avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 843 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters132194

Activitate ContSters132194

Buna ziua,
Am fost agresata si izgonita de sot din casa proprietate comuna ( prin act de vanzare-cumparare) si cu copil ( fetita de 8 ani) . Stau cu chirie, nu ma primeste in casa...a schimbat usa si nu vrea sa-mi dea un rand de chei...el a adus in casa o alta femeie, iar eu cu fetita stau pe drumuri...Sunt in divort...,dar mai am in casa lucruri personale. El nu s-a prezentat deloc la divort. Cred ca acum , la a treia infatisare, fiind cu martori se termina. Divortul, incredintarea copilului nu l-a interesat deloc. Sa nu fac partajul ca atunci face crima! Este ceea ce-l intereseaza!!
Nu pot sa bag partajul pt. ca nu am bani si ma ameninta ca ma omoara, daca indraznesc sa-i iau casa.
Mi-e necaz si nu stiu cum sa mai procedez!!! Ce-i de facut? Politia ma poate ajuta, doar sunt si eu acolo proprietar!!!
MULTUMESC!
Discuție audiere minor
Buna seara,
Sunt in proces de divort. Am cerut audierea fetitei mele, in varsta de 8ani, deoarece este in interesul ei si al meu. Judecatoarea sau presedinta a acceptat.Cu o zi inainte de proces ma duc cu fetita la audiere.
Intrebarea mea este: In cabinet, cand va fi audiata, vor fi numai fetita si judecatoarea, sau si alte persoane ( psiholog, ...)?
Multumesc!
Buna ziua,
Sunt in proces de divort cu sotul. Am depus actiunea de pe data de 31 august,2011.
Pana acum nu m-a ajutat material cu nimic, avand in vedere ca fetita noastra,in varsta de 8 ani , este in intretinerea mea. Tot in aceasta actiune am cerut incredintarea minorei si pensie alimentara.
Intrebarea mea este: PENSIA ALIMENTARA SE VA DA PRIN HOTARARE JUDECATOREASCA RETROACTIV, ADICA DE CAND AM DEPUS ACTIUNEA SAU DIN MOMENTUL PRONUNTARII DIVORTULUI?
In data de 14-9-2007 am luat un credit de la [editat] in valoare de 19OO ron . Mentionez ca nu am citit contractul in intregime dar mi s-a spus ca o sa am o rata lunara de 50 ron . La prima factura mi-a aparut un comision de administrare de 1,75 %. Ulterior acesta s-a modificat pe data de 15-7-2008 la 1,99% .Pe data de 15-11-2008 la 2,79 % in conditile in care imi platisem ratele normal. Pina in anul 2009 am platit rata normala(minim de plata a facturii)cu mici intarzieri. In anul 2010-2011 din cauza unor probleme personale nu am mai putut achita ratele lunar achitind o suma mai mare la citeva luni .Din cauza aceasta am acumulat o datorie de 2730 ron. Am contactat o persoana de la firma [editat] Retail Services si mi-a spus urmatoarele :suma provine de la datoria mea plus comisioane.
Întrebind reprezentantul cât revine din 50 ron datoria mea mi s-a spus ca 2,5 % datorie restul comisioane lucru care nu mi s-a spus la contactarea creditului . Mi s-a propus din partea lor modificare primului contract cu rate fixe dobinda fixa ( 20%) nu taxe nu comisioane decit un comision de plata intarziata de 20 ron (22luni x 150 ron = 3300ron -datoria plus dobinda) Mi s-a spus sa accept acest contract daca nu o sa fiu executat silit. Ce inseamna daca refuz sa semnez contractul ce inseamna executare silita la suma asta.Am solicitat copie de pe primul contract pe care ce nu il mai detin si mi s-a spus ca dureaza intre 15-30 zile de perioada in care o sa fiu dat la firma de recuperari . Mi s-a mai spus ca beneficiez de oferta la noul contract pana pe 10-11-2011.Mentionez ca am achitat pana acuma suma de 2790 ron suma rezultind din chitantele mele.
