avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 943 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters156226

Activitate ContSters156226

Discuție retrocedare
buna ziua ,in anul 1991 unchiul meu a facut cerere pentru retrocedarea terenului tatalui sau in suprafata de 19.50 ha teren agricol,a demonstrat cu martori in viata si a reusit sa retrocedeze 10 ha din cele 19.50 ha ,in anul 1998 am facut si eu cerere in termen pentru diferenta de teren,am dus si certificatul de mostenitor colectiv unde eram impreuna cu unchiul meu mostenitori dupa care am facut cerere si la legea 10 pentru casa bunicilor mei dar primaria nu ma luat in considerare nici la teren nici la casa .titlul de proprietate sa eliberat in anul 2001 cind eu aveam deja cerererea in termen si actele depuse la primarie dar nimeni nu ma luat in considerare.De atunci si pina azi tot le scriu si degeaba acum chiar am ajuns si la prefect tot degeaba ,la prefectura tot raspunsuri eronate da primaria ce trebuie sa fac cine vrea sa ma ajute bani nu prea am.
retrocedare teren 10 ha Constanta si o casa
Discuție intabulare casa
Am facut o casa din bani de la mostenirea mea ,inainte sa divortez sotul meu si cu mine am concesionat un teren pentru a face o casa,dupa care am divortat si am facut casa singura dintr-o mostenire primita ,el nu a avut niciodata domiciliu la nr.acesta de casa dar inca figureaza pe C.F. desi la tribunal cind am divortat a cerut instantei ca terenul sa fie trecut pe numele meu.Ce pot sa fac.Nu am o hotarare in acest sens cu terenul dar eu vreau sa intabulez casa .Autorizatia de constructie e pe numele lui .
Discuție partaj
Am divortat acum 12 ani si el inceput un proces de partaj in care sotul meu a cerut ca atit bunurile mobile cit si imobile sa fie trecute pe mine dar a cerut o sulta pe care nu a mai ceruto ulterior si nu s-a mai prezentat nici pina in ziua de azi si s-a suspendat procesul.Casa am construito dintr-o mostenire pe care am demonstrat-o prin acte in fata instantei.Vreau sa stiu ce trebuie sa fac sa intabulez casa cit mai ieftin .Pe terenul unde e casa eram trecuti ambii dar el nu a avut domiciliu stabil niciodata la numarul meu de casa .Ce trebuie sa fac si cit ma costa acest lucru.
Am lucrat la o firma si seful pentru 200 lei pe care trebuia sa ii dau lui nu imi da cartea de munca ,dar eu am lucrat ore suplimentare si nimeni nu imi platea orele am lucrat in fiecare simbata gratis,cartea e la el de 6 luni desi am semnat lichidarea
Buna ziua bunicii mei in anul 1940 au plecat din tara ca repatriati chemati de rich dar au ajuns deportati in Rusia ,apoi bunicul meu a fost chemat de trupele SS sa lupte si pe bunica mea au trimiso nemtii inapoi in tara cu totii 4 copii pentru ca nu a fost neamt pur.In tara cind sa intors a fost informata ca sotul ei a murit in razboi .Aici nimeni nu a mai lasato in casa sau sa ii mai dea vreun drept ,ea de fapt nu a renuntat nici la cetatenie ,a murit in chirie in Arad fara nici un drept.Cind a fost fortata sa plece din Dobrogea a lasat la stat in pastrare si intretinere bunicul meu 20 ha teren arabil o casa si mai multe bunuri,toate au fost proprietatile ambilor bunici dar ea nu a fost deacord cu plecarea.Un unchi de al meu a retrocedat din acest teren 10 ha cu martori in viata e si el mostenitor de drept cu mine ca avem certificat de mostenitor colectiv,am facut si eu cerere in termen dar nimeni nu a luat in seama pentru ca eu eram casatorita cu alt nume probabil,ce trebuie sa fac la ce lege pot apela.Multumesc anticipat
Fratele tatalui meu a primit 10 ha teren arabil extravilan in Dobrogea la Kogalniceanu am acte pentru inca 10 ha si cerere in termen ,actul l-am obtinut acum de la arhiva nationala si vreau sa stiu ce sa fac sa obtin diferenta de teren si o casa,nu am stiut pina acum ca unchiul meu a retrocedat teren si primaria nu ma informat inscris desi am cerere in termen legal,Multumim anticipat
Bunicii mei au lasat spre pastrare si intretinere la stat teren agricol si o casa in anul 1940 in 27 noiembrie in judetul Constanta plecind catre Germania , dar pe drum bunicul meu a fost impuscat in cap si pe bunica mea au intorso inapoi in tara cu copii cu tot ,dar aici nu ia mai dat nimeni nimic inapoi, a murit in chirie in judetul Arad,bunicul meu nu si-a mai gasit familia decit peste 23 ani vreau sa stiu daca am vreun drept la retrocedare la diferenta de teren si casa am , cerere in termen si pentru casa si teren dar doar 10 hactare a retrocedat un unchi de al meu care are drept ca si mine noi fiind mostenitori cu certificat de mostenitor colectiv , ce trebuie sa fac am acte de la arhiva exact pentru 20 si casa, ca au lasat la stat in pastrare si intretinere pina la intoarcere ,asa scrie pe act.
am cerere in termen depusa la primaria unde este terenul am si acte de la arhiva cum au lasat pentru pastrare si intretinere la stat in anul 1940 terenul si casa ,dar primaria nu ne pune inca in drept nu stiu de ce,eu nu am bani si nici nu stiu ce sa fac terenul e in Constanta si casa bunicilor ,eu locuiesc in Arad nu am banii necesari pentru un proces sau nici nu stiu ce sa fac.Bunicii mei au fost nemti dobrogeni