avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 479 soluții astăzi
Forum Activitate dida1076@yahoo.com

Activitate dida1076@yahoo.com

Sintem un bloc cu 10et si avem penalitati la caldura din 2007-2009,prin neplata facturilor la timp.Ce putem face pentru ca sunt citeva persoane care aveau centrala proprie? Am auzit ca dupa 3 ani se prescriu. E adevarat?
Discuție Penalitati
Locuiesc intrun bloc.Avem penalitati la caldura deoarece nu sau platit facturile la timp din 2007-2009.Eu am centrala proprie din2000.Nu ii corect sa se imparta si la cei care au avut centrala proprie penalitatile altora.Eu am inteles ca dupa 3 ani se prescriu(nu mai trebuie platite)ii corect sau nu?
Ce ar ar trebui sa facem?
:sorry:
Discuție Presedinte
Buna,am fost aleasa presedinta de bloc la adunarea generala si un nou comitet .Imi puteti spune ce ar trebui sa imi predea fostul presedinte in afara de stampila si niste chei mentionind ca am avut probleme cu el si de acea a fost schimbat ca sa nu am probleme ca nu mia predat tot si imi puteti spune unde ar trebui sa caut atributiile presedintelui.Va multumesc.
Răspuns la discuția Izolatie termica
Imi trebuie un avocat sa fie de fata cind teziliez contractu daca nu ne intelegem pe cale amiabila?
Buna ziua va rog sa-mi dati un sfat .La noi la bloc jumatate din locatari si-au izolat termic cu contract individual,am facut si eu un contract individual ca toti am dat avans jumatate suma dar pe mine ma tot amina de pe o zi pe alta ca au in alta parte de lucru si vin cind temina in contract scrie termen de executie 24de zile lucratoare au trecut 20de zile lucratoare.Ce pot sa fac daca ma amina si isi depasesc termenul care lau dat in contract?
Discuție Buna
As vrea sa stiu de la ce virsta poti lucra cu contract civil [prestari servici] eu am 14 ani jumate bineinteles cu acordul parintilor.Va multumesc.
Daca ne-am apucat sa izolam blocul si nu avem autorizatie de la primarie e vre-o problema?si ce ar trebui sa facem? ca si alte blocuri sau izolat si nu au autorizatie.Poate fi o problema ?:((
Discuție Loc de munca
Se poate de la 14 ani sa lucrezi si sa iti faca un contract de( prestari servici)sa platesti 16% acuma nu stiu cit dupa schimbarea asta?.Va multumesc.:D
va rog sa imi dati un sfat;de cind stau in bloc de 15 ani nu am platit curent la lift numai intretinerea mentionez ca stau la parter dar luna aceasta mia venit de plata 22.20de roni.ii cotect?#-o:stunned:
Vă rog sa imi dati un sfat.Administratorul nostru nu plateste facturile la timp nici la valmax nici la apa unde avem penalitati din 2007 numai factura la zi plateste penalitatile nu a fost reparat liftul nu la platit in doua cuvinte ne duce cu zaharul.Nu ne aduce nici arhiva sa vedem si nici facturile sa il putem controla.La primarie cind a fost chemat la control nu a dus acte nimic nu lau putut controla ce sa facem sa ne scapam de el dar numai dupa ce are facturile la zi.X-(#-o