avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 374 soluții astăzi
Forum Activitate teodorescu_mgv@yahoo.com

Activitate teodorescu_mgv@yahoo.com

buna ziua, va rog cine ma poate ajuta cu un sfat, in luna noiembrie am imprumutat un coleg cu suma de 4.500 lei, virament facut prin banca specificand clar imprumut pentru 2 luni de zile, bineinteles nici macar nu a fost vorba de vreo restituire dupa 2 luni ba, mai mult a trecut la tot felul de amenintati. in luna iunie am luat legatura cu un executor judecatoresc care a transmis catre locului de munca o adresa de executare dar, iar fara rezultat.Executorul judecatoresc pentru a-mi face actiune in instanta m-ia cerut f mult dar( zice ca asa este procedura si ma avantajeaza in instanta _ deci m-ia cerut toate convorbirile mele cu respectivul pe whatsApp, Intreb, eu cu vorbele mele pot depune o plangere de chemare in judecata a persoanei, Multumesc
multumesc mut pentru ajutor
Buna ziua, am o societate care a obținut in anul 2021 profit, repartizat in dividende. Pot vira din contul societății suma reprezentând dividende in contul deschis de administrator la trezorerie pentru a cumpara titluri de stat? Contul de la trezorerie este pe numele administratorului? Pot avea probleme cu spălarea de bani? Sa virez aceasta suma in contul personal al administratorului. Multumesc
executare silita, buna ziua, pe scurt in anul 2008 un fin a facut o linie de credit pe societatea sa , liie in care fara nicio stiinta a mea am aparut fidejusor( CI nu-mi apartine, serie, nr, adresa de locuinta aptoximativa, nu era semnat de mine) In anul 2010 am primit poprire pe salariu la locul de munca, initial am crezut ca rezolv cu o simpla vizita la banca dar..... in anul 2014 am actionat banca in instanta, procesul s-a terminat in anul 2020 august cand, s-a dovedit ca am dreptate. Avocata mea mi-a spus ca este doar un pas pana cand voi incasa sumele retinuta dar, ce sa vezi in anul 2021 zice doamna avocat dosarul s-a pierdut in arhiva( am toate convorbirile cu dumneaiei) merg eu la judecatorie, nici vorba dosarul era in arhiva dar, culmea grefiera " uitase sa trimita comunicarea sentintei " la toate partile asa ca in septembrie 2021 dosarul se intoarce iar la instanta care dispune comunicarea hotararii, mentionez ca ei am achitat tot ( onorariul la avocat conf contract, taxa de timbru, taxa de expertiza grafologica, onotariu de succes si un nou onorariu la avocata pentru a face demersurile pentru executare) pe scurt vreo 20.000 lei. Nici la aceasta data eu nu am recuperat nici macar un leu,am tot sunat-o ba ca nustiu ce problema este la banca, ba ca luna viitoare, sunt disperata, nu stiu ce sa mai fac, nu-mi spune nici numele executorului judecatoresc. Eu am spus ca voi actiona iar banca in judecata pentru nerespectarea hotararii judecatoresti, voi angaja un expert care sa calculeze dobanzi, majorari de la data hotararii. nu vreau sa cred ca aceasta doamna avocat asteapta implinirea celor trei ani pentru a se prescrie. VA ROG DIN SUFLET CINE MA POATE INVATA CE SA FAC,
parola revisal uitata
buna seara cum pot recupera o parola itm pentru transmitere revisal pe care am uitat-o. multumesv
buna seara, am o intrebare la care nu am gasit un raspuns clar deci, lucrez intr-o entitate privata, in luna septembrie ac am indeplinit conditiile de pensionare limita de varsta si vechime, am depus dosarul de pensie si, chiar de a doua zi am continuat sa lucrez in acelasi loc de munca intrebare:
exista un termen inainte de a inceta activitatea de a depune cererea de continuare( 30 zile)?
- se face un contract de munca nou sau un aditional la cel vechii,?
-sunt considerata nou angajata?
Am o societate cu sediul social in Romania dar cu administrator italian, in anul 2019 a incasat dividende care au fost impozitate in romania, am depus declaratia 100 , am facut plata, vreau sa depun declaratia 207 unde-mi cere NIF, eu am atribut fiscal din italia, intrebare: mai trebuie sa iau NIF si din romania, depun declaratia 030 sau cum trebuie sa procedez. Multumesc

Mulțumesc, am deschis propria mea firma de contabilitate, Audit
Cornel Vasile a scris:

Adresati-va AJOFM-ului.

am fost la casa de pensii si am descoperit ca pentru anul 2008 lunile martie-iulie, 2009 februarie - octombrie nu am depuse declaratiile a1 si a2, mi-au dat pe stik un program dar nu stiu cum pot lucra in el
declaratia pentru pensii inainte de aprilie 2001
buna ziua, cine ma poate ajuta cu informatia privind completarea declaratiei de pensii pentru anii 2008 si 2009