avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 745 soluții astăzi
Forum Activitate emma2hart

Activitate emma2hart

buna ziua,


am un dosar de executare la un birou al exec judecat, a fost licitatia apartamentului la al doilea termen, si cica s-a prezentat tocmai firma care l-a scos la licitatie si l-a cumparat, este corect? au voie partile sa participe la licitatie ? eu fiind debitorul si ei creditori

cum pot contesta licitatia? si eventual cum pot contesta executarea ? am 3 copii mici si nu suntem pregatiti acum sa ne mutam din apartament.

vroia o ruda sa participa la a 3-a licitatie sa cumpere ap pt noi....
buna ziua, va rog sa ma ajutati si pe mine cu un model de cerere de chemare in judecata a primariei, intrucat intr-o localitate nu au "avut grija" sa existe semne de circulatie si am facut un accident fara victime, intrand pe contrases. vreau sa recuperez daunele materiale de la ei si daune morale.

exista un termen ion care treb depusa cererea de la accident sau o pot depune cand vreau. ideea e ca am facut contestatie pt a obtine permisul si se judeca luna viitoare, si daca mi se da castig de cauza mi se pare normal ca si la judecata cu primaria sa am castig de cauza, nu?
Răspuns la discuția ajutor la o executare
va multumesc frumos. si daca am o masina inregistrata pe numele meu doar la politie si la admin fin nu, poate sa mi-o ia?
buna ziua,

am primit o instiintare, acum o luna, cf careia dosarul a fost trimis de la firma de colectare a creantelor catre un executor, cu parafe de la un birou al execut ( precizez ca este vb de un imobil luat in rate la care nu s-au mai platit ratele si urmeaza sa fie executat silit) , ideea este mai primesc instiintari ca m-au dat in judecata, sau cand exact va veni executorul sa execute imobilul? stau acolo cu sotul si fetita mea de 1 anisor si nu as vrea sa ma trezesc direct in strada, si as vrea sa stiu daca se pot depune contestatii macar sa trecem iarna in locatia respectiva. am inteles ca se face un apel in trucat este singura locuinta si acolo stam, sa nu puna sechestru pe ea pana la vanzarea propriu zisa, corect? m-ar interesa cat dureaza procedeul, sa stiu daca sa caut ceva cu chirie sau pot sta linistita pana la anul.
buna ziua,

ma poate ajuta cineva sa imi spuna daca pot da primaria orasului in judecata si daca am si castig de cauza? am facut un accident auto fara victime din lipsa unui indicator rutier ce treb sa arata sensul de mers ( cik era un sens giratoriu, nu am stiut si am intrat pe stanga-pe interzis si am lovit frontal un auto ce venea regulamentar), politistul rutier a spus sa dau primaria in judecata pt a recupera pagubele materiale si evfentual daune morale pt sperietura trasa de toti cei din masina, avand si un copil de 2 anisori. ce spuneti, se poate?
buna ziua, va rog sa imi spuneti si mie care sunt pasii executarii pt un credit ipotecar. am cumparat un ap, acum dosarul a fost trimis la o soc de recuperari si ma preseaza sa platesc daca nu ma executa. am inteles ca dureaza executarea, cam cat??? si cand sau cum sunt informata ca urmeaza sa vina sa imi puna sechestru pe bunuri. ideea e ca stau cu fetita si sotul in ap si nu as vrea sa imi puna sechestru pe bunuri ( frig, tv, masina spalat, etc) as vrea sa le duc la cineva inainte sa vina ei, as vrea sa stiu cum sunt anuntata de acest lucru sa nu le mut de pe acum. va multumesc!
Răspuns la discuția burse de la ong
va multumesc mult pt raspuns, as dori totusi o lege sau o ordonana care sa specifice aceste aspecte...
Discuție burse de la ong
buna ziua, va rog sa ma ajutati si pe mine cu o lege care sa ma lamureasca daca ong pot acorda burse de studii si in ce limite si conditii. va multumesc
buna ziua, as dori sa imi fac o casa impreuna cu sotul meu in curtea parintilor, dar cum spatiul este prea mic nu vom obtine autorizatie.se poate sa facem o extindere la casa parintilor lui si apoi sa cumparam"acea extindere" cu terenul aferent?
se impun anumite restrictii( de marime, inaltime, etc) la o extindere sau putem face daca dorim o casa cu etaj desi a lor este una doar cu parter? avem vreun impediment?
Răspuns la discuția ne executa recuperatorii
si cat se poate urmari ? nu exista o anumita perioada dupa care se stinge?