avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 449 soluții astăzi
Forum Activitate iulianciolan

Activitate iulianciolan

In anul 1997 am incheiat un contract de intretinere pe un apartament al bunicii sotiei mele. Am intretinut-o impreuna cu sotia mea pe bunica conform obligatiilor contractuale , iar in data de 06.03.2022 aceasta a decedat. Doresc sa intreb cum se procedeaza pentru intabularea apartamentului pe numele meu si al sotiei? Va multumesc!
Buna. In urma cu 2 an am cumparat un autoturism vw jetta an 1987 de la un intermediar. Precizez ca individul care mi-a vandut masina, a cumparat-o la randul lui de la proprietar si intre timp a schimbat mtorul din benzina in diesel. Nu am verificat actele, deoarece il cunosteam pe individ, care este si mecanic auto. Mi-am dat seama ca am luat teapa, insa am circulat cu masina cat timp avea ITP-ul valabil. In acest timp , respectiv 2 ani am achitat proprietarului de drept ipozitul aferent. In anul 2013 am vandut masina unei persoane insa pentru piese de schimb si am anuntat proprietarul de drept despre acest fapt si totodata i-am dat detalii cu privire la noul cumparator ( nume, prenume, adresa, si un telefon). Problema a aparut anul acesta in luna februarie cand m-a sunat fiul proprietarului, care este avocat, si care mi-a solicitat sa-i achit impozitul pe anul in curs. I-am spus acestuia ca am vandut masina si ca l-am anuntat pe tatal sau cu privire la acest fapt. Avocatul a inceput sa ma ameninte ca daca nu o sa-i dau banii pe impozit o sa regret. Intrebarea mea este, ce poate sa-mi faca, ma poate actiona in judecata? va multumesc
Discuție taxa auto
buna, as dori sa stiu daca se poate inmatricula un autoturism , cumparat din UE second hnd , fara sa se achite taxa de mediu. daca trebuie sa actionezi in instanta, ce institutie? si cat dureaza? va multumesc..
buna ziua, am o intrebare referitoare la recuperarea unor bunuri sustrase. in speta AN a sustras din locuinta partii vatamate HE, 4 tablouri si un TV LCD. organele de cercetare penala au identificat autorul faptei si au recuperat TV-ul. de asemenea au fost gasite cele 4 tablouri la VM, care le-a cumparat de la un magazin de antichiati. organele de politie au lasat in custodie tablourile, pana la definitivarea cercetarilor, considerand pe VM cumparator de buna credinta. Intrebarea mea este - Organele de politie sunt obligate sa ridice bunurile, si sa le restituie partii vatamate, sau nu? avand in vedere ca VM a cumarat cele 4 tablouri de la magazin de antichiti si nu cunostea provenienta bunurilor. va multumesc
Discuție taxa auto
buna ziua, vreau sa stiu , daca mai pot recupera taxa auto platita in februarie 2010 pentru un opel astra si ce trebuie sa fac. va multumesc
Răspuns la discuția drepturi salariale
- data incadrarii la prezentul loc de munca este 01.10.2008;
- sporul de vechime este de 15% la data de 31.12.2009;
- salariul de incadrare in prezent este 690 lei.
multumesc
Buna ziua. Am o intrebare in legatura cu salariul de incadrare. Sunt angajata la sectia de terapie intensiva in calitate de asistent medical de 4 ani. La data angajarii, mi s-a acordat un salariu de incadrare de 690 lei. In prezent sunt colege ale mele care sunt mai noi si fara vechime si au un salariu de incadrare de 1000 lei, de asemenea au fost angajate de curand 2 colege care si ele au salariu de incadrare de 1000 lei. Ce pot sa faca si cui trebuie sa ma adresez pentru a mi se schimba salariul de incadrare?, deoarece sunt nemultumita, avand in vedere ca am si vechime si am un salariu mult mai mic decat o colega cu o vechime de 1 an. va multumesc.
Buna ziua. Doresc sa pun in discutie o speta legata de inceperea urmaririi penale, impotriva unei persoane cercetata pentru savarsirea infractiunii de furt. In fapt, colegul meu a inceput urmarirea penala intr-un dosar penal de furt calificat, iar sefii nu au aprobat adresa de inaintare la parchet, restituind dosarul, pe motiv ca sunt insuficiente probe. conform art. 219 c.pr.pen., seful ierarhic al organului de cercetare penala nu are dreptul sa dea indrumari si dispozitii, in ceea ce priveste cercetarea penala, procurorul fiind singurul care supravegheaza si controleaza aceasta activitate. As dori sa intreb, in acest caz , daca seful respectiv are dreptul sa intervina si daca nu ce infractiune savarseste? Dupa mine cred ca este vorba de abuz in serviciu. Multumesc.
am primit un pistol cu gaxe din Germania, insa nu detin acte de provenienta. doresc sa stiu cum pot proceda pentru a intra in legalitate si ce acte imi trebuie pentru detinere?
Discuție lovire
lovirea cu pumnii si picioarele dupa care cu cutitul in zona toracica, este tentativa de omor?