avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 597 soluții astăzi
Forum Activitate Titel10

Activitate Titel10

Buna ziua,

Daca tot este deschis un subiect referitor la puntul de lucru.....am o nelamurire: SC-ul este obligat sa deschida punct de lucru intr-un X loc (imobil) indiferent de conditii (daca respectivul imobil îi apartine, bineînteles)?
Am contruit un depozit (hala), am dat-o in folosinta si am inchiriat-o unei alte societati (care si-a declarat punct de lucru acolo pentru ca desfasoara activitati comerciale in cladire). Acum ma pandeste o amenda pentru ca nu am declarat punct de lucru aceasta contructie, dar SC-ul meu (proprietarul cladirii) nu desfasoara nicio activitate acolo! Vi se pare legal sa trebuiasca sa declar punct de lucru in conditiile in care nu desfasor nici un fel de activitate acolo? Sunt doar proprietar si incasez chirie!
Multumesc anticipat pentru raspuns/uri
Sunt obligati sa va plateasca concediul aferent 2009 si 2010 pana la data incetarii contractului de munca. Verificati (daca aveti cum) documentele pe anii anteriori ca sa vedeti daca ati figurat (oficial) in concediu .....
In caz de probleme si daca aveti dovezi clare, puteti actiona in justitie
Buna ziua,

In practica, care pot fi motivele/situatiile unei reduceri de capital social SRL?
Multumesc anticipat pentru raspunsuri!
Buna ziua,

Cazul: SRL cu trei asociati, fiecare cu 33,33% participatie la profit si pierdere.
Societatea a avut pierdere mare in 2009 (mult mai mare decat capitalul social) iar fiecare dintre cei trei asociati a creditat firma cu o suma.
Intrebare 1: doi dintre cei trei asociati pot cere (cu ocazia AGA bilant 2009) acoperirea pierderii din creditarile facute in 2009? Daca cel de-al treilea nu este de acord poate fi obligat? Ar fi legala o astfel de cerere?
Intrebare 2: In baza contractului de creditare, daca respectiva datorie nu este platita in termen, un asociat poate cere falimentul?

Multumesc anticipat pentru raspunsuri
Discuție ajutor de somaj
Buna ziua,

Pot primi ajutorul de somaj in cazul in care sunt asociat intr-o SC (care este pe pierdere de doi ani.....)?
CIM s-a desfacut cu art 65, deci din punctul acesta de vedere este ok.
Multumesc anticipat pentru raspuns/uri
Sunt citat ca martor intr-un proces penal (fond); trebuie sa ma duc personal sau pot sa trimit un avocat? (cu alte cuvinte daca se prezinta avocatul sa nu trebuiasca sa ma prezint si eu)

Multumesc anticipat pentru raspuns/uri
Multumesc
Buna ziua,

Am fost sanctionat disciplinar si doresc sa contest. Este posibila judecarea contestatiei mele in lipsa? Pot sa trimit la judecatorie contestatia si sa cer judecarea in lipsa?
Multumesc!
Răspuns la discuția ajutor
Dpdv uman (moral..) sunt de acord cu tine ctynn; eu spuneam doar ca nu poate fi obligat sa dea aceasta prima.