Mi s-a spus ca daca sunt de buna credinta sa platesc 300 RON pana vineri,4 11.2011 si apoi sa fac noul contract...Eu chiar nu mai inteleg nimic, nu stiu cum calculeaza astia...
Ce ma sfatuiti? Sa accept noul contract , sa accept executarea silita sau sa-i dau in judecata si daca fac asta credeti ca am castig de cauza? Sau daca se merita, pt. ca vor fi cheltuieli materiale,timp pierdut si pana la urma tot acolo ajung...sa platesc suma ceruta de ei!
Multumesc anticipat pt. raspuns!
Cu respect, Florin

Discuție partaj
Buna ziua,
Ma numesc Mariana si v-as ruga respectuos sa ma lamuriti asupra urmatorului aspect:
Sunt in divort. Am plecat cu fetita de-acasa din cauza agresiunilor fizice si psihoemotionale. Sotul meu a ramas cu de toate: casa, masina, alte bunuri cumparate impreuna...SUNT FFFF SPERIATA!!! Eu trebuie s-o iau de la inceput...de la lingura,etc....As vrea sa fac partajul. Casa este achizitionata prin contract vanzare- cumparare de la parintii lui...deci, la circa financiara figuram 50% el si 50% eu. Stiu ca aceasta este de la ai lui, dar eu si fetita stam cu chirie intr-o garsoniera. El nu ma ajuta cu nimic la intretinerea fetitei...Imi este foarte greu! Intrebarile mele sunt:
- pot obtine prin partaj jumatate din casa... se pune in vanzare obligat sau trebuie sa astept ani ca sa ma despagubeasca..
- si...am inteles ca partajul este fff scump . Platesti f mult la stat ...3% din valoarea imobilului pe piata reala sau din pretul cu care l-am cumparat noi... Daca este la valoarea lui reala calculata taxa stat, ar insemna la 70 000 Euro...mi-ar fi imposibil sa introduc partaj. Eu de-abia mi-am cumparat cos de paine...Noi l-am cumparat cu 5000 Euro. La valoarea asta cred ca m-as descurca...
Multumesc anticipat pt. raspuns!
Cu stima, Mariana
Buna ziua,
Am depus plangere ( Lg.nr.61/1991) impotriva unui proces verbal intocmit la o sectie de politie, solicitand anularea lui in instanta, deoarece nu era adevarat...Contestatia am depus-o la judecatorie la patru zile dupa intocmirea procesului verbal de catre politie. Au fost instiintati imediat sau au avut timp sa trimita procesul verbal la circa financiara? Oricum, primul termen de judecata a fost dat la aproximativ o luna jumatate dupa depunerea plangerii... Prin hotarare judecatoreasca s-a anulat procesul verbal, iar hotararea este definitiva si irevocabila.
Eu am primit comunicarea de la judecatorie ,prin posta, acasa. A primit hotararea data de instanta si politia sau trebuie eu sa-i instiintez?
Intrebarea mea este: care sunt urmatorii pasi ? Sa ma duc la circa financiara sa verific daca politia a trimis procesul verbal acolo si sa le arat decizia instantei de anulare...sau deja nu mai este treaba mea ?!...
Va multumesc anticipat pentru raspuns!
Buna ziua,
Va rog frumos sa ma informati unde sa depun contestatie ( plangere) impotriva unui proces-verbal dat de politie. Neg constatarea facuta de agent cat si contraventia( amenda ) data, considerandu-ma nevinovata. Eu si fetita mea , in varsta de 7 ani, am fost agresate psihic, fizic, verbal si emotional de catre sot , socrii si inca doua rude de-ale lor ( cinci persoane,in total), in casa la socrii mei intr-o comuna din judetul Dambovita. Am fost nevoita, la insistentele fetitei sa sun la 112, ca sa ma mai slabeasca toti din bataie. Dar cand a venit politia din comuna nu au facut sa spuna decat ca este tarziu si sa vin a doua zi la sectie. Ei nu mai m-au primit in curte ,iar eu l-am sunat pe fratele meu sa vina sa ma ia de pe strada cu fetita. Acesta m-a adus acasa, respectiv la domiciliul din Bucuresti.
