchetul Tribunalului Bucuresti pot depune cerere pentru aflarea solutionarii celor doua dosare sau si pentru a mi se da un duplicat la dosare, eu as dorii un duplicat la dosarele finalizate cu Nup.

Va multumesc