avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 911 soluții astăzi
Forum Activitate gabriela63

Activitate gabriela63

Buna ziua,
as dori sa stiu si eu raspunsul la urmatoarea problema: daca un tanar de 20 de ani este student si beneficiaza de o masura de protectie speciala (plasament la o persoana ) in temeiul careiai primrste de 600 lei de la stat, are si dreptul de a realiza si venituri salariale ???? Multumesc.
In urma unei actiuni in revendicare, in 2006 am devenit proprietara unui teren in suprafata de 864 mp in baza unei hotarari judecatoresti , definitive si irevocabile, si in baza unui raport de expertiza au fost stabilite hotarele acestui teren.
Desi am demarat N executari silite pt a intra in posesia intregii suprafete de 864 mp nu am reusit intrucat, pe o parte din acest teren erau amplasate constructii ale vecinilor cu care m- am judecat si care, cu o violenta incredibila s-au opus executarilor , chiar in prezenta politistilor.. In 2008 am ridicat un gard despartitor intre mine si vecini, pe proprietatea mea si am facut masuratori cadastrale din care a reiesit ca suprafata real folosita de mine era de 709 mp si am acceptat ca aceasta suprafata sa fie intabulata. Nu am dat declaratie de renuntare la diferenta de teren de la 709 mp la 806 mp. Problema identificata acum este ca din raportulu cadastral rezulta ca ma in zona unde am ridicat acel gard (pe proprietatea mea) se indica ca ma invecinez cu acei vecini si nu cu restul proprietatii mele. Am rugamintea ca cineva sa imi spuna:1. daca mai pot demara vreo actiune privind recuperarea celei suprafete de teren care potrivit actelelor de proprietate fac parte din proprietatea mea insa ca si realitate este utilizata de vecini. 2. daca pot solicita instantei de judecata indreptarea acestei erori sau pur si simplu.anularea acelei carti funciare. 3. sau dc mai exista alte solutii sau cai de indreptarea a cestei situati. Multumesc tuturor care ma pot ajuta.
ms si pt raspuns si pt... ,,apreciere,,
da... pentru persoana decedata in cursul unei luni se acorda integral indemnizatia de insotitor intrucat, potrivit Lrgii 448/2006 , ea inceteaza cu LUNA. urmatoare celei in caree intervin motive de incetare a dreptului , in cazul acesta fiind decesuyl
Buna ziua,
Am rugamintea de a primi un raspuns specializat in urmatoarea speta.
In 2002 , in urma unui proces de revendicare , s-a emis o hotarare definitiva si irevocabila prin care mi se stabilea dreptul de proprietate de 864 mp (dintre care mai mult de 400 mp se aflau in posesia unui vecin) si conform unui raport de expertiza mi se creiona proprietatea iar la acea data nu am stiut ca in baza acelui raport de expertiza si a acelei hotarari judecatoresti puteam sa imi intabulez proprietatea .Din 2002 pana in 2005 am realizat 15 executari silite (cu politie si procuratura , cu N contestatii la executare, cu batai si certuri datorate vecinilor violent si recalcitranti ) pentru a putea sa imi recapat terenul revendicat si abia in 2005 am fost lasata de acestia sa imi ridic un gard despartitor din plasa de sarma pe unde au vrut ei,. si...de teama de a nu se razgandi mi am facut cadastru.Din masuratorile cadastrale a reiesit ca aveam in posesie 706 mp din cei 864 mp . Intrebarea mea este daca asupra diferentei de teren , de la 706 mp la 864 mp , mai am vreun drept de proprietate si daca am ce demersuri mai pot face iar daca nu mai am as vrea sa stiu cine ar avea dreptul asupra lui.. Multumesc
Buna ziua.....si rog un raspuns ..........
Din 2000 m- am tot caznit sa pun in aplicare o hotarare judecatoreasca prin care paratul trebuia sa imi lase in proprietate o suprafata de teren (parte din proprietatea mea) pe care si- o insusise in mod abuziv. Am incercat recuperarea acelei suprafete prin N executari silite dar......pentru ca pe hotarul stabilit de instanta se aflau cateva cladiri ale paratului .............nu am putut nici cu politia sa duc la capat o executare.
