avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 868 soluții astăzi
Forum Activitate andrei2005

Activitate andrei2005

1 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
Daca baiatul incheie facultatea cu suficiente cunostiinte care sa ii permita sa se angajeze la orice firma, de ce are nevoie de internship? Doar pentru a fi indrumat de o firma (adica una sau mai multe persoane din firma isi vor pierde timpul sail invete ce nu a invatat la facultate, din varii motive), ca apoi internul sa le spuna "bye bye" ducandu-se la o alta firma?
Eu cred ca firma care ii ofera internship-ul vrea sa conteze pe el si DUPA incheierea stagiului. De aceea ii ofera printre altele si un salariu (mic, mare, sunt bani pe care ii plateste firma, nu sfantul duh..;). Aceasta desi internul mai mult ca sigur va aduce ZERO profit pentru firma in perioada de internship.
Nu cred ca exista in Romania zilelor noastre multe firme care sa faca mecenat...

Poate ca eu gresesc, dar repet, daca are suficiente cunostiinte, cea mai buna optiune este sa nu se duca la internship, ci sa isi caute sa se angajeze la o alta firma.
Spre informare...
[ link extern ]
3 din 4 utilizatori consideră
acest răspuns util
Dar de fapt, cu ce va deranjeaza? Se aude noaptea susurul apei care trece prin teava si nu puteti dormi? (glumesc, desigur).
Asa cum se spunea mai sus, mai demult CUVANTUL tinea loc de contract... Frumos ar fi (si omenesc) sa permiteti vecinilor sa foloseasca acea conducta pro bono, adica gratis!
De fapt, ipoteza mea referitoare la situatia reala este ca sau v-ati certat cu unul din vecini si vreti "sa-l aranjati" lasandu-l fara apa sau ati vrut si Dumneavoastra sa va intepati la conducta (à propos, aveti acum alimentare cu apa independenta de acea conducta) si ati fost refuzat. Si atunci sa moara si caprele vecinilor, dupa buna mentalitate neaosa...
Ar fi trebuit sa mergeti Dumneavoastra la Politie, sa declarati acrosajul. Trebuia facut in 24 de ore. Acum probabil vi se va suspenda dreptul de a conduce o luna (eu asa stiu...)
Santajistul ordinar ar merita denuntat, sa o incaseze pe masura.
Oricum, parerea mea este SA MERGETI Dumneavoastra la Politie si sa declarati tot, inclusiv santajul. Poate scapati doar cu o amenda si un avertisment, fara suspendarea dreptului de a conduce.In caz ca nu mergeti riscati sa mearga el sa depuna declaratia, si nu va fi bine pentru Dumneavoastra.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Faceti si niste poze pe strada, sa se vada lemnele depozitate de altii. In foarte multe sate localnicii depoziteaza lemne pe strada, langa gard. Si toata lumea (atat ceilalti localnici cat si autoritatile locale) accepta tacit, in virtutea relatiilor de buna vecinatate, fara a solicita inchirierea "oficiala" a terenului respectiv.
Se pare ca la Dumneavostra nu se aplica aceste reguli. Primarul pare a se crede ales primar doar pentru membrii partidului sau, nu pentru TOTI membri ai comunitatii locale...
Mie nu mi-e clar. Boxele si proprietatea Dumneavoastra se afla la parter sau la subsol?... Banuiesc ca aveti un apartament / garsoniera intabulat ca atare, nu o "boxa amenajata pentru locuire" asa cum se pare ca este noul trend al dezvoltatorilor imobiliari...


Maxmaxim a scris:

B Întrebarea mea este : pot monta un apometru în paralel cu firma autorizata și certificata pentru a putea face comparație? Va mulțumesc pentru înțelegere

Eu cred ca da, dar IN SERIE, nu in paralel, ca se distribuie debitul prin cele doua apometre...
Normal! Mai bine salariu pe munca de birou, cu spor de nocivitate pentru lucrul pe calculator...
Ar trebui sa le faceti si o sesizare scrisa, sa vedem daca vor continua sa isi sustina punctul de vedere!

Madi R a scris:

La telefon o angajata a politiei animalelor mi-a spus ca nu intervin decat daca sunt caini, pentru pisici trebuie sa ii cheme proprietarul.

De curiozitate, ai cui erau banii cu care a fost achizitionat terenul de la mama Dumneavoastra? Comuni sau personali ai Dumneavoastra?
9 din 9 utilizatori consideră
acest răspuns util
Eu as proceda altfel:
- fixat o intalnire pentru "dat" banii de santaj - eventual peste o saptamana - doua , ca sunteti cica plecat
- imediat mers la politie si depus plangere
In felul acesta va fi surprinsa persoana probabil in flagrant.

Daca doreste sa fie banii depusi prin virament, spuneti ca "se uita si nevasta la cont" si va e teama ca va afla...
Succes!
4 din 5 utilizatori consideră
acest răspuns util
In strainatate se aplica regula in mod clar. Nu se comenteaza. De ce? Foarte simplu!
De foarte multe ori, clientii isi umplu farfuriile cu varf DE LENE sa se ridice de mai multe ori (am vazut asta de "N" ori la hotelurile de la noi care ofera "mic dejun suedez" - munti de mancare lasati in farfurie.
Copilul s-a vazut probabil cu mancare pe care nici nu o voia. Sau probabil s-a mers pe principiul nu-i nimic, daca nu manancei lasa in farfurie"...
Imi pare rau pentru Dumneavoastra, dar nu cred ca aveti dreptate.
Nu ne-ati spus daca aceasta situatie s-a petrecut in Romania sau altundeva.

P.S. "ca-n eat" se scrie corect "can eat" - daca are vreo importanta...