avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1042 soluții astăzi
Forum Activitate romulanum

Activitate romulanum

Am iesit la pensie militara anticipata in anul 2005 la 39 de ani si de atunci pana acuma am lucrat in viata civila .Vechimea care o am pana acuma in viata civila , se poate adauga la recalcularea pensiei militare ?Va multumesc anticipat
Discuție mosteniri
Tatal decedat ,mama vitrega decedata .In urma au ramas doua imobile , unul avut inainte de casatorie de catre tatal meu iar celalalt cumparat ulterior.In urma decesului mamei vitrege s-a facut un testament cu jumatate din fiecare imobil pe numele unui chirias din imobilele mentionate .Eu acuma in calitate de fiu vitreg , mai am vre-un drept la mostenire ?Mentionez ca de pe urma tatalui meu nu am beneficiat de mostenire.Multumiri anticipate !
Discuție mostenire
Buna , seara , am inteles ca de mama mea vitrega care a decedat si a lasat ca testament cate o jumatate din cele doua imobile care le-a detinut defuncta, nu ma pot apropia de testament si nu-l pot ataca dar intrebarea este , urmatoarea :Cu cine va imparte cealalta jumatate cei care au testamentul ?Eu mai am vre-o parte?
Discuție mosteniri
Buna seara, Sunt pe cam confuz in situatia care sunt acuma cu privre la atacarea unui testament lasat de mama mea vitrega .Tatal meu natural si mama vitrega au doua case .In urma decesului mamei mele vitrege , cate o jumatate din fiecare din cele doua proprietati le-au fost trecute in testament unuia din chiriasi .Am sanse sa atac testamentul si ce cota parte i-mi revine mie ca mostenitor ?Multumiri anticipate !
Am si eu o nedumerire cu privire la succesiunea mostenirii atunci cand s-a facut un testament la altcineva decat mostenitorii de drept,adica chiriasilor defunctei care a trecut in nefiinta .
Discuție succesiune
atacare testament
Sunt un pensionar militar , varsta 44 de ani ,940 lei pensie , 27 de ani cu grupa cu tot, grupa 1 legea pensiilor fiind in faza finala , va rog sa-mi spuneti ce modificari pot aparea la pensii ca a mea ca nu prea am inteles mai nimic din noua lege a pensiilor.Va multumesc anticipat .
Sunt pensionar militar si am fost disponibilzat de la o firma privata unde am lucrat. si vor sa ma bage in somaj Pot sa intru in somaj daca am pensie de stat ? Multumiri anticipate
Am absolvit scoala militara de doi ani de subofiteri M Ap N in anul 1986 , am fost cadru activ pana in anul 2005 martie cand am iesit cu ordonanta si cu pensie anticipata ,am 27 ani vechime in armata cu grupa cu tot.Acum am 44 de ani si as dori sa stiu cand se calculeaza pensia integrala si la ce varsta ?