avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 597 soluții astăzi
Forum Activitate Monica Baiceanu

Activitate Monica Baiceanu

Poate depune o reclamatie la OPC pentru un dispozitiv , garantul platii din contractul de rate, si nu cumparatorul (utilizatorul) ? Pe factura apare doar cumparatorul, si nu exista imputernicire. Multumesc
Multumesc, Voi cere copie conforma. dar sunt in procedura cererii cu valoare redusa si nu ne infatisam cu instanta. Doar sa incerc sa depun o solicitare
Buna ziua, instanta mi-a solicitat sa depun taxa de timbru desi eu am depus-o odata cu cererea, asa ca am platit alta taxa si am depus-o. Acum, fata de prima taxa, ce pot face sa o recuperez? Se poate solicita duplicat de la fisc sau restituirea valorii?
Buna ziua, intrucat prevederea legislativa mentioneaza ca pentru fiecare lucrare scrisa in detentie se acorda 30 de zile libere, neprevazand si situatia in care doi autori scriu o lucrare, respectiv daca se acorda tot 30 de zile la fiecare sau cate 15 zile, va intreb daca ati avut asemenea cazuri reale pentru a putea fi folosite ca jurisprudenta. In prezent comisia din penitenciar este blocata de aceasta situatie, in timp ce timpul trece pentru detinuti...... Multumesc mult
Buna ziua, am o problema legata de doua asociatii: ambele au aceiasi asociati, una este mai veche si una este creata recent. Cea veche are patrimoniu initial plus un patrimoniu obtinut in timp din sponsorizari si donatii. Intrucat vrem sa o inchidem pe cea veche, cum procedam cu patrimoniul acesteia, ca sa il ducem pe asociatia noua? Il impartim la asociati, inchidem asociatia si apoi il ducem ca aport in noua asociatie, sau sa facem o fuziune prin absortie intre cele doua asociatii? Ce varianta exista care sa fie mai usoara si in acelasi timp corecta? Multumesc mult
Buna ziua, avem o salariata cu functia de Director de Vanzari, al carei post il vom restructura conform art 65 alin 1 din Codul Muncii. Conform Codului Muncii preavizul nu poate fi mai mic de 20 de zile lucratoare, iar in contractul individual de munca avem prevederea ca preavizul este de 20 de zile lucratoare pentru functii de executie si 45 de zile pentru functii de conducere. Pentru ca societatea nu isi permite preavizul pentru functia de conducere, dorim sa ii acordam previzul de 20 de zile in conformitate cu Codul Muncii. Putem sa ii acordam acest preaviz chiar daca in contractul de munca este trecut 45 de zile? Putem renunta la acel termen de 45 de zile? Sau ce alta modalitate putem aplica in acest caz? Multumim
Buna ziua, ma confrunt cu o problema la servici cu o salariata. Desi nu era in atributia ei, aceasta salariata a comunicat altei salariate de la un punct de lucru ca o clienta a efectuat o plata si vine sa ridice marfa, intrucat aceasta clienta telefonase si spusese asta. Vanzatoarea de la punctul de lucru a predat marfa clientei, insa banii nu intrasera in cont si nici pana la aceasta data nu au intrat. Aceasta verificare se facea de catre director si doar dupa verificarea contului, salariata anunta acest fapt, insa atunci salariata a zis ca ea nu stia despre ce este vorba si a comunicat asa ca o informare. Intrucat am inregistrat o paguba, iar salariata nu recunoaste decat jumatate din vina (dand vina si pe vanzatoare ca a predat marfa fara sa identifice cu buletinul clienta), cum procedam acum sa o recuperam? Ce sanctiune sa luam in urma cercetarii disciplinare? Multumesc mult


Buna ziua. Societatea noastra are de pus in executare o sentinta de anulare decizie de concediere, prin care un salariat trebuie reintegrat cu plata salariilor aferente de la data deciziei pana in prezent. Intrebarea mea este: daca plata salariilor se efectueaza ca si cum salariatul ar fi lucrat de atunci pana in prezent la societatea noastra, insa salariatul a fost in toata aceasta perioada angajat la un alt loc de munca, nu ar insemna ca acesta ar trebui sa restituie salariile primite de la actualul angajator, fiindca nu ar fi putut fi in ambele locuri?? Nu ar insemna o imbogatire nejusta pentru salariat? Daca tot luam ipotetic si logic reintegrarea lui la fostul loc de munca si "refacem timpul", de ce sa nu luam in calcul si starea legata de actualul loc de munca care nu ar fi trebuit sa mai existe?? Nu mi se pare corect ca pentru o perioada acel salariat sa primeasca doua salarii, ci doar daca nu ar fi avut loc de munca pana in prezent. Multumesc.
Buna ziua, am o problema referitor la atestarea vechimii in munca, atunci cand carnetul de munca a ars. Am inteles ca trebuie facuta cerere in instanta judecatoreasca, insa nu cunosc un model de cerere si care instanta. De asemenea, ca dovezi am inteles ca trebuie depuse adeverinte sau alte probe. Daca societatea unde s-a lucrat mai demult, nu mai exista, cum fac dovada vechimii?

Buna seara, am un punct de lucru, magazin, al unei societati, unde lucreaza doar o vanzatoare si un manipulant. Programul este inclusiv sambata si duminica. Eu le dau liber in alte doua zile ale saptamanii consecutiv, plus spor la salariu, insa pentru a tine magazinul deschis, tb sa aduc alte doua persoane de la un alt punct de lucru in acele zile. Mentionez pe pontajul acelui punct de lucru ca in acele zile au lucrat doua persoane de la un alt punct de lucru? mai tb sa iau alte masuri pentru aceste doua zile?
De asemenea, este gresit daca am pus pauza de masa de 1 ora si pauza de echipare 30 de minute ( program 7.30-17, in care 1 ora pauza de masa si 30 min pauza de echipare), Aceste pauze nu sunt incluse in timpul platit. In contractul individual de munca trec programul de lucru incluzand si aceste pauze, adica 7.30-17?