avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 265 soluții astăzi
Forum Activitate marcelino666

Activitate marcelino666

Buna seara as vrea sa stiu cand m-as putea pensiona ,sant nascut in 14.08.1959 si am lucrat 12 ani si una luna din care 9 ani si 10 luni in grupa 1.Am mai lucrat 9 ani si 6 luni in Israel cu contract de munca.
Multumesc.
Buna seara am platit asigurarea medicala pentru un an in doua transe ,1140 lei in luna februarie si 1140 lei in luna septembrie.Acum am aflat de OG18/2018 si as vrea sa stiu cum pot sa-mi recuperez bani.Precizez ca nimeni nu mi-a cerut vreo declaratie in afara de cea din luna februarie cum ca nu am nici un venit.
Buna seara as vrea sa stiu daca in atestatul de producator se vor trece toate suprafetele cultivate atat cele din gradina cat si cele din imprejurimi ,adica teren cu vie in podgorie si un teren aflat in alta localitate din acelas judet.
Buna seara,as vrea sa stiu daca s-a facut vreo schimbare in legislatie privind modul de plata a apei menajere.Specific ca am un apartament la casa cu mai multi locatari,unde fiecare are contor la apa rece,la sfarsit de luna toti ne citeam contoarele iar o persoana dintre locatari facea tabelul cu consumul.In luna precedenta ni s-a cerut de la Compania de apa (din cate am inteles de la persoana care achita apa tuturor), sa ne facem asociatie de locatari la notar.
Am construit o casa pe limita parcelei cu acceptul vecinului cu acte notariale dar intre timp vecinul a vandut au venit noi cumparatori care nu respecta legislatia.As vrea sa stiu la ce distanta fata de zid pot sa puna arbusti , trandafiri si flori.
Buna seara,as vrea sa stiu daca pentru o autoutilitara care am introduso in tara in 1999 in baza repatrieri ,in care am fost scutit de orice taxa la inmatriculare in Romania ,acum cand as vrea sa o vand s-ar cere taxa pentru timbrul de mediu.Din cate am inteles atunci in baza repetrieri am avut dreptul sa inmatriculez masina in Romania fara nici o taxa.
Dupa cele citite in presa ,in legatura cu verificarea autenticitati politei de asigurare a locuintei, am verificat si seria politei nu corespunde.Ce este de facut in acest caz sant sau nu asigurat?
buna seara, vreau sa vand o autoutilitara inmatriculata in tara in 1999 in baza repatrieri , deci fara taxe vamale,ma intereseaza daca si in acest caz va trebui platita taxa de poluare avand in vedere ca repatriati eram scutiti de taxe vamale si tva.As mai vrea sa stiu cand va intra noua lege in vigoare,intelegind ca nu a fost publicata in monitorul oficial si dupa cat timp dupa publicare se aplica.
Discuție bransament apa
Am un apartament la casa cu 11 familii in curte,si as vrea sa-mi fac un bransament separat de apa impreuna cu vecinul meu de la parter.Cum se spune mai corect vreau bransament in brasament,lucru care l-au facut si alti vecini.Dar ajungand la compania de apa mi-a spus ca nu se poate.As vrea sa stiu care ar fi caile de urmat atata timp cat alti au putut face acest lucru.Cui ar trebui sa ma adresez?