avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 854 soluții astăzi
Forum Activitate jianu ana

Activitate jianu ana

Buna ziua.In data de 15.05.2012 am anuntat la 411 serv.Orange ca doresc desfintarea unui abonament ,am revenit in 29.05.2012.Mi s-a spus ca in termen de 30 de zile mi se anuleaza desi noua facura sa emis in 02.06.2012 cand eu deja anuntasem desfintarea.Mi s-a emis factura pe iunie, iulie pe care le-am platit dar mi s-a emis factura si pe luna august 2012 avand 55 zile de la anuntarea desfintarii.Am sunat de fiecare data mi s-a spus ca este ultima factura emisa, pana cand este tot ultima? Va multumesc Jianu Ana
Discuție lichidare la zi
Buna ziua.Lucrez la C N Posta romana, astept un contract de munca incluse si biletele de avion sa plec din tara.Anul acesta am efectuat 10 zile din CO, in total beneficiez de 30 zile.Va rog sa-mi spuneti cum sa fac, sa cer CO diferenta cat mi se mai da, s-au lichidare la zi .Mentionez faptul ca seful meu nu este de acord cu plecarile ,nu a semnat nici un CFS anul trecut pe 3 luni.Acum contractul este pe 2 ani.Cu respect Jianu Ana
Discuție proces civil
Buna ziua.In 2006 protopopiatul reformat a deschis proces pentru recuperarea terenurilor ce au fost date la mai multe persoane dupa 1989 ,Si noi am primit din acest teren in schimbul unui loc pe care cap-ul la inpartit si si-au construit case.ni sa dat TITLU DE PR0PRIETATE iar acum din nou avem proces , deoarece biserica vrea inapoi terenul.Primaria nu are alt loc ce va fi cu acest teren?si cum ramane cu noi daca ni sa dat titlu ,acum in 20.mai avem proces.Cu respect Ana
Buna ziua.A-si dori sa ma interesez pentru unchiul meu, cand poate iesi la pensie anticipata daca are 56 de ani, 37 de ani lucrati ca sofer din care 6 ani grupa II .Va multumesc.
Buna ziua..Am o hotarare judecatoreasca in care obliga paratul sa plateasca suma de 146 lei, reprezentand impozitul pe autoturism si cheltuielile de judecata 18 lei.Nu vrea sa-mi deie banii, m-a purtat prin tribunal 3 ani de zile sa putem radia autoturismul ce i l-am vandut , din pacate am dat si talonul crezindu-l om de incredere[cunoscandu-l de 10 ani].Ce pot sa fac, eu am cheltuit cu mult mai mult, macar astia sa recuperez de la el.Ana
Discuție alocatie
Buna ziua.Fiica mea in clasa a XII-a nu a primit alocatie deoarece in 10.07 a inplinit 18 ani , la inceputul anului scolar i s-a dat cartoteca cu cecurile de alocatii, dar i s-a cerut inapoi.Se poate recupera acum ulterior , deoarece este vorba de 420 lei.Mentionez ca fiica mea a terminat liceul in 2009.Unde trebuie sa ma adresez si cu ce acte? Ana
Discuție inselaciune
am platit 130 Euro unei persoane care a promis munca pe 3 luni in germania .Suntem vreo 30 de persoane, acum cand am cerut banii inapoi ne ameninta sa nu mergem la politie ca s-ar putea sa avem oaspeti nedoriti .Ce se poate face? am inteles ca mai are plingeri depuse la politie din 2009, dar i-si face incontinuare plinul., oare pina cand? Ana
Am facut un gard din lemn la distanta de la casa vecinului la 205 cm el are terenul de la fundatia casei la 200 cm.La 60 de cm de gardul meu sia turnat beton de 50 cm inaltime si a umplut cu pamant pentru flori . Se poate sa toarne la sasa inaltime pamint peste gard care va putrezi de la umezeala. Iam atras atentia , nici nu vrea sa auda , spune ca partea cealalta a gardului este la el si face ce vrea.Ce distanta trebuie sa fie de la gard ca sa-si poata planta ce vrea el. Ana
Răspuns la discuția abonament orange
care sunt prevederile noi aparute , deoarece eu am fost la orange , deoarece am semnat un contract de 10 euro pe 2 ani nu se poate modifica nimic si nu se poate nici rezilia contractil, numai la termenul stabilit in contract.Dar in contract scrie asa; Contractul poate inceta dupa cum urmeaza; - prin acordul partilor -prin reziliere conform TCG - prin denuntare unilaterala, la initiativa oricareia dintre parti, conform Contractului , etc.Cum sa inteleg primele douamodalitati , numai la a treia specifica contractul? Cu respect Ana
Am incheiat un contract pentru construirea unui apartament finisat standard din 16 triplexuri construite de un neamt in com. Floresti jud. Cluj.Pe 2008 noiembrie aveau obligatia sa predea la cheie dar nici pana in ziua de azi nu este facut exteriorul, drumul , podul de acces peste un parau [pusi doar niste grinzi].Le-am dat in tribulal dar in afara ca am platit 400 lei taxe si deoarece am cerut sa m-mi plateasca chiria pe 2 ani si intirzierea predarii finale mentionate in contract , pe citatie mia venit o suma uriasa pe care sa platesc s-au se inchide dosarul.Mentionez faptul ca firma a intrat in insolventa, mai are rost sa merg mai departe s-au sa las totul si sa-mi termin casa pe banii mei.Va mai citez din contract; Taxele legate de iesirea din indiviziune vor fi suportate astfel; sc as werner srl se obliga sa suporte onorariile expertului pentru efectuarea dezmembrarii, iar clientul promitent se obliga sa suporte restul cheltuielilor. Nici nu vor sa mai auda de asa ceva, am termen cu ei la tribunal in oct. 2o10, am castig de cauza s-au nu.Va multumesc Ana