avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 832 soluții astăzi
Forum Activitate cmgroup_08

Activitate cmgroup_08

Discuție poprire
Buna ziua. Am fost adm unei firme care a intrat in faliment, iar mie ca adm mi s-a cerut antrenarea raspunderii personale si am de achitat o anumita suma de bani. Momentan , am venituri sub limita de poprire si nu mi se poate retine nimic. As dori sa imi deschid cabinet de contabilitate, find membru CECCAR, motiv pentru care va trebui sa ma inregistrez fiscal la finante , pe cod fiscal,
Intrebarea mea este : sunt obligata sa virez la finante , din veniturile pe care le voi obtine ? contul bancar deschis pe cabinet poate fi supus popririi ? Multumesc
Buna ziua. Am fost adm unei firme care a intrat in faliment, iar mie ca adm mi s-a cerut antrenarea raspunderii personale si am de achitat o anumita suma de bani. Momentan , am venituri sub limita de poprire si nu mi se poate retine nimic. As dori sa imi deschid cabinet de contabilitate, find membru CECCAR, motiv pentru care va trebui sa ma inregistrez fiscal la finante , pe cod fiscal, nu pe CNP.
Intrebarea mea este ce suma sunt obligata sa virez la finante , din veniturile pe care le voi obtine, si cand ar trebui sa virez aceasta suma , ( adica , anul urmator dupa ce imi depun declaratia de venituri ). Multumesc
Discuție sold neplatit
Va rog sa imi explicati urmatoarea situatie : card de credit neplatit, in 31.05.2016 banca actualizeaza informatiile la biroul de credit si transmite : " sold neplatit raportat ca pierdere de catre creditor " . Soldul apare ca fiind 0, dar in septembrie m-am trezit cu poprire pe salariu. Mentionez ca aceasta creanta nu a fost cesionata. Executorul mai are dreptul sa incaseze sau nu ?
Va rog sa imi explicati urmatoarea situatie : card de credit neplatit, in 31.05.2016 banca actualizeaza informatiile la biroul de credit si transmite : " sold neplatit raportat ca pierdere de catre creditor " . Soldul apare ca fiind 0, dar in septembrie m-am trezit cu poprire pe salariu. Mentionez ca aceasta creanta nu a fost cesionata. Executorul mai are dreptul sa incaseze sau nu ?
Buna ziua. In 2010 , societatea me a achizitionat produse de la o firma pe baza de factura si chitanta la fiecare achizitie. Acum firma distribuitoare este intr-o ancheta penala la politia economica si mi s-a cerut sa prezint facturile si chitantele respective, pe baza de citatie, aceasta citatie fiind semnata de mama mea care locuieste unde am eu adresa de domiciliu. Societatea mea a fost radiata in 2012 ca urmare a falimentului, in consecinta nu mai am actele societatii. Problema mea este faptul ca intre timp m-am mutat in alt judet avand viza de flotant . Pot sa cer sa fiu audiata in judetul in care locuiesc , deoarece imi este imposibil sa am deplasez, tinand cont de distanta - aprox 500 km, si de faptul ca am un copil mic ? Daca pot cere acest lucru va rog sa imi spuneti care este procedura. Multumesc
Discuție Contract verbal
in dec 2014 am fost de acord cu schimbarea companiei de cablu , acest acord fiind facut la telefon, pe o perioada de 2 ani, cu precizarea celor de la companie ca voi primi ulterior contractul in forma scrisa sa il semnez. Nu am primit acest contract nici pana in prezent, desi l-am solicitat de nenumarate ori. Singurul document este o nota de instalare , care nu este pe numele meu si nici nu este semnata de mine. Acum as dori sa schimb acest operator, datorita unor servicii de proasta calitate, pe care nu le remediaza, contactandu-i aproape zilnic. As dori sa stiu daca este valabil acest contract, si daca sunt obligata sa platesc acele daune pe care toate companiile le solicita? Si va rog daca se poate si o prevedere legala. Multumesc
Intr-un proces penal pt furt auto , inculpatul a recunoscut furtul si a declarat ca a dezmembrat autoturismul, fiind obligat la plata unei sume stabilita de un evaluator auto si aprobata de instanta de judecata. Acum, am trecut la executarea silita, iar inculpatul in contestatia executarii spune ca are bunul si sa mearga executorul sa-l ridice. Chiar este posibil sa se minta in halul acesta si sa nu primeasca nicio alta pedeapsa? Cum as putea sa ma indrept impotriva lui pt aceste minciuni?
Discuție Fisa medicala
Buna ziua. Am angajat o persoana in noiembrie 2015,iar in februarie 2016 a plecat de la firma. Acum, in martie doreste sa se angajeze din nou. Trebuie refacuta fisa pentru medicina muncii ? Cea de la angajarea precedenta este valabila un an de zile.. Mentionez ca se angajeaza pe acelasi post. Multumesc.
Societatea Y a inchiriat un spatiu de la o persoana fizica in 2009. A functionat ca firma de catering pana in 2010 cand proprietarul a interzis accesul firmei in spatiu, a reziliat contractul de inchiriere si a oprit abuziv toate bunurile societatii pe care ulterior le-a vandut, asa cum a declarat in ancheta penala din cadrul procesului penal ce l-a intentat firma. A fost condamnat cu suspendare si obligat la plata cv bunurilor sustrase. Acum, proprietarul m-a actionat in judecata pe mine ca persoana fizica ( nu mai am calitatea de administrator deoarece firma este in procesul de insolventa ) sa ii platesc chirie retroactiv pe ultimii 3 ani datorita faptului ca nu a putut inchiria spatiul si a suferit pierderi deoarece eu nu am ridicat bunurile din spatiu ( bunuri ce a declarat ca sunt vandute de el ). Cum ma sfatuiti sa actionez si pe ce baza sa imi intemeiez apararea. Multumesc frumos.
In calitate de subantreprenor am dreptul sa solicit rezilierea contractului n conditiile in care antreprenorul s-a apucat sa execute cu forta o parte din lucrarile care faceau obiectul contractului de subantrepriza? Mentionez ca nu am primit nicio notificare, instiintare sau vreun act aditional la contract in acest sens, doar ca antreprenorul nu mai are de lucru pentru angajati si s-a gandit sa intre peste aceasta lucrare a mea. Daca am dreptul de a rezilia acest contract va rog sa imi spuneti si baza legala. Multumesc