avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 712 soluții astăzi
Forum Activitate valvalentina

Activitate valvalentina

Va rog sa ma lamuriti cum se calculeaza punctul de pensie in cazul in care , pe o anumita perioada de timp, am avut un contract de colaborare la care am platit asigurari sociale pt pensie, contract de colaborare netrecut in cartea de munca.Este acel contract de colaborare vechime in munca????
Multumesc anticipat
Buna ziua,
Am o decizie emisa de ANRP prin care am obtinut conversia despagubirilor din bani in actiuni la Fondul Proprietatea.Posesorii deciziei sunt trei frati care au mandatat prin procura speciala pe unul dintre frati sa-i reprezinte in orice operatiune legata de aceste actiuni.Problema este ca dorim sa impartim in mod egal numarul de actiuni, astfel incat fiecare posesor sa le poata valorifica cum doreste.Pe decizie este trecut numarul total de actiuni, fara a specifica vreun numar care sa fie atribuit acestor actiuni(adica, de la nr. n1...la nr.n2).Va rog sa ma ajutati si sa-mi spuneti ce tip de act notarial ar trebui intocmit prin care sa se poata separa pt fiecare detinator, nr total de actiuni.
Cu multumiri
Va rog sa ma lamuriti asupra urmatorului aspect:
De ce angajatorii propun un contract de colaborare ca fiind mult mai avantajos pt colaborator decat un contract de munca? Ba mai mult, argumantul ar fi ca din 2011 se renunta la cartile de munca, si ca de iau in calculul stagiului de cotizare, contractele de colaborare.Daca cartile de munca au intrat in programul de scanare si din 20011 nu se mai trece nimic in ele, care va fi actul care va dovedi plata contributiei la asigurari sociale si vechimea in munca?
Am avut un contract de colaborare la care angajatorul mi-a platit CAS.
In acelasi timp, aveam si contract individual de munca, la care institutia la crea eram angajat platea CAS.
As vrea sa stiu care este influenta contractului de colaborare asupra vechimii in munca pentru pensie.
Multumesc anticipat pt raspuns
Buna ziua,
Intentionez sa-mi asigur locuinta printr-o asigurare facultativa care este mai acoperitoare pt ceea ce ma intereseaza pe mine.As dori sa-mi raspundeti daca o astfel de asigurare facultativa este valabila ca si o asigurare obligatorie.
Multumesc
Am citit ca pentru dosarul de somaj,este necesar un Act eliberat de organele financiare teritoriale,din care sa rezulte ca persoana nu realizeaza venituri.Imi puteti spune mai concret care sunt aceste categorii de venituri?
As dori sa stiu daca perioadele de concediu fara salariu, luate in perioadele de studiu, asa numite concedii legale pt efectuarea studiilor, sunt considerate vechime in munca.
Multumesc
Discuție Colaborator
Daca un proiect din fonduri europene a fost castigat si se afla in curs de implementare de catre un colectiv de angajati cu salariu si carte de munca, nebugetari,este legal ca aceeasi salariati sa devina colaboratori in cadrul aceluiasi proiect, in cazul unei reorganizari institutionale?
Buna ziua,
As dori sa stiu daca veniturile provenite dintr-un contract de colaborare in cadrul unui proiect finantat din fonduri europene, pot fi asimilate cu salariul, si in ce situatii.
Angajatorul trece contractul de colaborare in cartea de munca si plateste darile catre stat.
Multumesc pt raspuns
In primul rand vreau sa- i multumesc f. mult dlui avocat Valeriu Tudor pt raspunsul la intrebarile mele anterioare.
As dori sa stiu in cazul in care mi s-a propus un contract de colaborare prin care angajatorul imi plateste toate darile catre stat: pensie, somaj, sanatate ,cum pot beneficia de vechime in munca atata vreme cat contractul nu se trece in cartea de munca.
Multumesc anticipat pt raspuns