avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 471 soluții astăzi
Forum Activitate denis21

Activitate denis21

Discuție Hotarare divort
Buna ziua,
daca divortul s-a pronuntat in 19 mai 2016, hotararea fiind definitiva, cat dureaza pana primesc acasa acte de divort? Mie imi trebuiesc actele urgent.
Multumesc!
Sunt casatorita de 5 ani cu un cetatean sirian in Cipru. Casatoria este inregistrata la Ambasada Romaniei in Cipru. Vrem sa venim definitiv in tara, iar la anul viitor ii expira pasaportul sotului meu. Ce acte trebuie sa faca ca sa poata sa stea in Romania cu mine. Mentionez ca avem si 2 copii si ei au cetificate de nastere si pasapoarte romanesti.
Daca asistenta sociala nu mi-a depus actele pentru alocotia de nou nascut si trusou desi ma incadram, unde pot depune o reclamatie?
Daca am nascut pe 1 iulie2010 mai beneficiez de alocatie nou nascut? De la primarie pana acum mi-au spus ca nu o sa mai beneficiez de trusoul de nou nascut iar acum imi spun ca nici de aceasta alocatie nu mai beneficiez. Stie cineva daca chiar asa este?
Daca copilul este nascut la 1 iulie 2010 care este prima luna care se completeaza pe adeverinta: iulie sau iunie
Discuție Declaratia 101
Am o firma fara activitate de la infiintare pe care am suspendat-o anul trecut pe 27 iulie, sa scap de impozitul forfetar. nu am stiut ca trebuie sa depun in continuare decl 100 chiar daca firma e suspendata si azi cand am fost sa o depun mi-au spus de la finante ca trebuie sa depun decl 101 pentru ca pe trimestrul 3 mai aveam de platit o diferenta de 183 de lei la impozitul forfetar. Imi poate spune cineva unde trebuie sa trec aceasta suma in decl 101?
Stiti cumva cum se calculeaza al 13-lea salariu la suplinitori?
Am beneficiat de ajutorul de somaj intre 16.03.2009 si 16.12.2009. Pe data de 17.12.2009 m-am angajat la o firma. Vroiam sa va intreb daca am continuitate pentru concediul de crestere si ingrijire copil. Pe data de 16 beneficiez de somaj?