avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 629 soluții astăzi
Forum Activitate ank2010

Activitate ank2010

Poprire > 50% din venituri
Bună ziua, este a 2 luna în care angajatorul îmi opreste 50% din salariu pentru popriri și din restul salariului ce îmi este virat în contul BCR mi se mai oprește alți 50%, ajungând astfel sa incasez doar 25& din salariu lunar.
Am discutat cu executorii insa DITL5 nu a dat curs solicitarii transmise de angajator din 05.12 ca el se angajează sa plătească popririle catre ei și DITL5 nu au informat BCR și mi au oprit din nou din salariu.
Ce s ar putea face legal pentru acest prejudiciu adus, tinând cont ca din câte știu legal, dacă sunt maj mult de 2 popriri nu pot retine mai mult de 50% din venituri.
Mulțumesc anticipat
buna ziua ,va solicit o informatie pentru unchiul meu ce locuieste in localitatea buzau. a lucrat in perioada 13.09.1978 pana la 01.09.1983 la societatea TCIB (Trustul de constructii industriale Bucuresti) statia utilaje Bucuresti.are nevoie de o adeverinta pentru grupa a 2 a.a incercat sa gaseasca societatea TCIB pentru respectiva adeverinta insa nimeni numai stie de ei.respectuos va rog a ma informa prin ce metoda se poate ridica respectiva adeverinta privind grupa a 2 a pentru perioada in care a lucrat la TCIB si de unde se poate ridica.eu am facut o solicitare si la arhivele nationale ale romaniei din bucuresti,insa mi-au spus ca ei nu pot oferi niciun act. va multumesc astept un raspuns
buna ziua as dori daca m-ar putea ajuta cineva cu mai multe detalii privind legile din scotia in legatura cu prostituia.am o cunostiinta care a practicat asa ceva o perioada in scotia impreuna cu alte fete,au fost prinse de vreo 2 ori si aveau procese pe rol iar ele trebuiau sa mearga saptamanal la semnat.dupa ce le a prins prima data si au mers mereu la semnat, a doua oara nu s-au prezentat o saptamana si cand s-au dus a doua saptamana sa semneze le au inchis pentru cateva ore,dar le-au dat drumu.procesele nu erau inchise insa ele au plecat de acolo din scotia in anglia si nu au mai mers la semnat si dupa o scurta perioada s-au intors in tara.au stat aici cateva luni si marti dimineata au plecat in anglia si de acolo le au luat din aeroport sa le trimita in scotia...nu stiu nimic mai mult ce s-a intamplat insa as dori daca ma poate ajuta cineva cu detalii despre pedepsele de acolo...prostitutia acolo am inteles ca ar fi legala si pot lua doar o amanda sau intre 3 si 6 luni,ele nu erau pe strada ci totul se petrecea in casa,erau independente.multumesc anticipat
buna ziua as dori sa ma ajutati intro problema.in jud tulcea exista o proprietate cu teren intravilan si o casa cu 3 camere,exista 2 proprietatri iar unul dintre ei doreste sa vanda partea ce ar trebui facut mai exact sau de ce acte ar fi nevoie pentru a putea vinde partea jumatate din proprietate daca celalat proprietar nu doreste sa vanda . va multumesc
Răspuns la discuția proprire de salariu
buna ziua am cont bancar unde primesc salariu .nu am fost inca somata pentru executarea silita dar doream sa stiu daca odata ce voi fi instiintata de executarea silita se blocheaza tot contul sau se poate retrage cei 30 sau 50 la suta din salariu si atat fara sa imi blocheze contul?dar ce inseamna ca va fi prescrisa creanta ?in ce consta acest lucru?va multumesc de ajutor