Sotul a ramas la tara la parinti si a venit acasa dupa doua zile tot cu scandal. A doua zi sotul s-a putut prezenta la politie la ora stabilita, dar eu nu...Am ajuns dupa doua zile de la incident , cand am avut cum sa ma deplasez pana in sat Vlasceni,comuna Potlogi, jud. Dambovita. Cand am ajuns la politie, au intocmit procesul verbal fara sa-mi ia vreo declaratie, cu constatarea ca ma aflam sub influenta bauturilor alcoolice si am tulburat linistea publica, cu amenda 200 Ron.
Imi este lezata integritatea morala, contest aceasta constatare ca nefiind adevarata, mai ales ca nu am fost testata prin nicio metoda asupra acestui fapt. De asemenea am o fetita, sunt cadru didactic si nu doresc sa aplaneze asupra mea niciun fel de suspiciune ca nu as fi o mama responsabila.
Intrebarea mea este: la ce tribunal pot contesta procesul- verbal, in conditiile in care eu locuiesc in Bucuresti. Pot la tribunal in Bucuresti sau este obligatoriu sa depun plangerea la tribunalul la care este arondata comuna. Nici nu stiu care este...acest tribunal de care apartine.
VA MULTUMESC ANTICIPAT!
Cu stima!
Discuție pronuntare
Buna ziua,
As dori sa aflu cat dureaza o pronuntare la Tribunalul Bucuresti.
Am avut doar o singura infatisare, sectia 8-litigii de munca- si s-a si hotarat pronuntarea...A fost pe 7 aprilie...si..de atunci au trecut 3 luni. Voi primi vreo adresa, prin posta, acasa - prin care sa fiu instiintata de hotarare?
Ma scuzati, nu ma prea pricep la terminologia specifica...
Cu stima, Mariana
Buna ziua,
As dori sa aflu daca certificatul energetic este obligatoriu si de cand in situatia in care noi ( eu si sotul) locuim in acelasi apartament cu socrii ( ap. cu 3 camere in Dr. Taberei Bucuresti, iar acestia doresc sa ne faca act de vanzare -cumparare pe acest apartament.
MULTUMESC!!

Buna ziua,
Ma numesc Mariana Zamfirescu si sunt cadru didactic, cu o vechime de 24 de ani.
Pana pe 31 august 2009 am functionat ca institutor 1, in cadrul unei scoli generale din jud. Giurgiu; de la 1 sept. sunt profesor psiholog la un liceu , in Ilfov si sunt confuza in urma unei informatii primita de la contabilitatea liceului.
Acum 4 ani m-am intors pe post venind din concediu ingrijire copil-2 ani.
Cu doi ani in urma, cand trebuia sa trec la alta transa de salarizare, ca vechime in invatamant, respectiv 22-25, secretara scolii nu a fost de acord, deoarece spunea dansa ca am fost doi ani in concediu ingrijire copil si ca trebuie sa mai astept inca doi ani, adica din acest an, cand am 24 de ani vechime sa ma treaca la acea grila ( 22-25).
Dar dupa cum v-am scris mai sus, am schimbat scoala si statutul din acest an, iar doamnele de la contabilitatea liceului mi-au spus ca secretara din Giurgiu a gresit si trebuia sa ma treaca de acum doi ani la aceasta transa, pt. ca perioada de concediu ingrijire copil se asimileaza.
Asta ar insemna, daca confirmati, ca timp de doi ani eu am fost privata de niste bani?
Cu stima,
Mariana Zamfirescu
Daca confirmati greseala, va rog sa ma ajutati punctual cu legea,art. alineat,etc. ca sa-i pot dovedi secretarei...