avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 452 soluții astăzi
Forum Activitate omvesel

Activitate omvesel

Despre Declaratia 205.Daca am un contract de inchiriere cu o persoana juridica,pentru un spatiu comercial,Eu persoana fizica ,proprietar al spatiului,din aprilie 2011,Persoana juridica vireaza la fisc impozitul pe venitul meu,lunar,mai este necesar sa mai depun vreo declaratie??pe 2012??? multumesc.As dori un raspuns la ;janvasiliu@gmail.com multumesc.



Răspuns la discuția Chemare in judecata.
Pot da amanunte;in 92 am facut o casa de vacanta,in 2000 vecinu a construit o casa peste alta veche dar...zidul a fost turnat la numai 15-20 cm de hotarul care desparte cele 2 proprietati,siapoi normal streasana depaseste intre 25-50 cm hotaru .Am facut sesizari la primariela timpul respectiv,afost atentionat, a fost amendat si in rest nimic.Mai rau,,a mai construit si un gard de zid si tot asa a intrat cu pana la 50 cm pe proprietatea mea,asta acum cativa ani 2009-2010 am facut reclamatie la primarie ,politie,a fost amendat si atat.Acum.am facut din nou o cerere la primarie,si a spus ca EI nu pot face NIMIC, si ca eu sa dau in judecata, asta pe scurt, daca ma pute-ti lumina as fi recunoscator, cu stima jan Vasiliu Ploiesti.janvasiliu@gmail.com.0722626632.
Pentru un vecin care nu a respectat autorizatia de constructii,cu privire la ne respectarea granitelor.

Persoanele care au titlul de Luptator Remarcat prin Fapte Deosebite si copiii eroilor-martiri nu primesc indemnizatii in anul 2012. Cum spuneam mai sus, aceasta prevedere contrazice art. 8 din Legea nr. 283/2011, potrivit caruia toti beneficiarii de indemnizatii acordate potrivit Legii nr. 341/2004 ar trebui sa primeasca in 2012 indemnizatii, insa la nivelul celor platite pentru luna decembrie.
NU sant lamurit ,cum o lege este modificata, cu toate ilegalitatile posibile,si totusi curtea constitutionala este de acord cu asa marsavie. Cine controleaza aceasta curte (mai degraba OGRADA),e mai presus de lege?Asta spune constitutia ???As dori sa aflu un raspuns demn de vremurile pe care le traversam. Multumesc,janvasiliuPloiesti.
Sunt conducator auto mai demult cu acte la zi si as dori sa stiu in ce conditi se poate elibera un asemenea permis de conducere. Dac cineva detine stirea oficiala si cand se poate depune cerere? multumesc.
Multumesc f. mult Dle.Mihai. Solutia e faina dar mai ramane sa casesc si cui sai cesionez partile sociale.Mai ales ca firma are destule obiecte de activitati.Poate Gasesc pe cineva care sa ma ajute,as fi recunoscator.Astept propuneri serioase pe :janvasiliu@gmail.com.
Din 1991 am un srl cu unic asociat. cu toate alea pe el. ultimul obiect principal de activitate: Scoala de Soferi: In 2008 am suspendato cu toate actele in regula , firma e pe :o; nu are datori la nimeni nimic pe inventar. anul acesta se implineste sorocul( cei 3 ani) de suspendare.Intrebare: ce as putea face sa scop de dureri de cap.Daca Cineva este amator as dauo cu placere. Astept oferte la :janvasiliu@gmail.com ori:0722626632 jan omvesel Ploiesti.Cu mi de multumiri.
Răspuns la discuția Infiintarea unei firme
trimite un e-mail pe ;janvasiliu@gmail.com si primesti ceva sfaturi utile si ieftine. multumesc.
Cu ceva ani in urma ,um neom mia ucis copilul pe drumul nat 1,laBaicoi.baiatul a decedat pe loc ,masina a luat foc ,a explodat sia fost distrusa total.Asta in 1992.La timpul respectiv ,familia a fost despagubita de adas cu suma de 60 000 lei de atunci. faptuitorul a decedat si el. Acum pun si eu o intrebare ,se mai poate actiona intr-un fel impotriva familie celui vinovat pe cale civila?ori alceva? Va multumesc.
Răspuns la discuția inchiriere spatiu .
Spatiu este separat,este construit cu autorizatie separat de casa,pe terenul meu ,pe care a fost costruita si casa,Intabularea casei este fara acest spatiu comercial.Acum cineva doreste sa investeasca sa faca o activitate mai maricica,si doreste un contract pe 10 ani,cum as putea proceda?Multumesc.