avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 933 soluții astăzi
Forum Activitate re.ne.

Activitate re.ne.

Buna ziua,
as avea si eu nevoie de ajutor:
Tatal meu locuieste de cand s-a nascut intr-o casa si foloseste terenul agricol pe care l-a primit dupa 89, ca fiind al familiei sale.
La primarie, plateste impozit pentru doua pozitii (a tatalui sau si a mamei sale, ambii decedati, insa el e singurul copil).
La CF, una dintre gospodarii nu apare cu constructia actualizata, iar ca proprietar e strabunicul sau, care a avut mai multi copii.
Primaria nu a eliberat titlu de proprietate niciodata, pentru nimic, iar acum eu as vrea sa demarez o procedura stfel incat sa fie intabulate aceste imobile si terenuri, pe tatal meu, insa nu stiu cum sa procedez.
Primaria si registrul agricol ma trimit la CF,
CF ma trimite la expert topograf, fara sa imi dea vreun act.
Va rog sa imi spuneti daca ati mai intalnit astfel de situatii si ce pasi ar trebui sa urmez pentru a da de capat.
Multumesc!
Buna ziua,
vreau sa cer ajutorul celor care au cunostinte privind aceste situatii.
Parintii mei detin cateva ha de teren, la tara. In urma cu cativa ani, au incheiat un contract de arenda cu unul dintre cei trei arendasi din zona. Nu au primit vreun exemplar al contractului, dar stiau ca e valabil 5 ani. Dupa cei 5 ani, acelasi arendas i-a cautat sa prelungeasca termenele, insa ei au refuzat.
Anul trecut, au solicitat verbal arendasului sa nu mai cultive terenul, acesta nu l-a cultivat, ei l-au folosit si l-au integistrat la APIA, insa anul acesta s-au trezit ca, din nou el le-a cultivat. Ba mai mult, nu mai exista niciun reper, ca el a arat si drumul, fiind astfel imposibil sa mai stii exact care e terenul.
Au reclamat la politie aceste fapte, dar raspunsul e ca nu se poate face nimic, deoarece arendasul are un contract, contract in baza caruia incaseaza de la APIA bani.
Multumesc.
Buna ziua,

