avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 803 soluții astăzi
Forum Activitate enache ramona

Activitate enache ramona

Răspuns la discuția Control concediu medical
Nu e logic, ai dovezi ca in perioada concediului se dadea cu sania la 250 km de domiciliu si nu poti face nimic?
Buna ziua, daca angajatorul are dubii ca persoana aflata in concediu medical nu e bolnava, chiar detine fotografii de la munte(pe partie , la sanius) , in perioada respectiva, insa nu a facut deplasarea la fata locului cum prevede legea, deoarece ulterior a aflat acest lucru, cum poate proceda? Mentionez ca persoana se afla si acum in concediu medical , insa acum e la domiciliu.......
Buna ziua, as vrea sa stiu daca e posibil sa revii la numele de familie avut inaintea casatoriei, daca ai optat (si este hotarare judecatoreasca definitiva in acest sens ) sa pastrezi numele fostului sot. Se poate face o cerere in instanta in acest sens?
Răspuns la discuția Mostenitor sezinar
Nu apar altii pentru ca sunt unicul copil. Atat eu cat si arendasul dorim incheierea contractului(l-am si semnat), insa cei de la primarie refuza inregistrarea acestuia pe motiv ca nu sunt proprietar, ci doar mostenitor sezinar. Insa somatie pentru plata impozitelor pe acest teren mi-au trimis!!!!! Si nu sunt proprietar , nu? =D> . Ce raspuns le-as putea da celor de la primarie, stiind ca ei au doar obligatia de a inregistra contractul , nu sa verifice pe fond clauzele contractuale, subiectele etc?
Buna ziua, as dori sa stiu daca in calitate de mostenitor sezinar , pot incheia un contract de arenda avand ca obiect un teren agricol, pana la definitivarea procedurilor succesorale(obtinerea certificatului de mostenitor sau a hotararii judecatoresti).
Buna ziua,
Valoarea produselor agricole provenite din arendarea terenurilor este stabilita in fiecare an printr-o hotarare de catre consiliile judetene . In acest an a fost stabilit pentru grau o valoare in jurul cifrei de 1 leu .Luam exemplul Doljului-0.98lei/kg. Intre timp evolutia pietei a aratat ca valoarea kg de grau este de 0.6-0.65 lei/kg. 14 Consillii judetene prin hotarari au scazut la 0.65-0.56lei/kg aceste valori. Directiile finantelor publice insa afirma ca aceste cuantumuri(impozitele) nu se pot modifica in cursul anului fiscal(Asa zice Codul fiscal), deci se aplica primele valori. Afirma ca au trimis adrese la Ministerul de finante si nu au primit raspuns.Prin urmare si ei evita sa ne dea un raspuns scris!
intrebare: arendasul care trebuie sa opreasca impozitul(in cazul stopajului la sursa) ce cifre ia in calcul:0.98 sau 0.56(Cazul Doljului)? Daca eu opresc arendatorului impozit la valoarea de 0.98 lei/kg in situatia in care exista o Hotarare a Consiliului judetean cu 0.56 , nu il impozitez dublu? Pentru ca el nu face acest venit : el nu vinde graul cu 0.98!!!!!!
Multumesc , astept cu interes un raspuns!
Buna ziua,
Incepand cu data de 06.06.2013 incerc sa obtion o adeverinta cu anumite date din Registrul Agricol de la o primarie . Initial functionarul mi-a cerut o declaratie pe proprie raspundere cu suprafetele cultivate si cu soiurile de grau . Ulterior mi-a cerut copii ale facturilor prin care am achizitionat materialul saditor. Le-am trimis prin mail . Insa ulterior mi-au spus ca nu au registrul de intrari sa inregistreze pt ca e doamna primar si doamna sedcretar plecata si altcineva nu are permisiunea sa inregistreze . Aceeasi poveste s-a repetat in data de 7 iunie, 10 si 11. Dupa insistente au acceptat cererea pt eliberarea adeverintei insa inregistrata cu data de 11. Mentionez ca am nevoie urgenta de acel document. Care este termenul maxim in care as putea primi documentul? Se poate face si plangere penala? Care este organul competent? Multumesc
As dori sa stiu daca exista cumva un proiect de lege care sa,,repare''dezavantajele facute secretarilor de unitati administrativ teritoriale .Pentru a fi secretar(functie publica de conducere ) iti trebuie studii juridice si masterul in studii juridice sau administrative , plus o vechime de minim 2 ani (la comuna) , 5 ani etc , in specialitatea studiilor juridice .Bun :pentru admiterea in magistratura vechimea unui consilier juridic este recunoscuta , cea a sefului sau -secretarul , nu! Pentru evitarea stagiaturii in avocatura, mandatul unui primar sau viceprimar -da, cel al secretarului -nu! au guvernantii nostrii idee ce face un secretar ? De la legalitatea tuturor documentelor care se emit in primarie, consiliul local, fond funciar , asistenta sociala, cultura , stare civila :trebuie sa le facem pe toate! Rusine sa le fie ! Cate cunostinte juridice dobandeste un viceprimar in 4 ani ? Va spun eu =0!
Sa auzim de bine!X-(
Discuție calomnie
As dori sa stiu ce solutie legala am in cazul in care ,in mod repetat, o colega de serviciu imi aduce diverse acuzatii de natura personala ,cu conotatii sexuale , producandu-mi prejudicii de imagine.Mentionez ca nu doar familia mea are de suferit, ci si alte persoane , iar o discutie cu seful nostru nu a dus la nici un rezultat : concluzia acestuia ca ,,e proasta de gura si n-ai ce sa-i faci'' lasandu-ma fara replica.
Sunt functionar public si stiu ca , dupa Legea 330 "Art. 96. - (1) Functionarii publici pot exercita functii sau activitati in domeniul didactic, al cercetarii stiintifice, al creatiei literar-artistice si in alte domenii de activitate din sectorul privat, care nu sunt in legatura directa sau indirecta cu atributiile exercitate ca functionar public potrivit fisei postului." Intrebarea mea este urmatoarea : pot fi directorul unei firme , hai sa zicem cu obiect de activitatea comert cu amanuntul sau pot fi si administratorul ei? Adica pot sa am un magazin?