avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 951 soluții astăzi
Forum Activitate olteanu ramona

Activitate olteanu ramona

Buna ziua,
Ma aflu in urmatoarea situatie : angajata pt perioada determinata 2 ani, in locul unei persoane care a intrat in CIC.Aceasta perioada se termina la 31.08.2018.
Intre timp am flat neoficial ( nu de la sefi ) ca persoana este iar insarcinata , urmand sa nasca in 3 luni.
Prima mea intrebare este urmatoarea:
Care sunt drepturile mele?
Eu voi continua tot pe perioada determinata, iar cand se intoarce respectiva persoana sa inceteze contractul meu?Eu pot solicita o marire de salariu la semnarea noului contract?
Am fost foarte surprinsa ca eu nu am fost informata de statutul meu.
Astept raspunsul dvs.
Multumesc
Buna ziua!
Am copilul la gradinita inscris la program lung si as dori sa optez pt program normal ( sa nu mai platesc ).Pot face acest lucru in timpul anului scolar?Sau daca reusesc sa modific la prog normal , mai pot lasa copilul, in zilele in care am nevoie, la program lung?
A mai avut cineva aceasta situatie sa ma poata ajuta si pe mine?

Multumesc
Răspuns la discuția Penalizare intretinere
Da, ag a aprobat 0.2%pe zi , penalizare.

Multumesc pt raspunsuri
Buna ziua,

Sunt somera de 3luni.Am ramas restanta la intretinere cu suma de 920lei, ( 3luni ) si am o penalizare de 44lei.Am inteles ca exista posibilitatea de a fi scutita de la plata penalizarii daca avem un venit mai mic de 1000lei pe membru de familie.Daca raspunsul este da, va rog sa-mi spuneti ce lege reglementeaza acest lucru sau unde gasesc scris acest lucru ca sa pot sa solicit anularea penalizarii.

Multumesc
Buna ziua,

As dori sa produc bors, sa fac un pfa, dar nu stiu ce autorizatii sunt necesare pt acest tip de activitate.As dori sa fac acest lucru intr-un apartament de bloc.Credeti ca se poate sa obtin aprobari?Unde trebuie sa ma adresez?
Buna ziua,
Incepand cu 01.02.2013 sunt in somaj.Intrebarea mea este daca as putea solicita bancii la care am un credit ( transilvania ) amanarea cu un an a platii ratelor ( inghetatarea anului ) sau o recalculare a ratei in functie de venitul actual.

Multumesc
Buna ziua,

Am o firma in Bucuresti, confectionez margele , cercei , inele, accesorii.As dori sa stiu ce trebuie sa fac ( si daca pot sa fac treaba asta ) sa pot sa vand pe perioada verii aceste produse in statiunea Mamaia.As dori sa pun o masuta pe care sa expun si un panou.Ce taxe ar fi nevoie sa platesc, autorizatie sezoniera, imi aleg singura un spatiu unde sa expun sau imi dau de la primarie aleatoriu?

Multumesc
Răspuns la discuția Concediu crestere copil pt tata
La aceasta mai fac o complectare si anume ca sotul lucreaza la acesta firma de 11luni.
In acesta situatie ar putea beneficia de ccc?
Va multumesc
Răspuns la discuția Concediu crestere copil pt tata
Copilul are 1an si 6 luni iar eu mai am de stat 6 luni acasa.Beneficiez de ccc.
Buna ziua,
Sotul meu lucreaza la o firma la care i-a impus un target foarte mare de vanzari intr-un timp foarte scurt.Scopul este de al da afara.El i-a propus sa il bage in concediu crestere copil pt 6 luni cat mai am eu de stat acasa si nu a fost de acord.
Intrebarea mea este daca patronul avea voie sa nu fie de acord cu concediul de crestere copil?
Va multumesc