avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 537 soluții astăzi
Forum Activitate anik233

Activitate anik233

Buna ziua,sunt divortata din 2010 si m-am stabilit cu cei doi copii ai mei in Londra.Mentionez ca sunt singur tutore, iar tatal nu a cerut ore de vizita pentru copii,fiind specificat in deciza de divort definitiva si irevocabila.Copiii mei primesc alocatie de aici si frecventeaza scoala de asemeni.Alocatia din Romania am oprit-o in momentul in care copiii au inceput sa o ia pe cea de aici.Tatal munceste in Austria si nu a platit niciodata pensie alimentara si nici nu se intereseaza de ei.Intrebarea mea este : Este vreo problema ca m-am stabilit cu copiii in Uk ? Tatal isi poate cere vreun drept la un moment dat? Intentionez sa ma casatoresc aici si sa raman aici sa-mi intemeiez o noua familie,iar mai incolo voi aplica pentru cetatenie impreuna cu.copiii.Multumesc!
Buna ziua, sunt divortata ,singur tutelar al celor doi copii minori pe care ii am,locuiesc in Uk cu tot cu copii si as dori sa schimb numele copiilor cu numele meu.Va rog sa-mi spuneti daca se poate face asta si as vrea sa stiu daca se poate face aici la Ambasada Romaniei.Multumesc!
Răspuns la discuția pasapoarte minori
deci documentul meu de identitate nu este necesar?..multumesc
Buna seara..
Sunt mama a doi copii minori in varsta de 4 si respectiv 6 ani.Sunt divortata de ceva timp si m-am stabilit in Londra.As vrea sa stiu de ce acte are mama mea nevoie sa faca pasapoarte la copii..tinand cont ca are deja procura de la mine pt asta..Mentionez ca am decizie definitiva si irevocabila in care posed custodia copiilor..copiii purtand numele tatalui..eu dupa divort am revenit la numele de fata...multumesc anticipat !!!
Discuție copii
Buna ziua
Sunt divortata si mama a doi copii minori in varsta de 4 si 5ani.In urma cu 4 luni am venit in Anglia la.munca pentru a-mi putea creste copiii.Copiii sunt cu parintii mei in Romania.Ceea ce intentionez eu este sa imi aduc copiii aici pentru a locui cu mine si pentru a le face un viitor mai bun dandu-i la scoala.As vrea sa stiu daca o sa am nevoie de permisiunea tatalui pentru a-i scoate din tara.Mentionez ca el a renultat la custodia copiilor si custidia e a mea.Am decizie sefinitiva si irevocabila precum ca tatal este alcoolic si nu este in stare sa aiba grija de copii...el neplatind nici o pensie alumentara pentru ei..desi era obligat sa o plateasca..va rog sa-mi dati un sfat bun ca sa pot sa fac ceva bun pentru viitorul lor...multumesc din suflet
buna ziua
Locuiesc in orasul Bicaz jud Neamt ,la noi in cartier au venit cei de la APASERV si ne-au oprit apa pe motiv de neplata,chiar daca cei mai multi dintre noi suntem cu datorie zero.Este corect ce ni se intampla?....Au voie sa ne opreasca apa din cauza neplatnicilor?....Pentru cat timp este legal sa stam fara apa?...va multumesc !!
Discuție copii
buna ziua,
intentionez sa plec la munca in strainatate,dar am doi copii minori in varsta de 4 ani si respectiv 5 ani jumate...sunt divortata,custodia fiind in totalitate a mea...in acest caz doresc sa las copiii in grija parintilor mei...in lipsa altei alternative...
intrebare: este nevoie sa anunt autoritatile in acest caz?
sau in cazul in care e nevoie ca mama mea sa ma reprezinte in diferite cazuri ..sa aiba ceva scris la mana?..multumesc !!!
Răspuns la discuția cedare de garsoniera
dar nu are mostenitori..e singur..nu a fost casatorit niciodata si nu are nepoti...multumesc
buna ziua,
as dori sa ma ajutati cu niste raspunsuri,va rog frumos
vecinul meu fiind batran,doreste sa treaca garsoniera pe numele meu
as vrea sa stiu cum e mai ieftin : sa faca act de vanzare - cumparare,sau act de mostenire?
si as dori sa-mi spuneti demersurile care trebuie facute,ce acte ne trebuie.
va rog sa fiti cat mai explicit,va multumesc din suflet !!!
Răspuns la discuția rate
pai eu nu am luat nici un lucru din casa ca e pe rata, au ramas toate la el