avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 978 soluții astăzi
Forum Activitate oanacris

Activitate oanacris

buna ziua ,parinti mei au o casa construita in anul 2005 fara autorizatie cum ar putea scoate autorizatia ?
Buna ziua

Am o agentie imobiliara si in data de 10.04.2012 am fost contacta la agentie de catre un client care dorea sa cumpere o casa ,am mers cu cleientul i am prezentat mai multe case dar am facut si un contract de colaborare cu acesta prin care se obliga sa plateasca comision agentiei daca va cumpara vreun imobil din cele prezentate de catre agentie,s a hotarat la o casa din cele prezentate de agentie au venit la agentie atat vanzatoarea cat si cumparatoarea si au facut un precontract de vanzare cumparare unde au dat un acont in bani si restul de bani se vor da la perfectarea actelor notariale ,s a semnat iar in precontract este stipulat ca la perfectarea actelor notariale sa se plateasca comision agentiei atat de cumparator cat si de vanzator,au fost cateva probleme cu casa si nu s au terminat actele decat un an mai tarziu cand clienti au mers singuri la notariat si nu au anuntat agentia refuzand sa pleteasca comision,acum intrebarea este daca agentia ar avea castig de cauza daca ar da in judecata clienti
Va multumesc
buna ziua
parinti mei au o casa construita in 2002 pt care nu au scos autorizatie de constructie ,au cadastru au platit si o amenda in 2008 de la primarie ,platesc impozit au certificat de nomenclatura stradala .cum as putea intra in legalitate ,m ar putea ajuta o actiune in costatare cum ar trebui sa procedez????
Răspuns la discuția autorizatie constructie
am fost sfatuita de o actiune in ascensiune este corect
Răspuns la discuția autorizatie constructie
va multumesc pentru raspuns si va rog sa mi explicati care sunt pasi pe care trebuie sa ii urmez va multumesc
buna ziua ,am si eu o problema parinti mei au construit o casa in 2000 nu au scos autorizatie de constructie acum 5 ani au primit o amenda care a fost anulata de la primarie ,am inteles ca exista o posibilitate pentru a scoate autorizatia printr o judecata pentru ca ,casa este mai veche de 10 ani va rog daca ma puteti ajuta
buna ziua am si eu o mare dilema m am trezit ca am de plata pe langa intretinere si o suma de 35 ron care reprezinta chirie pentru spalatoria blocului din 16 apartamente care sunt pe scara numai eu sunt trecut la plata desi aceea spalatoria a fost folosita de toti locatari fara sa plateasca sau sa semneze vreun contract de inchiriere si momentan eu nu am nici un obiect in aceea spalatorie si alti locatari au . ce trebuie sa fac ? va multumesc
casa construita acum 12 ani cu cadastru am avut si cerere pt eliberare de autorizatie de constructie dar timpul a trecut si nu am facut nimik acum 7 ani am primit o amenda pt constructie fara acte s a anulat si acum am vrea sa facem si acte si as vrea un sfat cum ar trebui sa procedez


buna ziua
am si eu o mare problema parinti mei au construit o casa acum 10 ani p+m pt care nu au scos autorizatie de constructie in 2005 au scos un certif de urbanism care a expirat as vrea un sfat cum sa procedam ?
Răspuns la discuția autorizatie constructie
eu locuiesc in casa are cadastru are impozitu platit la zi