avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 213 soluții astăzi
Forum Activitate alexis45

Activitate alexis45

1. Instanta a trimis un "formular de raspuns" de 4 pg.care trebuie completat si trimis in termen de 30 de zile de la comunicare.
2. Intre timp, Asociatia care a introdus actiunea in pretentii nu mai exista, aceasta fiind divizata pe scari, eu apartinand in acest moment de alta asociatie.Pretentiile Asociatiei de Prop. nu sunt restante ci esalonari la plata unor facturi din care eu nu am consumat nimic. Sa inteleg ca trebuie sa platesc eu pt toti proprietarii acelui apartament?
3. Somatia de plata nu trebuie trimisa legal daca tot este atasata la dosar?Asta insemnand prin scrisoare recomandata cu o confirmare de primire, avand in vedere faptul ca, in apartamentul respectiv, nu a locuit nimeni timp de 3 ani, cu toate ca asociatia stia adresa la care locuiesc?Acest lucru nu dovedeste reaua-credinta a reclamantului?
5. ESTE O ACTIUNE SPECIALA! De aceea incercam sa explic faptul ca este vorba despre procedura simplificata a cererilor de valoare redusa prevazuta de NCPC, deci se judeca numai in Camera de Consiliu.
6. Temeiul de drept este L.230/2007 unde se prevede ca hotararile Adunarii Generale sunt obligatorii pt toti proprietarii, prin urmare si eu, la fel ca toti ceilalti, sunt obligat sa platesc aceste esalonari. Problema este ca eu nu recunosc aceste debite, ele nu-mi apartin. Calculul acestora ma prejudiciaza.Luam cazul ipotetic: o factura APA NOVA din ianuarie 2012, introdusa la timp in calculul cotelor de intretinere, ar fi revenit apartamentului meu, ca plata, 0 lei deoarece nu locuia nimeni in apartament. Adun.Gen.a decis ca fiecare apartament sa plateasca o suma fixa si egala adica: daca sunt 8 pers. si au un consum lunar de 32mc sa plateasca aceeasi suma ca cel cu 2 pers.si consum 8mc. Cu asta consider ca am explicat de ce hotararea Adun. Gen. este abuziva, partinitoare si prejudiciaza proprietarii cu un nr mic de persoane in calculul cotelor de intretinere. Daca as merge pe ideea dvs, care, de altfel, este si temeiul de drept invocat de catre reclamant si anume ca hotararile Adun. Gen. sunt obligatorii pt toti proprietarii (chiar daca la a 3-a sedinta s-au prezentat 5 pers. aceasta fiind statutara conform L.230/2007) ar insemna ca daca la urmatoarea Adun.Gen. se va hotari ca fiecare apartament sa plateasca 1000 RON/apartament pe timp de 1 an pt procurarea unui autoturism de teren pt asociatie eu sunt obligat sa platesc.

Trebuie oare sa mergem ca o turma in spatele celor care hotarasc masuri abuzive si discriminatorii numai in ideea ca este o hotarare a Adun. Gen. si trebuie respectata de catre toti proprietarii in solidar indiferent care ar fi aceasta? Sa semnam orice ni se pune in fata numai pt ca dorim sa avem apa calda sau rece in termen cat mai scurt?
Astept si alte pareri.
In fapt: In luna aprilie 2012 R.A.D.E.T. sisteaza furnizarea apei calde menajere pt neplata unor facturi restante in val. de aprox. 170.000 lei. Se convoaca o ad. generala , se schimba comitetul , se constata si o restanta la Apa-Nova de apeox. 90.000 lei . Noul administrator incheie un protocol de esalonare a platii facturilor restante de la cei doi furnizori. Se convoaca o noua ad. gen. in care se hotaraste ca fiecare propietar de ap. sa plateasca o suma fixa egala lunara pe o perioada de un an . Mentionez ca in acest bloc exista ap. cu 2 si cu 4 camere si cu un numar de locatari diferit/ap.
