avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 123 soluții astăzi
Forum Activitate kriss2304

Activitate kriss2304

Buna ziua! As dori sa aflu procedura specifica introducerii unui alt cod CAEN. Sunt traducator autorizat si detin calitatea de PFA in acest sens. As dori sa introduc codul CAEN pentru "Alte tipuri de invatamant" ca activitate secundara. De ce documente am nevoie? Ce taxa trebuie achitata si unde anume? Cat dureaza pana cand mi se certifica noul cod CAEN? Multumesc frumos! O zi frumoasa!
Buna ziua! Am o intrebare legata de emiterea chitantelor in calitate de PFA. Ca traducator autorizat si PFA, pot emite factura si chitanta daca plata este efectuata pe loc. Mentionez ca plata anumitor servicii prestate a fost efectuata prin transfer bancar pentru care am emis numai facturi, dar au fost cazuri si cand plata a fost efectuata pe loc si am emis atat factura, cat si chitanta. Ce se intampla cu chitantele aferente facturilor achitate prin transfer bancar? Cum le numerotez? Stiam ca acestea se numeroteaza cu acelasi numar ca si factura, dar daca am emis facturi fara chitante? Multumesc frumos.
Buna ziua! Am o MARE problema! Sunt angajata de vreo 6 luni la un birou de traduceri cu care am convenit sa ma treaca pe cartea de munca cu 2 ore desi am lucrat si cate 22. Situatia e cu atat mai neplacuta cu cat nu am asigurare medicala, orele de lucru au depasit limita normala, suntem penalizati din diferite motive si mai nou ni se cere sa lucram si in weekend. La ultima impunere, m-am revoltat si, in consecinta, sefa nu m-a platit pentru serviciile oferite. Problema este ca am solicitat si concediu care, bineinteles, ca inca nu mi-a fost aprobat. As dori sa stiu care sunt solutiile in aceasta situatie, intrucat mi-e teama ca daca imi dau demisia nu imi voi primi banii. Daca depun o reclamatie la ITM am sanse de izbanda? Eu trebuie sa primesc bani pentru iulie si pentru luna curenta si chiar nu vreau sa renunt. Mentionez ca in aceeasi situatie se mai afla o colega. Ne poate obliga sa renuntam la concediu? Ne pierdem banii daca plecam in concediu neaprobat sau ne dam demisia? Va multumesc foarte mult!
Buna seara! Am o intrebare cu privire la cheltuielile deductibile aferente unei pfa. Pentru niste copii xerox la un pret modest, de exemplu 30 de lei, trebuie factura si chitanta sau un bon stampilat este suficient? Va multumesc!
Buna ziua! Am o intrebare legata de calitatea de liber profesionist. Am inteles ca exista mai multe diferente intre liberul profesionist si PFA, in sensul ca cel dintai nu trebuie sa plateasca seria aceea de taxe (pensii, sanatate sau impozit). Nu cunosc prea multe detalii si v-as ruga frumos sa ma lamuriti in aceasta privinta. O a doua intrebare ar fi daca imi pot "transforma" calitatea de PFA in liber profesionist si o ultima s-ar concentra pe PFA-ul care nu este productiv. Eu, ca si traducator, poate ca nu am comenzi intr-o luna si atunci nici profit. Trebuie sa platesc in continuare cei 232 lei la pensii? Va multumesc frumos si va doresc o zi placuta!
Buna ziua! Am o intrebare pentru pozitia de pfa. Sunt in prezent angajata cu 2 ore, insa ma bate gandul sa imi dau demisia. Am si pfa, dar nu am mai realizat venit ca pfa din februarie (si atunci eram angajata, dar in alta parte). Momentan nu am alta oferta de angajare si voiam sa stiu dk imi dau demisia si raman cu pfa-ul, dar nu am venit sunt obligata sa platesc cei 222 RON? Va multumesc!
Discuție rezidenta
Buna seara! As dori sa aflu pasii pentru a fi in legalitate privind inchirierea unui apartament. Nu locuiesc in judetul natal si as dori sa inchiriez un apartament, insa nu stiu daca este necesara viza de flotant pentru a nu avea probleme de orice tip. Este suficienta incheierea unui contract? De ce tip trebuie sa fie acesta? La notar? Vreau sa evit orice fel de probleme, mai ales ca lucrez la un birou de traduceri si nu vreau sa ma trezesc cu vreun control si sa am parte de divergente pe aceasta tema. Va rog frumos sa ma indrumati. Multumesc mult de tot si va doresc o seara placuta!
Răspuns la discuția traducator angajare 2 ore
Va multumesc! Daca am inteles eu bine experienta se va calcula in functie de zilele lucrate, nu de ore, nu? Va doresc o duminica frumoasa si multumesc inca o data!
Buna seara! Am mai multe nelamuriri si v-as ruga sa ma ajutati. Urmeaza sa ma angajez ca traducator cu 2 ore, studii superioare la un birou de traduceri. Mentionez ca sunt si PFA. As dori sa stiu daca ar mai trebui sa platesc vreo obligatie sociala, intrucat stiu ca un contract de munca aduce automat plata obligatiilor de catre angajator. As mai dori sa va intreb daca coeficientul pentru studii superioare de scurta durata pentru 2 ore este 1, 72 sau 1, 3? Va multumesc si va doresc o seara frumoasa!
Discuție legea 263/2010
Buna seara! Vreau sa va intreb daca o persoana care e si pfa, dar e si angajat si deja plateste impozit pentru pensie din acel salariu nu mai este nevoit sa plateasca si pentru pfa conform legii 263, nu? Am o prietena care este numai pfa si am inteles ca ea trebuie sa plateasca 222 lei pe luna si poate nu castiga atat in acea luna. Nu este vreo alta solutie decat angajarea? Va multumesc!