Am dat paratul in judecata pe "Obligatia de face."...si conform hotararii judecatoresti acesta a fost obligat sa le ridice de pe hotarul despartitor sau.....in cazul in care nu o face el.............sa fiu eu investita cu aceasta putere. Iar am incercat N executari insa ................ori executorul si politia aveau interes...ori.............nu stiu , dar nu am reusit.. Cert este ca ...intr un final....paratul m a lasat sa fac un gard despartitor pe unde a vrut el....si fara sa imi recuperez intreaga suprafata revendicayta..dupa care eu.......de frica de a nu mai veni peste proprietatea mea ...am facut si intabularea proprietatii mele , asa cum reusisem s-o reintregesc..Diferenta dintre suparafata intabulata si cea din actul de vanzare cumparare este 150 mp. iar notarul mi a solicitat o declaratie precum ca sunt de acord cu aceasta suprafata intabulata din cea totala. pentru care facusem dovada proprietatii mele. Rugamintea mea este de a imi spune cineva daca suprafata de 150 mp pe care nu am reusit sa o recuperez este inca proprietatea mea si am in continuare dreptul de a face demersuri pentru a imi fi recuperata sau....daca am acceptat intabularea unei suprafete mai mici decat cea din actul de proprietatae inseamna ca acea suprafata de 150 mp s/a considerat a fi cedata paratului..sau....cui ramane ea---????? .Multumesc..........................
Discuție Uzucapione
Buna ziua,
Rog pe cei ce cunosc sa imi explice cum pot intra, cu forme legale, in proprietatea unui teren agricol pe care il stapanesc/ utilizez din 1992. Precizez ca terenul respectiv este inscris in Titlul de proprietate al parintilor mei, actualmente decedati insa.............numai eu l am stapanit dupa ce ne a fost reconstituit dreptul la propeietate in 1991.Am inteles ca uzucapione iti faciliteaza aceasta solicitare??? Cum???
Multumesc
Buna ziua,
As vrea sa ma lumineze si pe mine cineva
Am credit si in componenta lui intra si un comision de risc de vreo 103 lei
Ideea este ca acum , odata cu aplicareaOrdonantei 50/2010 acest comision va ramane sau ...va iesi
Multumesc
as vrea sa stiu pentru ce perioada de timp in urma (ani) este legal sa se dispuna stabileirea si recuperarea debitelor inregistrate ca urmare a platii unor drepturi sociale care au fost acordate fara a fi respectate conditiile de acordare ( Legea 416/2001 privind ajutorul social)
Care este cadrul legal si institutiile abilitate sa faca acest lucru.......... daca aceasta fapta este considerata infractiune .
Multumesc
Discuție si eu ce fac?
casa in care locuiesc am cumparat o acum 14 ani.fara nici o clauza.
Inca de atunci am observat ca din bransamentul de gaze de pe casa mea pleaca o extensie la vecini. dar am crezut ca asa e normal sa fie
De vreo 4/5 ani casa mea are nevoie de reparatie totala si de construirea unor stapli de sustinere la colturi dar...................aici e necayul ca . pe la colturi trece teava de gaze spre vecini.
Am apelat Distrigazul de nenumarate ori si ei imi spun ca .........cf. art96, lit a pct 1 si 2 din Legea gazelor nr.351/004 , eu nu pot sa fac reparatii, sa construiesc stalpi......ba mai mult .ma sfatuiesc sa dau in judecata vecinii ca sa se debranseze .
Ideea este ca, casa si curtea sunt proprietatea mea......si daca nici in proprietatea mea nu sunt stapana.................atunci unde?
As avea nevoie sa ma sfatuiti...ce sa fac.................pe cine sa dau in judecata .......dc altfel nu se poate. Consider ca Distrigazul ca si furniyor este de dat in judecata.Dvoastra .....ce ziceti?r