In ap. al carui propietar sunt nu a locuit nimeni atat in perioada acumularii restantelor cat si in perioada platii esalonarilor eu afland de aceasta hotarare dupa 8 luni de la luarea ei .
In noiembrie 2013 asociatia ma actioneaza in judecata pt neplata esalonarilori , in procedura simplificata pe contencios adm. Mentionez ca nu am fost si nu sunt restanta la plata cotelor de intretinere lunare curente dar nu am platit niciodata esalonarile deoarece nu pot plati ce nu am consumat sau ce au consumat vecinii mei !
Am intrebat presedintele asoc. de ce nu au fost calculate esalonarile pe numar de persoane asa cum se procedeaza curent la acest tip de facturi si am primit un raspuns de genul : Pt. a fi mai usor de impartit banii cand se vor recupera de la fostul administrator. Mentionez ca acesta a primit N.U.P. pt. delapidare.
Vreau sa va intreb :
1. Cum se completeaza formularul de raspuns trimis de instanta ? Se completeaza de mana ?
2. Am studiat dosarul si am vazut ca reclamantul nu a facut dovada ca asociatia de propietari are personalitate juridica si nici ca eu sunt propietarul ap. cu pricina. De fapt suntem 2 propietari dar numai eu am fost citat pt ca eu plateam intretinerea. Cum si unde in formular pot invoca aceste doua lucruri ? Sunt exceptii ?
3. La dosar mai exista si o somatie de plata cu punere in intarziere care este pe numele mamei mele decedata si care este modificata cu numele meu dar pe care nu am vazut-o niciodata si nici nu am semnat pt. luare la cunostinta. Pot invoca si asta ? Unde in cerere ?
4. Ce motivare pot da in continuare si unde o incadrez in cerere ?
5. Ce motivare pot da in cazul in care doresc sedinta publica ?
6. Cel mai important : CE MOTIVARE IN DREPT pot invoca ?
Imi cer scuze pt volumul mare de informatii supus analizei dvs. dar nu am banii necesari pt. a consulta sau angaja un avocat.
Va multumesc anticipat !
Răspuns la discuția Penalitati la factura telefonica
Cine va promis dvs ca veti fi scutit de penalitati?Aveti un inscris in acest sens?Trebuie dovedit ca nu dvs ati efectuat acele convorbiri in valoare de 800 lei caci este simplu sa dam tel furat atunci cand factura este prea mare.Plata in litigiu va fi calculata de la data furtului si pana cand ati anuntat compania de telefonie mobila in vederea blocarii cartelei,numai ca data furtului trebuie dovedita.De obicei,aceasta perioada este determinata de organul de cercetare penala,dar asta se intampla in cazul in care faptuitorul este identificat.
Ati spus ca de la 800 lei ati ajuns la 1700 lei,asta insemnand peste 100% penalitati pentru neplata.In cat timp au fost acumulate aceste penalitati?Parerea mea este sa va adresati companiei de telefonie mobila pt blocarea cartelei din nou in sensul in care sa fie blocate numai apelurile de iesire pana la solutionarea cauzei pt a nu acumula si alte datorii sau pt a identifica daca nu cumva sim-ul cartelei a fost clonat.Ar fi bine sa dovediti companiei de telefonie mobila ca in perioada in care considerati ca nu ati fost in posesia tel,de la nr dvs de tel,s-au efectuat apeluri catre nr necunoscute pt dvs.Acest lucru se dovedeste prin un cumul de facturi detaliate in care acele nr sa nu fie regasite pe intreaga perioda contractuala.
