avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 800 soluții astăzi
Forum Activitate mariusgmg

Activitate mariusgmg

Răspuns la discuția ilegalitati la D.G.A.S.P.C ARAD
da
este obligatoriu,dar cu orice cabinet autorizat,nu doar cu cine vrea seful de centru
ce se intampla unei persoane casatorite,rezidente in romania daca sotia sa va cere divortul,mentionez ca aceasta persoana este din Tunisia si cardul de rezidente(mebru de familie) expira in 2013?
Mama mea are lucrati 28 ani,este nascuta in 02.04.1957.are mama mea sanse sa se pensioneze anticipat?si ce are de facut?
mama mea are in acest moment 70 de zile de concediul medical.bani de spaga pentru pensionare de boala nu are ,are probleme cu inima,tensiunea si diabet,si la serviciu o functie cu atributiuni greu de indeplinit,ex bucatareasa,splatoreasa,femeie de serviciu,munca in gradina,ce are de facut mama mea in aceasta sitoatie?mentionez k are 28 de ani lucrati,si angajatorul nu vrea sa-i schimbe functia,CE SA FACA MAMA MEA IN ACEASTA SITOATIE COMPLICATA?
intre anii 1981 si 1984 mama mea a intrerupt munca 3 ani pt cresterea mea,dar nu a platit contributie la stat deoarece nu a fost informata ca se putea plati
cum poate mama mea sa recupereze acei ani la pensionare
?
mai poate plati acum pentru aceea perioada?
concediile medicale sunt incluse la vechimea in munca?
mama mea are 28 de ani vechime in campul muncii,datorita starii de sanatate agravate nu mai poate lucra,dar nici nu se poate pensiona pe caz de boala,Poate mama mea sa beneficieze de somaj si daca nu i desfiintat functiia de la locul ei de munca?
dupa 9 luni mamei mele i sa adus la cunostinta despre faptul ca i sa schimbat functia din SUPRAVEGHETOR DE NOAPTE in INFIRMIER,cineva a semnat in locul ei,avea si dreptul sa conteste aceasta schimbare in 5 zile,dar cum ea a fost pacalita timp de 9 lunI,mama mea a depus in scris o contestatie la D.G.A.S.P.C Arad in care a mai mentionat si conpotamentul abuziv al sefeului de centru,incluzind abuzuri,agresiuni verbale ale acestuia fata de majoritatea angajatilor,impuneri ale sefului fata de angajati de a munci la ferma personala a acestuia in afara orelor de program,ACUM DUPA CE A AFLAT CA URMEAZA SA RECURGEM LA INSTANTA DE JUDECATA PENTRU ACESTE ABUZURI SEFUL CENTRULUI A DISPUS SA EXAMINEZE PSIHOLOGIC TOT PERSONALUL DE LA INEU,LUCRU CARE NU SA MAI FACUT DE ANI DE ZILE,IN INCERCAREA DE A MANEVRA SI FABRICA MAGARII INPOTRIVA MAMEI MELE...............POATE MAMA MEA SA REFUZE EXAMINAREA PSIHOLOGICA?SI CE ARE DE FACUT?
Răspuns la discuția ilegalitati la locul de munca
Da,18 ore lucrate intr-o zi,apoi libera 54 de ore
Răspuns la discuția ilegalitati la locul de munca
nu,18 pe timp canicular cu ore libere intre ture 54,singura a ingrijit 13 copii care invata la scoala speciala si sunt incadrati in plasament in casa de tip familial apartenenta a D.G.A.S.P.C