avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 413 soluții astăzi
Forum Activitate aelenacristina

Activitate aelenacristina

buna ziua,am si eu o problema...un strain a deschis un srl,eu sunt administrator si ptr.srl am facut un contract de comodament pe o camera la parinti mei,problema e ca strainul a plecat,nu cred ca se mai intoarce;intrebarea mea este cum fac sa ma retrag din functia de administrator si sa inchei acel contract de comodament ca sa nu mai aibe nici o legatura cu acel srl...sau daca nu se poate face nimic ce efecte poate avea?!
nu stiam asa ca nu am facut declaratia de impozit pe profit,nu sunt platitoare de tva,nu am punct de lucru deschis,intrebarea mea mai pot sa o depun in mai si platesc amenda?!cat?
buna ziua,eu am deschis o firma pe 6.12.2012,este inactiva,fara punct de lucru declarat...mi-a sosit acasa un plic ca am intarziat cu declaratia anuala pe venit 2012,ce venit?ce trebuie sa fac,sunt nou nu prea stiu tot ce trebuie facut dupa ce deschizi firma(chiar si doar cu numele)caen-ul firmei e de bar si e srl,exista vreo amenda sau altceva?si de cat?
Discuție divort
stau cu un barbat care este inca in divort,este separat de sotie de 4ani iar fetita de ani in acest timp a stat cu el!sotia la 3 ani dupa nastere sa imbolnavit de o boala de oase ca a nascut cu probleme!spuneti-mi la divort poate cere ceva ptr.ingrijire medicala doar fiindca sa imbolnavit in timpul casatoriei si cam cat ar tb.sa-i dea!?cum poate sa scape mai"ieftin"?!
as dori sa fac un copil la anul dar as dori sa stiu daca am vreun drept eu sau viitorul meu copil..eu nu am nici un venit in momentul de fata:(
Răspuns la discuția pensia alimentara
r.gabi a scris:

Sora dvs,trebuie sa formuleze o actiune de reducere a pensiei de intretinere,la care va atasa certificatul de nastere al celui de al doilea copil si adeverinta ,din care sa rezulte veniturile realizate in ultimele sase luni,iar daca nu are venituri,o adeverinta de la sectia financiara in acest sens.
dar daca nu are nici un venit doar alocatia fetitei de 3 ani,mai plateste pensia fetitei mari si cam la cat s-ar ridica
stau cu un barbat care este inca in divort,are o fetita de 9ani care sta cu el,"sotia"nu mai sta in casa cu el de aproape 4 ani...el este de meserie lautar inscris ca ia 60mil.pe an...au stat si el inca sta in apartament care este pe numele parintilor lui,tot ce a cumparat in casa a fost cu banii lui...intrebarea este:dupa atatia anii mai poate luat fata sotia si are vreun drept la apartament sau la altceva daca nu sunt pe numele lui?!
ce trebuie sora mea sa faca ca sa micsoreze pensia alimentara pe care o plateste fetitei de 7 ani incredintata tatalui,ea ne avand venituri si inca o fetita de 3 ani!?
sora mea are o fata de 7 ani care a fost incredintata tatalui.Acesta sta cu parinti lui intr-o casa noua pe pamantul unei batrane,dar fata nu sta cu el ci in casa acestei femei in casa veche a ei!sora mea plateste 65ron pe luna,fara a avea nici un venit si acum mai are si o fata de 3 ani..fata tb.sa o vada 2 weekenduri pe luna dar foarte rar o lasa sa stea tot acest timp cu mama ei!tin sa spun ca sora mea sta la bloc iar fostul sot la casa,unde este foarte murdar iar femeia aceea spala fata 1-2 ori la 2 saptamani chiar daca este in clasa 1-a..ce poate face sora mea sa o ajute sau sa o ia de acolo?!sau cum sa faca sa nu mai plateasca pensia sau macar la jumate astfel incat sa se simta fortati sa aduca fata la ea,precizez ca batrana cere mereu banii la sora mea,ca spune ca sotul nu-i da nimic la copil nici apa...acela a obtinut copilui doar ca sa obtina banii nu sa aibe grija de ea...cere mereu banii!
imi puteti da un sfat?dau citirea la timp dar imi vin facturile de plata duble la apa..dau 10mc imi vin 19mc,acum ultima oara am dat 14mc si mi-a venit de plata 31mc ca sa platesc..am fost la directorul RAGC targoviste si mi-a spus ca asociatie e de vina,am fost la asociatie si mi-au spus ca nu sunt ei ci RAGC...eu ce ar trebui sa fac?#-o