as vrea sa ma ajutati si pe mine intr-o problema: mama mea are un proces de contestatie la executare (un credit luat de la un IFN, cu comisioane abuzive, platite si rasplatite pe timp de 5 ani).
Mai intai i s-a in fiintat poprire pe cont, banca (unde isi primeste salariul) i-a indisponibilizat 1/2 din salariu, desi inteleg ca nu era legal (fiind vorba de o singura poprire), apoi a platit o cautiune pentru a-si suspenda poprirea pe timpul cat se va judeca cu executorul si cu banca de la care a luat creditul .
In prima faza i s-a admis contestatia la executare, insa respectiva banca si executorul au facut recurs. Acum recursul e pe rol, insa, azi, primeste o noua poprire, la serviciu, desi numai maine va avea infatisare pentru acel recurs.
Intrebarile sunt:
1. Ce se intampla cu banii care deja ii are blocati: 1/2 din salariu la banca unde isi primeste salariul si cam tot pe atat cautiune?
2. Poprirea aceasta noua e valida, chiar daca nu s-a terminat procesul definitiv?
3. In timpul derularii executarii silite, suma urmarita mai poate creste sau e cea care i s-a comunicat initial?
Multumesc mult!
Buna ziua! Am si eu o problema cu parintii: in urma cu 3 ani am donat tatalui meu o casa, construita de mine .
Acum, am mari probleme cu mama mea (ei nu sunt divortati) si trebuie sa stiu la ce sa ma astept.
Ea are vreun drept asupra acelei case? Poate revendica ceva din ea in timpul vietii lui sau dupa moartea acestuia ii revine ceva, noi fiind doi frati?
As putea eu sa anulez acea donatie si sa introduc in alta vreo clauza in care sa specific ca el nu poate instraina acea casa, nu o poate gira etc.
Ar mai fi ceva: daca tata ar dona casa acum fratelui meu, sotia acestuia ar avea vreun drept asupra casei si cand s-ar exercita el?
Multumesc!
Buna ziua.
Va rog sa ma ajutati si pe mine cu un sfat:
in anul 2005 am fost rugata de un prieten sa devin asociat cu 10 % in firma pe care intentiona sa o deschida (el nu mai putea fi unic asociat). Am acceptat si, in 2007 mi s-a cerut acordul ca firma, al carei administrator era el, sa contracteze mai multe credite.
Am acceptat, insa la una dintre banci am semnat un bilet la ordin ca avalist. Ofiterul de credite era un prieten al meu, apropiat si nu mi-a spus ce inseamna avalist, m-a inselat oarecum, punandu-mi in fata o multime de hartii pentru semnat, iar cand am sesizat ca la celelalte credite nu semnasem vreun astfel de bilet, in continuare m-a mintit efectiv, ca nu am vreo raspundere, eu, ca asociat si nu administrator.
Acum, firma e in lichidare, mai are bani de incasat, dar si datorii neplatite, iar banca respectiva ma executa pe mine, ca avalist. (asociatul cu 90 % nu are niciun bun).
Eu as vrea sa intreb ce pot face. Am sanse sa dovedesc in instanta ca nu am beneficiat de niciun leu din imprumut, acesta fiind folosit de firma, administrata de altcineva. Sau sa raspund pentru 10% din datorie, avand in vedere ca acesta era procentul pe care il detineam in acea firma...
Mentonez ca eu lucrez in alt domeniu, sunt bugetar si am propriile credite de platit.
Va multumesc mult!
Buna seara.
Am si eu o problema dificila:
mama mea este divortata, dar a trait in concubinaj 30 de ani cu un barbat, in casa ei parinteasca.
Acesta a divortat de abia in urma cu cinci ani si a cedat totul nevestei sale. Mama l-a primit in spatiu, cu toate acestea, demult si el are domiciliul acolo.
Mai mult, in urma cu trei ani, nepotii mamei au dat-o in judecata, ea i-a despagubit, casa a devenit a ei, iar ea mi-a dat-o mie - donatie cu clauza de intretinere doar pentru ea.
Acum, mama s-a imbolnavit, a avut un accident vascular si trebuie sa o mut la mine. (la 100 de km de casa ei)..dar ce fac cu el?
Mai ales ca a si lovit-o, isi aduce copiii care iau de toate de pe acolo, o pune sa munceasca etc.


Va multumesc mult!
Multumesc pentru raspunsuri, dar tot nu stiu ce am de facut.
Cum pot vinde aceasta constructie neterminata?
Notarul mi-a spus ca din punctul lui de vedere, nu exista acea constructie...
Ajutati-ma va rog!
Multumesc mult!
Pai eu nu mai pot termina casa, iar autorizatia mea e oricum expirata. Nu as putea sa-i vand proiectul si urmatoarea autorizatie sa fie eliberata pe numele lui?
Multumesc mult pentru raspuns!
Buna ziua,
poate ma ajutati si pe mine cu un sfat: am donat parintilor un teren pe care eram proprietar, dar incepusem sa-mi contruiesc o casa.
Cum ar putea tatal meu sa o definitiveze aceasta casa si sa o intabuleze legal, deoarece proiectul si autorizatia de construire sunt pe numele meu.
Multumesc mult!
Discuție cedare leasing
Buna ziua,
as vrea sa intreb daca mai pot semna acte in calitate de administrator de firma, daca mai pot folosi stampila, avand in vedere ca am intrat in faliment, dar am facut recurs si inca nu am primit nici o sentinta definitiva si irevocabila sau vreo comunicare la acest recurs.
Multumesc.