avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 921 soluții astăzi
Forum Activitate gil_73

Activitate gil_73

buna ziua.sunt cadru militar cu contract pe perioada nedeterminata,am 37 de ani si as dori niste lamuriri in legatura cu sistemul privat de pensii.sunt obligat sa ma inscriu in acest sistem?daca optez pentru aceasta varianta care va fi cuantumul contributiei mele la acest fond de pensie?va fi unul suplimentar sau o cota din procentul pe care il platesc deja la sistemul public de pensii?in acest caz se diminueaza pensia ce o voi primi prin sistemul public de pensii?.va multumesc.
buna ziua.platesc pensie alimentara pentru un copil din prima casatorie 25% din venit.intentionez sa emigrez cu forme legale intr-o tara din afara UE.as vrea sa stiu daca aceasta masura are valabilitate si in tara unde voi emigra.adica daca voi fi obligat sa platesc tot 25% din venitul pe care-l voi avea acolo.
buna ziua.sunt cadru militar locuiesc cu chirie si beneficiez de indemnizatie pentru chirie.de curand insa am fost anuntat de la serviciu ca nu voi mai beneficia de aceasta indemnizatie deoarece este obligatoriu ca spatiul de locuit pe care il am inchiriat sa aiba o suprafata de minim 37,5 mp iar eu am inchiriat o gars cu suprafata totala de 30 mp.pana acum nu mi s-a spus ca ar fi o pb in acest sens de acum insa va trebui sa inchiriez altceva cu suprafata de minim 37.5mp sau nu voi mai benefecia de indemnizatia de chirie.este legal?unde anume se stipuleaza acest lucru?va multumesc
buna ziua,in primul rand imi cer scuze moderatorilor pentru ca nu stiu daca am postat acest subiect exact unde trebuia.ma intereseaza sa stiu daca la un apartament balconul este considerat spatiu de locuit sau simpla anexa,adica daca in contractul de proprietate este trecuta si suprafata balconului la rubrica spatiu de locuit.va multumesc
buna ziua ,dupa cum bine stiti exista anumite sit-uri unde dupa ce te inregistrezi poti downloada prin share ce-i drept nelimitat orice aproape.si eu sun logat pe asa ceva si downloadez serios.nu comercializez si nu raspandesc in nici un fel materialele respective(muzica,filme,etc)le folosesc numai in interes personal.la ce riscuri ma expun totusi?
Buna ziua.Adresez multumiri pentru lamuririle ce le-am primit la alte probleme ce vi le-am supus atentiei in trecut si va rog sa-mi raspundeti si la urmatoarea intrebare:
Salariul minim pe economie are valori diferite in sistem de stat si in sistem patronal si daca da care sunt aceste valori exprimate in venit brut?Va multumesc.
daca tatal unui copil aflat in custodia mamei nu-si respecta obligatiile legale el suporta consecintele legii.daca nu si le respecta pe cele morale fata de propriul copil el suporta oprobiul celor din jurul sau,mai tarziu al propriului copil si poate al propriei constiinte.ce se intampla cu acele mame care cu buna stiinta si impotriva vointei tatalui dar mai ales a copilului pun permanent piedici mergand pana la limitarea aberanta sau chiar interzicerea relatiei firesti intre copil si tatal sau?cati copii nu cresc traumatizati de aceste asa zis mame model care in societatate pozeaza in victime dar in realitate sunt doar niste incasatoare de pensii alimentare?nu vreau sa generalizez, chiar ma inclin cu respect profund in fata tuturor mamelor adevarate.
Buna ziua.As dori sa stiu daca angajatorul(in cazul meu MApN)imi poate impune banca la care sa imi fie virate drepturile banesti lunare(card debit).Se incearca trecerea fortata la o institutie bancara iar eu sunt client al unei alte banci unde am contractat un credit de tip descoperit de card in anumite conditii,termen de rambursare,dobanda etc.In conditiile in care as renunta la serviciile acestei banci sunt obligat sa achit pe loc si acel credit.Nu vreau sa comentez ce interese sunt la mijloc de se incearca sa mi se impuna alta institutie bancara vreau doar sa stiu daca am sau nu dreptul sa aleg de vreme ce contractul se semneaza intre mine si institutia bancara.Totodata va rog respectos sa imi spuneti ce lege reglementeaza aspectul ce vi l-am supus atentiei.Va multumesc.
Discuție ajutor social?
Buna ziua.As dori sa stiu daca dupa terminarea perioadei de acordare a indemnizatiei de somaj(am beneficiat de un an potrivit vechimii in munca plus 3 luni acordate prin acea HG de care beneficiaza toti somerii)in conditiile in care nu am reusit sa ma incadrez in munca mai beneficiez de vreun ajutor social?Daca da in ce lege si articol este prevazut acest lucru ?Este acest ajutor conditionat de venitul pe membru de familie?Ce institutie il acorda?
Va multumesc si va doresc mult succes.
Gil.