avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 784 soluții astăzi
Forum Activitate niko_a

Activitate niko_a

Sunt nascuta in 1955 05.Am lucrat 9 ani si 10 luni in gr 2.Total vechime 34 ani;pina in prezent.Doresc sa stiu daca in urma unei restructurari voi beneficia de ordonanta, (timp de 12 luni ,salarii compensatorii)voi putea depune cerere pt pensionare,si cu ce data.La calculul pensiei care va fi procentul de penalizare si la ce virsta voi lua pensia fara penalizare.
suntem doi colegi ,eu cumulez 7 ani din lucrul in gr1 iar colegul meu tot 7 dar din gr 1 ,mentionez ca suntem nascuti in acelasi an .Vom iesi in acelasi an la pensie daca amindoi avem lucrati 35 ani?
sunt nascut in 1952 ,35 ani lucrati ,din care 13 ani gr 2 inainte de 1989 si 10ani din 2000.Cind am dreptul sa ies in pensie
Incepind din 4.03.2010 mi-a expirat preavizul,am primit banii pe zilele lucrate plus banii pe concediul de odihna ramas ne efectuat.Inrebarea mea este :Voi fi dezavantajat de faptul ca ultima luna am lucrate doar 3zile ,atunci cind se face media salarului pe ultimele 12 luni?In calculul intra si banii primiti pe concediul ne efectuat?
Care este termenul legal pentru eliberarea Cartii de munca de la data incetarii activitatii ?
Incepind din aceasta luna voi fi somer.Am o oferta la o alta intreprindere cu un salar mult mai mic decit cel avut anterior.As accepta,dar angajatorul mi- a spus ca trebuie sa semnez un contract cum ca nu voi pleca din intreprindere timp de minim 3ani.As vrea sa stiu daca este legal sa mi se puna astfel de conditii la angajare?
Pentru a beneficia de cei 30% din ajutorul de somaj dupa angajare,exista o perioada minima in care sa fi beneficiat de ajutorul de somaj sau nu?
Incepind din 3.03 2010 mi se desfiinteaza locul de munca ,i-mi expira preavizul.Nu mi sa eliberat inca cartea de munca pina peste 2saptamini.Pot sa mi depun actele de somaj ?ajutorul de somaj se acorda din data in care inceteaza contractul de munca sau din data in care se depun actele?Daca ma angajez la o alta unitate din luna aprilie de ce avantaje beneficiez?
Sunt nascuta in 1955 mai 25.Lucrez de 31 ani din care 9 ani si 8 luni am gr II. In cazul in care ma pensionez la inplinirea virstei de 55 ani ,deci in 2010 care va fi procentul cu care se va diminua pensia ? Aceasta diminuare pina la ce virsta se va aplica?