avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 230 soluții astăzi
Forum Activitate lemia50

Activitate lemia50

Buna ziua. Este vorba despre un proces pentru suspendarea unui permis auto. S-a judecat in instanta,a pierdut si nu a depus la timp recursul ( am crezut ca termenul este de 10 zile de la data comunicarii,dar era de la data sentintei.) In aceasta situatie hotararea devine definitiva si irevocabila de la data pronuntarii sau de la data cand se incheie cele 10 zile in care se putea depune recursul ? Multumesc.
Buna ziua. Intr-un proces de divort au fost numiti doi martori. Intre timp unul din martori nu mai poate veni deoarece s- a mutat in alta localitate si are si probleme de sanatate . Avocatul spune ca nu se poate inlocui cu alt martor decat in caz de deces sau cu hartie de la medic ca este nedeplasabil. Este adevarat ? Multumesc.
Buna seara. Este vorba despre o persoana ( fiica mea ) aflata in divort cu copil minor (8 ani ) , in faza incipienta,adica s-a efectuat ancheta autoritatii tutelare la domiciliul mamei,unde sta si copilul si la al tatalui care solicita incredintarea copilului si a fost o infatisare la tribunal cand el nu s-a prezentat personal si s-a dat termen nou .In aceasta seara ,deci DUMINICA seara la ora 19 au venit doua persoane de la protectia copilului care au spus ca s-a primit o reclamatie ca minorul este tinut in conditii de mizerie si nu este hranit corespunzator . Inafara de a controla tot apartamentul,au reprosat : farfurii pe masa din bucatarie, patul din dormitor desfacut,rufe uscate si necalcate. Intreb:
-exista lege care permite control acasa la orele serii,reprosuri ,atitudine ostila in conditiile in care nu se reclama un act de violenta,copilul era acasa cu jucariile,situatia era una obisnuita de duminica seara ? Au mai intrebat si de ce nu angajeaza o femeie pentru menaj.
- daca exista un raport al autoritatii tutelare ,ce poate aduce in plus la dosar aceasta actiune a tatalui ?
Multumesc.
-
Buna ziua. Este vorba despre o persoana care lucreaza in privat. Nu si-a luat concediu de odihna din 2013 si nici nu stie daca in acte figureaza cu banii pe concediu luati chenzinal sau nu. Pentru ce perioada de timp are drept retroactiv de concediu ? Multumesc.
Discuție Succesiune
Buna ziua. Am dezbatut succesiunea dupa parinti cu fratele meu si,prin intelegere,am hotarat ca vindem tot si impartim banii in mod egal. Am vandut pamantul ,iar acum am gasit client si pentru casa si curte. Numai ca acum fratele nu mai vrea sa vindem,si-ar dori sa pastram casa pentru el , pentru orice eventualitate,pana peste 10ani cand se pensioneaza, dar pe cheltuiala mea ca el nu are. Daca nu sunt de acord si vreau iesirea din indiviziune (nu stiu ce inseamna si daca folosesc corect termenul ) cum se procedeaza si ce taxe se platesc,orientativ ? Multumesc.
Discuție Greseli in acte
Buna seara. Am mostenit dela bunica mea ( prin renuntarea mamei) o bucata de pamant in anul 2009 .Dezbatera succesiunii s-a facut la tribunal,asa au dorit celelalte rude.Anul acesta am vrut sa vand acea suprafata de teren si a trebuit sa fac cadastru.SURPRIZA. Firma de cadastru cere copie legalizata dupa titlul de proprietate al bunicii (nu inteleg de ce o hotarare judecatoreasca nu este suficienta). Pe titlul de proprietate bunica se numeste Bontas V. Anica (numele corect,dar initiala bunicului) iar in hotararea judecatoreasca se numeste Bontas C.Anitza (initiala tatalui ei ,dar prenumele gresit.La tribunal ,la momentul judecarii,a fost dusa o adeverinta de la starea civila din primaria comunei ca este una si aceeasi persoana,dar , cine a redactat hotararea apierdut din vedere si cine a ridicat hotararea nu a observat. Intreb : unde trebuie sa merg pentru corectare la tribunal sau este din nou suficienta adeverinta de starea civila ? Multumesc.
Discuție Donatie teren
Buna ziua. Am mostenit mai multe parcele de teren arabil printre care una de 200mp. Este prea mica pentru o cheltuiala cu actele de cadastru in vederea vanzarii. Daca fac act de donatie unui vecin , trebuie sa am cadastru facut pentru a face act de donatie prin notar ? Multumesc.
Buna ziua. Trebuie sa facem succesiunea dupa tata ,decedat in 1995si mama decedata in2014. Stim ce acte ne trebuiesc,dar nu gasim certificatul de deces al tatei si certificatul de casatorie al celor doi. Locuind in Bucuresti,iar parintii undeva in Moldova am facut cerere la Starea civila a sectorului pentru certificatul de deces , dar nici dupa o luna cererea nu a ajuns la destinatie. De la primaria din localitatea respectiva mi s-a spus ca daca depunem cerere de deschidere succesiune la notarul din localitate,acesta poate cere oficial eliberarea certificatului de deces. Este adevarat,este legal,se poate ? Multumesc.
Discuție Succesiune
Buna ziua. In urma decesului mamei noastre trebuie sa facem succesiunea după dansa ca si după tata pentru ca nu am facut la timp. Domiciliul lor a fost in provincie. Daca amândoi fratii suntem in Bucuresti,amândoi pensionari,se poate dezbate succesiunea aici ? Unde este mai avantajos la notar sau judecătorie ?
Mulțumesc.
Răspuns la discuția Pensie alimentara
Mulțumesc mult pentru răspunsul atât de clar si la obiect. Tot legat de acest caz ,as vrea sa va întreb :daca divorțul se face la notar,mama ia ambii copii in Intretinere si declara ca nu cere pensie alimentara,peste un interval de timp poate deschide acțiune in tribunal sa ceara pensie alimentara ? Multumesc