avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 573 soluții astăzi
Forum Activitate nicoleta63

Activitate nicoleta63

Sotul meu a decedat pe 8 iulie 2010.Nu am facut succesiunea.Acum i se restituie drepturi salariale(a fost cadru didactic)in urma unor hotarari judecatoresti,esalonat.De la liceul unde a lucrat am fost anuntata sa merg sa ridic o anumita suma de bani.Eu nu sunt unica mostenitoare,impreuna avem 2 copii majori,iar sotul are din prima casatorie un copil care e plecat de ani buni in italia,caruia nu i cunoastem adresa.Intrebarea mea este:cum pot intra in posesia acestor bani?Cum se procedeaza?Multumesc.
Răspuns la discuția srl decesul administratului unic
dar cu datoria srl -ului ce sa fac?N-am posibilitati sa o platesc.
Fiica mea va naste in septembrie anul acesta,este studenta la forma de zii ,la stat,in ultimul an.,anul 4.Anul 3 de facultate l a repetat din motive personale(deces tata).Doresc sa stiu daca beneficiaza de indemnizatie de crestere copil! Si daca este conditionata de repetarea anului si de obtinerea examenului de licenta!
Răspuns la discuția succesiune
e o problema:copilul sotului meu ,din italia,nu ne da adresa sa l putem cita.
Discuție succesiune
Doresc sa fac succesiunea dupa sotul meu care a deceedat in luilie 2010.Avem 2 copii majori,dar sotul mai are un copil din prima casatorie.As vrea sa stiu care sunt cotele pentru fiecare,inclusiv pentru mine.O alta intrebare:noi dorim sa facem succesiunea pana ce sotul face 2 ani de la deces,insa copilul din prima casatorie este in italia si ,desi am vorbit cu el sa vina pentru acest lucru ne a raspuns ca nu e o prioritate pentru el si ca sa o facem cand va avea el timp sa vina.in acest caz cum sa procedam?Noi dorim sa facem acest lucru asa cum v am spus?Ce sa facem?Multumesc anticipat pentru raspuns!
am fost la secretariatul liceului unde a activat sotul meu si mi au spus ca au incercat sa obtina aceste salarii dar de la primarie li s a spus ca "e criza",iar trezoreria le a respins ordinul.Cred totusi ca exista o cale sa obtin aceste salarii.nu stiu care e urmatorul pas.Ce sa fac?
Discuție succesiune
sotul meu a decedat si am 2 copii majori.Copiii vor sa cedeze in favoarea mea tot ceea ce aveam eu si sotul impreuna
.Am fost la un notar si am spus aceste lucruri si mi s a raspuns ca daca cei 2 copii renunta la mostenire vor beneficia de mostenire fratii sotului ca parintii lui sint decedati
Sunt tare nedumerita,ce treaba au cumnatii mei?
Va rog frumos luminati ma in aceasta problema.Multumesc!
parintii mei au construit casa in anul 1968.Atunci nu se faceau acte,dar au rol la primarie si si platesc toate taxele.Cum sa procedeze sa si faca acte pentru locuinta?
sotul meu a decedat,avem 2 copii,doresc sa stiu cum se imparte mostenirea
Discuție succesiunea
sotul meu a decedat.in urma sa dorim sa facem succesiunea :eu,sotia si cei 2 copii
cum trebuie sa procedam?