Răspuns la discuția Admitere Barou 2011
Am urmarit si eu mesajele din aceasta sectiune si am vrut de multe ori sa postez ceva,dar m-am abtinut numai ca in acest moment situatia a iesit de sub control,depasind orice limita a ratiunii.Exista o persoana care a terminat facultatea anul acesta si a intrat din prima,dar sa vedeti cum: dupa afisarea primelor rezultate obtine nota 6.90 (pozitia 314) la baroul Bucuresti,nu depune contestatie in termen caci vede rezultatele abia luni si regreta enorm acest lucru,dar...stupoare...in listele de solutionare a contestatiilor persoana apare la pozitia 275 si intra cu media 7.41 obtinand o marire de 2pct la penal.Ce am putea oare concluziona?Mai bine nu depuneam contestatie ca aveam sansa sa intram,poate eram confundati cu unii dintre cei "alesi" si azi eram trecuti de examen?
Va rog sa studiati si voi problema asta si sa imi explicati cum a fost posibil ca eu sunt stupefiat.
Daca tel valoreaza atat de putin de ce nu renuntati la el?Atata timp cat certificatul de garantie are mentiunea "anulat" puteti sa rupeti ce sigiliu doriti dvs.Garantie pe viata sau garantie prelungita inseamna ca dupa cei 2 ani de garantie totala aveti garantie numai la manopera adica manopera este gratuita,dar piesele de schimb le platiti.Asta este marea lor smecherie si putini stiu ce inseamna.
Eu,cand cumpar un terminal,primul lucru intreb unde are garantie caci am intalnit situatii in care service-ul era intr-un apartament de bloc sau intr-un depozit.Dvs nu faceti la fel?Va doresc mult succes.
Cum adica il aveti sigilat?Va referiti la folia protectoare de pe ecran?In mod normal service-ul are obligatia ca la predarea obiectului sa faca si o proba.Dvs ati gresit de 2 ori:
1.Pt ca nu ati mers la Bucuresti sa va ridicati tel personal
2.Mai mult ca sigur ca respectivul terminal nu are garantie originala.De aceea va sfatuiesc atat pe dvs cat si pe ceilalti utilizatori ca pe viitor sa cumparati tel mobile numai cu garantie originala chiar daca sunt ceva mai scumpe.
Operatorii de telefonie mobila ofera service propriu ceea ce este un lucru destul de incomod avand in vedere modificarile de soft pe care acestia le fac.
In general exista 2 mari defecte pt care se anuleaza garantia:lovituri,socuri,cazaturi ale aparatului si contactul acestora cu lichide.In cazul dvs,in mod normal,defectul se remediaza prin inlocuirea circuitului daca este posibil iar daca nu,prin inlocuirea intregului terminal.
Daca defectul apartine unei componente sau unui subansamblu ei sunt obligati sa remedieze defectiunea in perioada de garantie,dar daca este vb de o zgarietura sau crapatura ce poate fi cauzata de utilizator aceasta nu se remediaza ba chiar produsul isi pierde garantia.Atentie la garantia pe viata.Nu este ceea ce credeti dvs.
Răspuns la discuția service televizor
Aveti perfecta dreptate.Exista obligativitatea ca timp de minim 5 ani dupa lansarea pe piata a unui produs producatorul sa ofere service si componente si in perioada de postgarantie.Numai ca este vb de data lansarii produsului nu de data la care l-ati cumparat dvs.Daca se mai afla in garantie cu siguranta ar fi fost inlocuit cu un alt model
Răspuns la discuția RENUNTARE ABONAMENT
Puteti renunta la contract oricand.Singura conditie ar fi achitarea integrala a abonamentului pt intreaga perioada contractuala.Cititi contractul pe care l-ati incheiat cu firma de telefonie mobila.
Răspuns la discuția Intrebare messenger
De multe ori impulsivitatea ne face sa devenim irationali,sa facem din orice fleac un motiv de razbunare.Eu cred ca ar fi cel mai bine sa renuntati la a paria caci jocurile de noroc inseamna mici succese si mari deziluzii si o permanenta suspiciune ca ati fost trisat.Mai bine dati uitarii incidentul.