avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 832 soluții astăzi
Forum Activitate VIOLETTUTZA

Activitate VIOLETTUTZA

daca vand imobilul detinut de mine dinaintea casatoriei,ce drept are sotul meu in timpul casatoriei si dupa divort?
imobilul detinut de sotie dinaintea casatoriei,cum va fi impartit dupa decesul acesteia?ce drepturi au copiii sotului din casatoria anterioara si nepotii(fii fratilor) proprietariei?
in cazul mortii asociatului unic+administrator a uneiSRL cu asociat unic,cum se impart bunurile societatii,intre sotie si copii proveniti dintr-o casatorie anterioara?
inaintea casatoriei fiecare dintre soti avea cate un imobil.dupa cat timp de la casatorie devin bunuri comune?in ce proportii se impart acestea intre sotie si copii sotului,proveniti dintr-o casatorie anterioara?
in cadrul SRL cu asociat unic+administrator,sotul, s-a achizitionat un autoturism in leassing.la scurta perioada, societatea nu a mai desfasurat activitate, iar ratele nu au mai putut fi platite din profitul societatiiacestea continuand a fi platite din serviciile prestate la negru,in strainatate,de catre sotie.cum se poate dovedi?ce drepturi are ea asupra masinii?
in timpul casatoriei am infiintat o SRL cu asociat unic, administrator fiind sotul meu.bunurile mobile si imobile dobandite prin societate,cum vor fi impartite?am drepturi egale cu sotul meu,la partaj?
vreau sa divortez de sotul meu,insa el nu vrea.se poate?
as vrea sa aflu continutul legii prin care sotii au drepturi egale asupra bunurilor dobandite in timpul casatoriei chiar daca unul dintre ei nu poate dovedi ca a muncit.
am fost casatorita 3 ani,nu am copii si am muncit fara a fi inregistrata.in timpul casatoriei am dobandit mai multe bunuri materiale(imobile,autovehicule) toate inregistrate pe numele fostului sot care era salariat.cum pot dovedi ca am muncit?am drept egal cu el asupra bunurilor dobandite in timpul casatoriei?