avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1431 soluții astăzi
Forum Activitate Marti

Activitate Marti

Buna ziua!
S-a nascut al 3-lea copil in familie. Parintii au dreptul de a primi scutece pentru noul nascut fiind al 3-lea copil? Daca da, atunci la cine sa apelam? Multumim pentru raspuns.
Buna ziua!
Asi avea o intrebare: la nasterea la al 3-lea copil din familie( va naste acum la sfarsitul lunii iunie) tata cate zile libere primeste de la servici ca si angajat dupa noile legi? Multumim pentru raspuns.
Buna ziua!

Luna aceasta mi se expira valabilitatea permisului de conducere, asi avea cateva intrebari legate de reinnoirea lui.

Ce acte necesare am pentru acest lucru?
Trebuie facut examen medical? Ajunge daca cer de la medicul de familie o adeverinta cum ca sunt apta la condus?
Cat ma costa reinnoirea permisului?
Daca mi se expira la sfarsitul lunii octombrie permisul, am dreptul sa mai conduc si dupa expirare sa zicem 2 sau 3 saptamani?

Va multumesc,
Marta
Buna!
Asi avea o intrebare, care ar fi salarul net indeplinind functia asistent manager?( sau mai bine zis salarul de incadrare).
Stiu sa salariul depinde foarte mult de cat negociezi, dar tocmai asta vreau sa stiu, cam cat ar trebui negociat?.
Va multumesc,
Marta
Buna,

Daca o persoana a lucrat si si-a intrerupt contractul iar dupa o luna si jumatate iar s-a angajat la o firma, iar ea vrea sa fie asigurat si sa fie introdus in evidenta medicului de familie. Aceasta perioada de intrerupere trebuie platit? Cat ar costa pe persoana respectiva pe o perioada de o luna si jumatate? Cum trebuie procedat cu o asemenea problema, unde trebuie mers sa se resolve ( daca e cazul)?

Astept raspuns,
Va multumesc,
Marta
Buna,

Sunt angajata la o societate din Romania, in concediul meu de odihna vreau sa muncesc in Germania cu contract de munca.
Vreau sa stiu statul german imi va trage sau nu la % din castigul meu ? Daca da atunci cat la % imi va trage?


Va multumesc,
Marta


Buna,

Am banknote de republica Slovenian. M-am interesat la niste banci din Romania ca sa o schimb si nu pot. Imi puteti da motive intemeiate de ce nu se poate schimba aceasta banknote si daca asi putea sa o schimb unde sa ma duc? Cum sa procedez pentruca am nevoie de lei?

Va multumesc,
Marta
Buna ziua,

Am platit la Finante contributia mea de asigurare de sanatate anticipat pana in septembrie, iar eu in luna iuliu m-am angajat cu CM.

Intrebarea mea ar fi pot recupera banii platiti anticipat si la cine sa ma adresez? Daca nu am nici o sansa de recuperare, iar eu plec sa zicem o luna in concediu fara salar se vor retrage din banii acestea?

Va multumesc,
Marta
Buna ziua,

Am platit asigurarea la Casa Judeteana de Asigurari de Sanatate pana in septembrie,. adica anticipat. Am gasit un job si ma angajeaza in cursul saptamanii.
Intrebarea mea ar fi: cum pot recupera banii platiti deja la Trezorerie, daca se poate face asa ceva? Cum sa procedez?

Va multumesc mult,
Marta
Buna ziua,

As dori sa va intreb daca sunt nascuta in mai 1957 si cu 20 de ani vechime in munca pot iesi la pensie anticipata? ( sex feminin)
Ce anume documente imi trebuiesc?

Va multumesc,
Marta