avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 225 soluții astăzi
Forum Activitate Elisabeta Cocolos

Activitate Elisabeta Cocolos

Răspuns la discuția Admitere Barou 2010
anul acesta se mai organizeaza examen pentru stagiari?
Răspuns la discuția Dreptate, de unul singur.
nu stiu cat de adevarata e.....dar e tare! :)))
Contractul de asistenta juridica, in mod normal, este incheiat intre avocat si clientul sau, care este parte intr-un proces, in scopul reprezantarii vointei celui din urma, de catre un cunoscator al dreptului. Prin urmare, este o obligatie a avocatului de a cunoaste competenta instantei la care se adreseaza pentru solutionarea litigiului. Daca ati achitat onorariul de reprezentare atunci avocatul trebuie sa va reprezinte in fata instantei competente.
Litigiile de munca nu sunt de competenta judecatoriei ci a Tribunalului sau a Curtii de Apel. Si daca nu e litigiu de munca de ce nu a ramas la Judecatorie? Despre ce litigiu este vorba ?
Răspuns la discuția PFA sau SRL?
PFA-ul este indicat atunci cand persoana doreste sa presteze sau sa intermedieze servicii, in mod legal. In cazul importurilor, in calitate de beneficiar/revanzator, este indicat sa aveti un SRL , avand in vedere ca se cumpara si se vinde.
In cazul in care o femeie reclama ca este discrimata si poate proba acest lucru, poate inlatura aceasta stare cu ajutorul instantei (pedepsirea discriminarii, pe orice criteriu, este pedepsita de lege).
Faptul ca seful impune la angajare: test de sarcina, examene medicale sau cere informatii cu privire la persoana care urmeaza a se angaja sa-i presteze un serviciu, nu este pedepsibil, cu atat mai mult in cazul contractelor de munca/colaborare cu termen determinat.
Ati avut contract individual de munca sau in baza carui act ati prestat munca? In orice caz, daca puteti demonstra ca ati lucrat la aceasta societate inseamna ca aveti drepturi salariale. Eu zic sa mergeti la ITM si sa faceti plangere. Apoi in instanta, la Tribunal - chemare in judecata pentru neplata drepturilor salariale.
Răspuns la discuția Fals si uz de fals
Daca bunica este de acord cu declaratia depusa de X, aceasta nu a fost si nu este falsa!
Administratorul unei societati raspunde cu bunurile personale numai atunci cand este dovedit ca a pagubit societatea cu buna stiinta prin savarsirea unor fapte prevazute de legea penala. Apoi, trebuie vazut, cand este vorba de raspundere patrimoniala, si forma persoanei juridice.
Persoana juridica raspunde in fata legii prin organele de conducere.
Spuneati ca pe chitante si facturi apare numele d-voastra? ok. Deci, atunci cand vindeati marfa, incasarile se faceau doar in doua moduri: ori prin banca (executarea instrumentelor de plata emise de catre clienti) ori numerar, iar d-voastra ''taiati'' o chitanta, nu? ca altfel clientul nu va dadea banii! Extrasele de cont(banca)cat si chitantele sunt inregistrate, lunar, in contabilitate. Atunci cand contabila va spunea ca soldul e prea mare, la ce se referea?! la faptul ca exista incasari scriptic dar nu sunt lichiditati? D-voastra, atunci cand predati banii patronului, nu se treceau prin Registrul de casa? Cu riscul de a ma repeta: banii platiti prin banca se vad in extrasele de cont, iar banii incasati cu chitanta in Registrul de Casa. Contabila nu putea introduce in contabilitate chitanta daca nu primea si banii. Nu cred ca puteti fi acuzat de ceva, mai ales de restituirea banilor pe ultimii 3 ani.....!!!! Ce poveste ii asta....?
Depinde ce prevede contractul de colaborare, dar din cate stiu eu, colaborarea nu are preaviz; preavizul este un drept al angajatului cu contract individual de munca. Contractul de colaborare inceteaza conform conditiilor acceptate de catre parti la incheierea lui.