buna seara va rog mult de tot sa ma lamuriti in urmatoarea problema.daca am un credit de nevoi personale si 2 carduri la banca X nu am mai achitat de vreo 2 ani nicio rata absolut nimic pentru ca nu am avut loc de munca acum lucrez dar am contract de munca temporar pe cate o luna,se poate sa imi blocheze contul bancar la banca Y sau va face proprire automat din cont mi se ridica banii si gata?eu iau banii de 2 ori pe luna iau 330 lei si bonuri de masa pe data de 10 si 450 lei in data de 25 creditul si un card de salariu banca la cesionat catre firm ade recuperari A si un card de cumparaturi il ama la firma de recuperari B cum credeti ca se va face proprirea?cine imi poate da un raspuns..#-o...multumesc anticipat o seara placuta
buna seara am si o intrebare am primit o notificare prin care sunt informat de la autoritatile locale din judetu buzau ca am contul de salariu in bucuresti blocat cu data 02.04.2012 deoarece am o amenda ratb si una a politiei judetene de care nu am niciun habar.nu mi s-au retras banii automat din cont ci mi-au blocat toti banii iar pana nu duc dovada platii la banca nu imi pot debloca contul ma obliga ca eu din bucuresti sa ajung la buzau sa platesc la circa financiara nu pot achita in bucuresti?sunt obligat sa ajung la buzau?cei de la banca acnd fac proprire pe salariu iti blocheaza la fel contul,sau retrag banii si gata?multumesc anuticipat astept un raspuns cat mai repede
Răspuns la discuția executare judecatoreasca
ideea este ca apare de la biroul executorului judecatoresc [editat] o somatie la care sunt anexate actele:copia titlului executoriu proces verbal de stabilire a cheltuielilor de executare si copia de incuviintare a executarii.dar repet eu nicioadata nu am fost anuntata anterior si nici facturi nu am primit de atunci.multumesc ce mi se poate intampla mai exact va multumesc
buna seara as dori sa ma ajutati si pe mine cu o problema.in data de 06.10.2006 am avut luat un frigider in rate de la [editat] am achitat atunci 3 sau 4 rate, din 2007 nu am mai platit nimic si abia astazi ma trezesc cu somatie de la un birou judecatoresc sa achit toata datoria si cheltuieli de executare si onorariu executor .cu incheiere de la judecatoria sect 5 pentru solicitarea executarii silite copie contract de credit si un proces verbal incheiat in 13.10.2011.tin sa mentionez ca din 2007 pana in prezent nu am primit nici telefon de la recuperatori de credit nici factura pentru plata lunara a datoriei.imi puteti spune va rog daca este legal ca nu am fost anuntata si nici somata sa platesc rata lunara si m-am trezit acum ca voi fi executata silit?va rog sa imi mai spuneti ce se poate intampla?va ,multumesc anticipat
buna ziua am si eu o rugaminte daca ma puteti sfatui ce sa fac.....am avut un accident auto acum 3 ani de zile cu un pieton care nu se afla pe trecerea de pietoni.mi-a iesit alcoolemia 0,44 la fiola mi-au suspendat permisu pe nedeterminat si de 3 ani nu m-au chemat la parchet pentru acest caz decat o data mi-au trimis o citatie emisa in data de 14.02.2011 ca sa ma prezint la parchetul de pe langa judecatoria sect 6 bucuresti in data de 25.02.2010.am mers acolo in luna 02.2011 pentru ca nu aveam cum sa ma preint cu un an in urma si procuroarea nu se afla la parchet pentru ca avea copilul bolnav am revenit la o saptamana si aceeasi problema.ideea este ca timp de 2 ani dosarul meu a stat la udristei pe sectie.nu stiu exact cum ar fi trebuit sa se procedeze.....as mai avea vreo sansa sa-mi ridic permisul? va rog mult ajutatima cu un sfat ce trebuie sa fac....as avea nevoie de un avocat ca sa ma reprezinte?ce as putea sa fac sa imi inchida dosarul deoarece victima nu m-a dat in judecata in acest timp.va multumesc anticipat